Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Shenjat qė partneri juaj do t’ju mbetet besnik
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/24 12:26:35 (436 Lexime)


Nėse e shihni me dyshim partnerin tuaj nė lidhje me besnikėrinė dhe mundėsinė e tradhtisė, ja cilat janė disa nga sinjalet qė do t’i hedhin poshtė ose jo dyshimet tuaja.Bazuar nė shkencė dhe nė statistikė, kėto janė shenjat qė partneri juaj do t’ju qėndrojė besnik, pavarėsisht rrethanave tė jetės. Pėr tė arritur kėtė besnikėri, e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja do tė vihen nė funksion, ndėrsa ju gjithashtu keni rolin tuaj tė pashlyeshėm

Pavarėsisht se nuk mund tė parashikohet me siguri se cilat do tė jenė veprimet e dikujt, studimet mund tė ngushtojnė tiparet qė janė statistikisht mė tė zakonshme te njerėzit qė tradhtojnė dhe ata qė qėndrojnė besnikė.

Dėrgon nė shtėpi tė njėjtėn sasi parash. Njė studim i fundit nga kėrkuesit amerikanė tregoi se partnerėt kishin mė pak gjasa tė tradhtonin nėse sillnin tė njėjtėn sasi parash nė shtėpi. Burrat kishin mė tepėr gjasa tė tradhtonin nėse bėnin shumė mė tepėr para sesa partnerja e tyre dhe kishin po ashtu gjasa tradhtie nėse bėnin shumė herė mė pak para. Ndaj, nėse keni tė ardhura pak a shumė tė njėjta, statistikat tregojnė se marrėdhėnia juaj mund tė jetė e qėndrueshme.
Shokėt e tij janė gjithashtu besnikė. Njerėzit kanė mė shumė gjasa tė tradhtojnė nėse miqtė e tyre janė gjithashtu tradhtarė tė partnereve tė tyre. Kėtė zbulim e mbėshtet Gary Newman, autor i librit E Vėrteta Rreth Tradhtisė, sipas tė cilit njė mashkull me shokė besnikė priret tė jetė po ashtu besnik. Kjo jo vetėm prej ndikimit qė ka shoqėria te njerėzit, por edhe te fakti qė dikush gjen veten te miqtė qė pėrzgjedh.
Ai ndien dashurinė dhe besimin. Sipas njė studimi tė kryer nga ekspertėt e marrėdhėnieve, shumica e burrave nuk tradhtojnė sepse janė tė pakėnaqur seksualisht. Ata tradhtojnė sepse kėrkojnė kėnaqėsi emocionale te njė person tjetėr, pasi partnerja e tyre nuk ėshtė e gatshme t’ia dhurojė kėtė lloj ndjesie.
Ai ėshtė ekstrovert. Duhet tė dini se ekstrovertėt kanė mė pak gjasa tė ndjekin rrymėn dhe ndikimin prej tė tjerėve. Kėrkimet tregojnė se introvertėt janė nė fakt mė tė prirė tė tradhtojnė sepse kanė mė shumė gjasa tė bien dakord me dikė qė i ofron diēka. Ndaj, edhe nėse partneri juaj ėshtė gjithnjė duke njohur njerėz tė rinj, ju mund tė jenė nė pozicion tė sigurt.
Duket si lloji i mashkullit qė nuk tradhton. Sipas njė studimi qė mori goxha kohė, ju mund t’i besoni instinktit tuaj kur vjen puna te djemtė qė duken sikur nuk janė nė gjendje tė tradhtojnė. Nėse instinkti juaj ju thotė “jo”, atėherė ėshtė njė ide e mirė ta dėgjoni zėrin brenda vetes.
Ai dėgjon muzikė heavy metal. Disi e pabesueshme, por e vėrtetė. Meshkujt qė preferojnė muzikėn heavy metal kanė mė pak gjasa tė tradhtojnė nga tė gjithė meshkujt me preferenca tė tjera muzikore.
Ka familje tė madhe. Tradita familjare ndikon shumė nė sjelljet e njė personi. Nėse partneri juaj ka njė familje tė madhe, atėherė gjasat e tradhtisė janė edhe mė tė pakta. Studimet tregojnė se tradhtarėt janė kryesisht fėmijė tė vetėm. Por ky nuk ėshtė i vetmi detaj.
E ka tė vėshtirė tė sillet nė qejf. Njė studim disi i trishtė i publikuar nė revistėn Arkivat e Sjelljes Seksuale tregoi se burrat qė ngacmoheshin mė lehtė nga ana seksuale e kishin mė tė lehtė tė tradhtonin.
Ai ka etikė sjellje. Besojeni ose jo, meshkujt qė janė mė tė sofistikuar nė sjellje sipas sondazheve e kanė mė tė rėndė tė tradhtojnė partneren. Personat qė i kushtojnė rėndėsi etikės sė tyre dhe standardeve morale, e vlerėsojnė negativisht sjelljen e tradhtisė.
/Gazeta-Shqip/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.