Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Pėr 3 muaj 1660 diskutime nė kuvend, 94% deputetėt Maqedonas, vetėm 4% Shqiptarė(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/27 12:38:22 (395 Lexime)


Kuvendi sė fundi ėshtė shėndėrruar nė arenė debati dhe se intensifikimi i diskutimeve ka ndodhur gjatė muajve tė fundit, qė nga kthimi i opozitės.

Instituti pėr Demokraci ka bėrė pikėrisht njė raport pėr kėtė, nga monitorimi i cilėsisė sė debatit gjatė periudhės shtator – nėntor.

Nga analiza e 1660 diskutimeve vlerėsohet rritje e intensitetit tė diskutimeve dhe ndėrveprimit midis deputetėve nga blloqet e ndryshme politike nė Kuvend, pėrmes replikave dhe kundėr-replikave.

Sa i pėrket debateve sipas pėrkatėsisė etnike tė deputetėve, mbi 94 pėr qind e debateve janė zhvilluar nga deputetėt maqedonas, ndėrsa vetėm 4 pėr qind nga deputetėt shqiptarė, dhe 2 pėr qind nga komunitetet e tjera. Ndėrsa mė aktiv kanė qenė deputetėt meshkuj me 66 pėr qind, ndėrsa femrat me 34 pėr qind.

Gjatė debateve ėshtė evidentuar mungesa e argumenteve nė krahasim me periudhėn e kaluar, ndėrsa mė pak tė theksuara janė diskutimet me njė ose dy argumente.

Opozita ka qenė mė aktive me mė shumė diskutime edhe ate pėr 55 pėr qind, derisa partitė e maxhorancės kanė qenė aktive e 45 pėr qind.

Deputetėt sa i pėrket sjelljes sė tyre kanė treguar mė pak respekt nė raportet e tyre tė ndėrsjellta.

Nga Instituti pėr Demokraci theksuan se i janė drejtuar me kėrkesė Kuvendit qė t’i mundėsojė qytetarėve qasje mė direkte nė punimet e Kuvendit dhe komisioneve parlamentare, por nuk ka pasur rezultate.

“Kemi kėrkuar nga Kuvendi qė regjistrimet nga mbledhjet e Kuvendit tė jenė gjithnjė mė tė prezantuara pėr opinionin, pasi qė deri shumė pak janė pėrpunuar stenogramet apo regjistrimet. Ka pamje qė janė transmetuar vetėm njė herė nė ditė, sidomos nė ditėn kur janė mbajtur seancat dhe asnjėherė mė pas. Kjo ėshtė e pamundur sepse opinioni nuk ka qasje nė materiale tė tilla”, tha Jane Dimeski, nga Instituti pėr Demokraci.

Projekt – buxheti pėr kėtė vit, ligji pėr pagėn minimale ,propozim – ligji pėr amnisti dhe propozim – ligji pėr huamarrje kanė qenė mė tė theksuara gjatė debateve parlamentare.

Projekti “Kuvendi nėn thjerrėz” ėshtė financuar nga Agjencia zvicerane pėr mbėshtetje dhe zhvillim dhe pėrfshin vėzhgim 28 mujor tė cilėsisė sė debatit parlamentar.

Pėrgatiti: Armend Murseli/Tv21/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.