Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Kontrabandė breshkash, nė Gjevgjeli vidhen breshka nė vlerė prej gjysmė milion eurosh (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/24 11:08:09 (418 Lexime)


Tingėllon paksa e pabesueshme, por nė Maqedoni vidhen edhe breshkat. Banori i Gjevgjelisė, Zhivko Delixhakov, akuzon se nga ferma e tij para disa muajsh janė vjedhur breshka nė vlerė prej gjysmė milion eurosh. Ai me biznesin e breshkave merret prej 30 vitesh tashmė, ndėrsa nė 12 vitet e fundit kėtė e bėn pėrmes firmės familjare. Delixhakov akuzon se nė vjedhjen e breshkėve tė tij janė tė pėrfshirė njerėz qė punojnė nė mėnyrė tė paligjshme nė Maqedoni, Ballkan dhe vendet evropiane. Bėhet fjalė, pėr siē thotė ai, mafia e breshkave e cila nga ky biznes nė mėnyrė tė paligjshme bėn qarkullim tė disa milionė eurove. Ai shton se mė herėt ka pasur vjedhje tė vogla, por me kėtė tė fundit, i kanė shkaktuar dėm tė madh.

“Dėmi shkon diku rreth 500 mijė euro. Gjithēka qė kemi punuar nė kėto 10-12 vite, gjithēka qė investuam nė fermėn familjare, pėr dy-tre natė mė kanė shkatėrruar dhe vjedhur”, tha Zhivko Delixhakov, rritės i breshkave.

Zhivko thotė se vjedhjen e ka denoncuar nė polici. Prokuroria gjithashtu ka kryer ekspertizė, por deri tani nuk ka epilog. Ai dyshon se vjedhėsve u ndihmon dikush nga organet e ndjekjes dhe prandaj ata nuk zbulohen. Ai thotė se kafshėt e vjedhura nxirren jashtė Maqedonisė dhe dėrgohen nė vende tė ndryshme.

“Breshkėt dėrgohen jashtė kufirit. Kam informata se mė shumė dėrgohen pėrmes liqenit tė Dojranit, kėtu nė kėtė pjesė, sepse rrethi jonė ėshtė shumė i pasur me breshka”, shtoi Zhivko Delixhakov, rritės i breshkave.

Delixhakov thotė se edhe pėrkundėr asaj qė ai ka pėsuar dėme tė mėdha, me vjedhje shkatėrrohet edhe ky lloj i kafshėve. Ai ėshtė i gatshėm drejtėsinė ta kėrkojė deri nė fund, madje edhe jashtė kufijve tė Maqedonisė.

“Shpėtim do tė kėrkoj nga tė gjitha institucionet, e nėse nuk munden tė bėjnė punė institucionet tona, unė kam argumente dhe fakte se kjo po pėrhapet gjithnjė e mė shumė nėpėr Evropė dhe botė. Do tė kėrkoj ndihmė, qoftė nga Interpoli, qoftė nga Organizatat e huaja qė kujdesen pėr natyrėn. Do tė kėrkoj mėnyrė qė tė marr fund kjo punė”, u shpreh Zhivko Delixhakov, rritės i breshkave.

Ndryshe, nė fermėn e Delixhakovit, breshkat e rritura shiten si kafshė shtėpie. Atje tani ėshtė periudhė e dimėrimit dhe breshkat janė tė futura nėn tokė. Sipas rritėsve, breshkėt janė pastrues mė tė mėdhenj tė hapėsirės ku qėndrojnė dhe atje rrallė herė paraqitet ndonjė sėmundje.

Risto Tasev/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.