Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Pse ėshtė antishqiptari tė jesh sot BDI?!
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/11/27 8:46:33 (650 Lexime)


Shkruan: Emad Mehmeti
Nė vitin 2002 thuhej se ėshtė turp tė mos jesh BDI. Nė vitin 2015 ėshtė bėrė turp tė jesh BDI.
Nė vitin 2002 thuhej se ishte antishqiptari nėse nuk ke qenė BDI. Nė vitin 2015, sipas rrethanave tė krijuara, je antishqiptar nėse je BDI.

Nėse doni tė bindeni nė kėtė, kėtu po i hedh disa argumente:

1. BDI ėshtė kundėr integrimit tė Maqedonisė nė BE dhe NATO.

Nė kohėn kur Putini ėshtė trimėruar, sidomos pas aneksimit tė Krimesė dhe ndarjes qė po e bėn nė Ukrainė, Serbia ėshtė trimėruar nė rajon qė ta luajė rolin pengues qė Maqedonia, Mali i Zi dhe Kosova tė integrohen nė NATO. Me kėtė dėshiron ta mbajė Ballkanin e ndezur dhe ta mbajė gjallė mundėsinė pėr destabilizim dhe, nė rrethana tė tjera, t’i zbatojė planet e veta ekspansioniste. Prandaj shqiptarėt e kanė detyrimin mė tė lartė patriotik qė sot tė jenė pjesė e NATO-s dhe pastaj edhe BE-sė. Vetėm nė saje tė kėsaj shpėtohet shqiptaria nė Ballkan. Dhe, ndonėse Shqipėria u anėtarėsua nė NATO, integrimi i Kosovės dhe i Maqedonisė nė kėtė aleancė ėshtė shumė larg. Meqė po flasim pėr Maqedoninė, po pėrqendrohemi kėtu. Ky vend si asnjėherė mė parė nga viti 2005 (kur mori rekomandimin e parė pėr fillimin e bisedimeve me BE-nė) dhe si asnjėherė mė parė nga viti 2008 (kur mori ftesėn e kushtėzuar pėr NATO) nuk ėshtė mė larg NATO-s dhe BE-sė. Bisedimet pėr Marrėveshjen e Pėrzhinos sa nuk dėshtuan kur Kryeministri deklaronte se “Pėr Maqedoninė vendos populli i saj!” ose “Nuk bėhet nami nėse na e kthejnė mbrapa rekomandimin pėr BE!”. Kėshtu del nė shesh ashiqare qėndrimi i tij prorus qė ta mbajė vendin larg Perėndimit. Nė kėtė drejtim, duke qenė pjesė e Qeverisė sė tij, duke pasur sektorin e Euro-integrimeve dhe dy herė atė tė Mbrojtjes, edhe Bashkimi Demokratik pėr Integrim ėshtė bėrė pjesė e politikės proruse tė Gruevskit, sepse nuk ka arritur ta lėvizė pėr asnjė centimetėr integrimin e vendit. Megjithėse atribut tė vetin e ka “integrimin”, kjo ėshtė partia shqiptare qė, bashkė me Gruevskin, po punon mė shumė se gjithkush tjetėr pėr integrimin e Maqedonisė me Rusinė, por jo pėr integrimin e Maqedonisė nė NATO dhe BE. Mė shumė se kaq antishqiptar ėshtė vetėm Putini dhe Gruevski. Kėshtu flasin rezultatet, qė mund tė maten edhe matematikisht.

2. BDI-ja shkeli gjakun e dėshmorėve tė 2001-shit

BDI ėshtė partia e vetme nė Maqedoni qė pushtetin e fitoi nė saje tė gjakut tė dėshmorėve tė vitit 2001. Pushteti i saj erdhi si rezultat i mė shumė se 100 luftėtarėve shqiptarė qė u vranė nė kėtė konflikt, por edhe i shumė invalidėve dhe i shumė dėmeve qė iu shkaktuan pronave shqiptare. Dhe, gjatė kėtyre 14 viteve kjo parti u mundėsoi tė bėhen milionerė shumė vagabondėve, kriminelėve, tė pamoralshmėve e tradhtarėve tė familjeve e tė kombit tė tyre, ndėrsa nuk arriti t’i dėmshpėrblejė ata qė ia mundėsuan asaj pushtetin. Ajo nuk arriti tė miratojė ligj pėr mbrojtjen e dėshmorėve dhe invalidėve tė UĒK-sė. Tradhti dhe antishqiptari mė tė madhe se kjo nuk mund tė bėjė askush.

3. BDI-ja i skllavėroi dhe i pėrzuri shqiptarėt

Gjatė kohės sa ishte nė pushtet, BDI-ja e shfrytėzoi sektorin e Implementimit tė Marrėveshjes sė Ohrit qė tė punėsojė shqiptarė tė rinj dhe pastaj tė gjithė ata tė mundohet t’i skllavėrojė. Derisa shqiptarėt nė sistemin komunist punėsoheshin dhe kurrė nuk e njihnin asnjė zyrtar tė Partisė, kjo parti i detyron sot nėpunėsit shqiptarė, administratorėt, arsimtarėt, madje edhe pastruesit, qė tė gjithė pėr njė tė vrapojnė pas saj, tė marrim pjesė me detyrim (me kontroll tė rreptė me lista) nėpėr tubime partiake, madje i dėnon tė gjithė ata qė mund t’ia bėjnė edhe njė LIKE njė shkrimi qė ėshtė anti-BDI. Nėse dikush i skllavėron shqiptarėt pse ua ka mundėsuar (mė saktė, ua ka shitur shtrenjtė) njė vend pune, qė ėshtė detyrim i shtetit pėr secilin shtetas, pra ajo e keqpėrdorė skajshmėrish pushtetin e saj, kjo i bie qė kjo parti ėshtė nė rrugė qė t’ia kalojė Partisė sė Punės sė Enver Hoxhės – qė tė gjithė shqiptarėt tė bėhen robėr tė BDI-sė. Dhe, ta bėsh kėtė nė vitin 2015, nuk ka veprim mė antishqiptar. Jorastėsisht nga viti 2002 e kėndej sė paku 400.000 shqiptarė kanė ikur nga Maqedonia. Kėtė “sukses” edhe Pashiqi, Ēubrilloviqi e Millosheviqi do ta ėndėrronin, por Ali Ahmeti dhe kriminelėt pėrreth tij po e realizojnė bile duke kėnduar me ēifteli e shqiptari.

4. Si quhet ky veprim?

Dhe, nėse duhet tė japim shpjegimin se pse ndodhė kjo, pėrgjigja ėshtė e shkurtėr dhe e qartė: ata kanė ardhur nė pushtet jo pėr tė mbrojtur kombin shqiptar, por pėr t’u pasuruar, pėr tė marrė miliona euro ryshfet, pėr tė bėrė pallate e saraje, pėr tė pasur dashnore me bollėk, pėr tė bėrė pushime ekzotike dhe asgjė mė shumė. Duke vepruar kėshtu, janė futur nė krim, korrupsion dhe skandale tė shumta antiligjore dhe antimorale, qė kėshtu tė kapen nga Gruevski (tash edhe nga Zaevi) dhe pastaj tė detyrohen tė mbrojnė edhe agjendė proruse, edhe tė punojnė kundėr NATO-s dhe BE-sė, edhe tė shkelin mbi gjakun e dėshmorėve, invalidėve dhe veteranėve tė UĒK-sė, edhe t’i skllavėrojnė dhe robėrojnė tė gjithė nėpunėsit shqiptarė, por edhe tė shpėrngulin gati gjysmė milionė shqiptarė nga Maqedoni.

Nėse dikush ende ka dilemė se si quhet ky veprim, emri i tij ėshtė i qartė dhe i thjeshtė – ANTISHQIPTARI.
BDI-ja tashmė del se ėshtė njė parti antishqiptare qė do hyjė si e tillė nė historinė e shqiptarėve tė Maqedonisė dhe tė gjithė ata qė sot janė kundėr BDI-sė, janė kundėr ANTISHQIPTARISĖ sė saj. Ndėrkaq tė gjithė ata qė sot janė kundėr BDI-sė, janė nė anėn e kombit shqiptar nė Maqedoni dhe tė gjithė ata qė e “luftojnė” BDI-nė sot, e realizojnė detyrimin mė tė lartė kombėtar pėr mbrojtjen e shqiptarisė nė Maqedoni.
/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.