Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme :  Ja 9 vendet ku njerėzit nuk sėmuren… Ja pse!
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/27 4:33:28 (920 Lexime)


Ekzistojnė 9 vende, ku pėrhapja e sėmundjeve mė tė zakonshme ėshtė shumė e ulėt. Ja cilat janė ato dhe arsyet pėrse ndodh kjo.

Pekini

Vendasit nė Pekin shumė rrallė preken nga artriti. Sipas tė dhėnave, kjo lidhet me faktin se niveli i obezitetit apo problemet me peshėn nė Kinė ėshtė shumė i ulėt.

Meksika

Vendasit nė Meksikė nuk vuajnė nga rritja e kolesterolit. Nė Meksikė, problemet me kolesterolin apo sėmundjet e zemrės janė pothuajse inekzistente. Kjo vjen si rrjedhojė e dietės ushqimore qė mban popullata e kėtij vendi, e cila pėrmban ushqimet vendase, siē janė: misri, fasulet, kungulli.

Japonia

Japonezėt preken shumė pak nga problemet me depresionin. Kjo mund tė vijė edhe si pasojė e faktit se meshkujt japonezė nuk e pranojnė apo nuk e raportojnė gjendjen e tyre depresive.

India

Indianėt veriorė kanė norma tė ulėta tė sėmundjes sė alzheimerit. Sipas ekspertėve, kjo vjen nga dieta e pasur me karbohidrate, yndyra tė shėndetshme, fasule dhe pak mish. Pjesė e dietės ėshtė edhe pėrdorimi i pluhurit tė tumerikut.

Nigeria

Nigeria ka nivelin mė tė ulėt tė sėmundjeve kancerogjene nė botė. Arsyeja se pėrse ndodh kjo, nuk ėshtė shumė e qartė, por sipas studimeve pėrdorimi i produkteve vendase dhe ushqimeve tė gatuara nė shtėpi, e ulin riskun e shfaqjes sė sėmundjeve kancerogjene.

Sardenja

Sardenja ka shkallėn mė tė lartė tė banorėve qė kanė jetuar deri nė moshėn 100-vjeēare. Sekreti ėshtė njė kombinim i dietės (fruta, perime, vaj ulliri, hudhra dhe pak mish) dhe stilit tė jetesės (njerėzit punojnė deri nė moshėn 90-vjeēare) dhe gjenetikės.

Kina

Kina ka nivelin mė tė ulėt tė personave tė prekur nga kanceri i prostatės. Arsyeja mund tė jetė dieta (pėrfshin kryesisht ēajin jeshil), stėrvitja apo gjenetika.

Egjipti

Egjiptianėt preken shumė rrallė nga sėmundja e parkinsonit. Si rrjedhojė e mosekspozimit tė tepruar ndaj pesticideve apo kimikateve.

Vendet myslimane

Vendet myslimane preken rrallė nga kanceri i lėkurės. Kjo sepse tradicionalisht pjesėn mė tė madhe tė kohės janė tė mbuluar, duke qenė tė mbrojtur nga dielli. Ata gjithashtu nuk shkojnė nė plazh dhe nuk e ekspozojnė trupin nė diell.
/Portalb/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.