Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Reformat nė media, SHGM-ja kundėrshton propozimin e i VMRO-sė (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/27 12:16:11 (359 Lexime)


Shoqata e Gazetarėve e quan sulm brutal ndaj pavarėsisė sė mediave, propozimin e VMRO-DPMNE-sė pėr reformim tė kėtij sektori dhe akuzoi se me kėtė propozim, qeveria po tenton tė ndėrhyjė nė politikėn, financat dhe misionin e sektorit mediatik.


“Propozimi vret thelbin e ekzistimit tė mediave nė njė shoqėri demokratike, tė informojnė nė kohė, nė mėnyrė kritike ta observojnė realitetin dhe tė nxisė debat pėr ēėshtjet m,e interes publik. Ftojmė LSDM, BDI dhe PDSH si dhe BE-nė dhe SHBA-tė qė nė mėnyrė kategorike tė hedhin poshtė propozimin e VMRO-DPMNE-sė dhe tė angazhohen pėr idetė e ndėrmjetėsit Piter Vanhojte, si zgjidhje e vetme sistemore qė krijon parakushte pėr media tė lira”, tha Naser Selmani – SHGM.

Paksa tėrthorazi, propozimin e VMRO-sė e komentoi ambasadori britanik, Charls Garrett duke theksuar rėndėsinė e depolitizimit tė mediave, pėr tė cilėn si shembull i mori institucionet mediatike tė vendit tė tij.

“Meqė vij nga Britania e Madhe ku shėrbimi publik dhe kompanitė mediatike pėrpiqen tė jetė sa mė apolitike qė ėshtė e mundur, instinktivisht e ndjej qė tentimi pėr tė arritur njė pėrkrahje tė balancuar politike nė ēdo organizatė ėshtė njė detyrė e rėndė. Ne duam qė sikur nė BBC dhe nė shėrbimin publik, tė emėrohen njerėz duke u bazuar nė aftėsinė pėr tė bėrė njė punė dhe duke ju kėrkuar qė ti lėnė pikėpamjet politike nė shtėpi mė shumė se sa ti sjellin nė punė. Por siē thash, kjo ėshtė ēėshtje qė duhet ta diskuton grupi punues dhe tė nxjerr njė zgjidhje pėr tė cilėn besojnė se ėshtė e duhura pėr Maqedoninė”, u shpreh Carls Gereth, Ambasador i Britanisė sė Madhe.

Nga RTVM-ja refuzuan ta komentojnė propozimin tė cilin e dha VMRO-DPMNEnė takimin e fundit tė grupit tė punės tė partive politike me pretekst se nuk duan tė komentojnė asnjė deklaratė politike apo vendim tė partive.

“Mbetet vendim i partive qė tė gjejnė zgjidhje tė cilėn do ta zbatojnė nė RTVM. Mbetet ēėshtje tjetėr pyetja se a janė nė pėrputhje me standardet evropiane ose jo kėto propozime. Tė presim tė mbaroj procesi dhe nė fund ne si RTVM do ta japim qėndrimin pėr epilogun pėrfundimtar pėr tė cilin do tė merren vesh partitė”, u shpreh Marian Cvetkovski RTVM.

Propozimi i VMRO-sė parasheh qė pushteti dhe opozita tė kenė nga njė redaktor nė RTVM, tė ketė rritje tė buxhetit tė shėrbimit publik pėr 0.03 pėr qind, por edhe tė mbetet nė fuqi taksa radiodifuzive, tė ketė ulje tė gjobave pėr mediat si dhe tė ketė ndarje tė hapėsirės pėr propagandė partiake gjatė zgjedhjeve nė bazė tė rezultateve tė zgjedhjeve tė fundit.

Krenar Sadiku/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.