Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kuriozitete : Xhamat duhet pastruar me uthull, ja pse
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/24 10:22:46 (622 Lexime)


Uthulla ėshtė njė pastrues ekonomik natyral dhe ekologjik gjithashtu. Duke qene se ėshtė njė pėrmbajtje acide, ajo ėshtė shume e kėshillueshme pėr pastrim dhe larje, si ne te ftohte, ashtu edhe ne te nxehte. Njė nga kėto pėrdorime te saj ėshtė dhe larja e pastrimi i xhamave dhe sipėrfaqeve te xhamta. Ne kėtė guidė po ju tregojmė se si mund te perdet ajo ne larjen e xhamave te shtėpisė.

Uthulla ka njė te mire se nuk le gjurmė ne sipėrfaqet e aplikuara. Pas larjes me te, kėshillohet qe sipėrfaqja e lare te shpėlahet edhe me ujė. Ne rastin kur kėtė e pėrdorim pėr te lare dritaret, ajo duhet te aplikohet e ngrohte. Me fjale te tjera, duhet te pėrzihet me ujė te zier. Ne kėtė mėnyrė ajo do te mund te pastroje jo vetėm papastėrtitė qe vijnė nga mjedisi, por edhe papastėrtitė qe mund te krijohen aty nga insektet.


Paraprakisht, xhamat duhet te fshihen me njė pastrues te posaēėm xhamash me bisht te gjate me sfungjer, ose me gome. Pas kėsaj aplikojmė larjen me uthull te tretur ne ujė te nxehte, duke e fėrkuar sipėrfaqen me ane te njė cope te pastėr.

Ne rastin e larjes se xhamave qe janė ne pėrbėrje te tavolinave, apo rafteve dhe qe mund te kenė papastėrti te krijuara nga derdhja e sheqerit, kafesė, apo te tjera papastėrti, kėshillohet larja me uthull puro te pastėr. Fillimisht e leme uthullėn pėr disa momente sa te ketė mundėsi te shkrije papastėrtitė, dhe pastaj e fėrkojmė sipėrfaqen e ndotur me ane te njė sfungjeri.

Ne rastin e pastrimit te sipėrfaqeve te xhamta te sobave, mbi to hedhim disa pika uthull, dhe me pas e fshijmė me ane te njė sfungjeri kuzhine. Pas kėsaj e ndezim sobėn me qellim qe nxehtėsia te ketė mundėsi te avu

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.