Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Varėsia politik-ekonomi, biznesmenėt tė pasigurt pėr investime tė reja (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/23 12:04:48 (398 Lexime)


Kriza politike ndikon seriozisht nė biznesin por edhe nė konsumin. Komuniteti i biznesit thotė se pasiguria i frikėson pronarėt, kėshtu qė paratė nuk i re-investojmė nė pėrmirėsimin e bizneseve. Disa pronarė thonė se ėshtė e pasigurt nėse edhe njė pjesė e investimeve tė huaja tė paralajmėruara do tė realizohen pėr shkak tė situatės politike. Ata kėrkojnė stabilitet qė tė mundet ekonomia ta realizojė rritjen e projektuar ekonomike.


“Ēdo paqėndrueshmėri nė shtet mund tė ketė rezultate tė tmerrshme mbi ekonominė dhe biznesin. Prandaj ėshtė e nevojshme funksionimi i vazhdueshėm i institucioneve me tė gjitha autorizimet e tyre”, tha Mitko Aleksov, Lidhja e Odave Ekonomike,

Qytetarėt thonė se nga viti nė vit, nė vend tė pėrmirėsimit kanė pėrkeqėsim tė standardit dhe siē thonė vazhdimisht marrin hua qė tė mund tė kalojnė muajin.

“Ēdo ditė unė marr hua. Nėse nuk ėshtė vajza ime unė nuk do tė kem pėr bukė. Unė jam me 100 euro pension. Ēfarė tė paguaj, me ēfarė tė jetoj.”
“Nuk ka asnjė shans tė kursesh, si tė kursesh? 15 mijė pension nuk mjafton, u ndihmojmė fėmijėve, pa punė janė, ēfarė tė bėjmė?”

“Pagat janė tė vogla. Njė punėtor ka pagė 10 mijė denarė, dhe kur tė shohėsh se ka fatura nga 5 mijė denarė, me ēfarė tė jetohet? Me 4-5 mijė denarė? A duhet tė vishem, po pėr tė ngrėnė? Njė person sot duhet tė marrė 500 euro pension ndėrsa njė punėtor 30-40 mijė denarė qė tė mund tė jetohet.”

Ajo se njė pjesė e qytetarėve dhe afaristėve mungesėn e parave e kanė kompensuar me huazimin e parave nga bankat, kėtė e tregojnė tė dhėnat e fundit nga Banka Popullore e Maqedonisė. Bankat vitin e kaluar kanė aprovuar pothuajse 400 milionė euro kredi tė reja. Kompanitė gjatė vitit tė kaluar kanė marrė kredi nė vlerė prej 169 milionė eurove, dhe vetėm nė muajin e fundit tė vitit 2015 - kompanitė kanė marrė edhe 89 milionė euro kredi nga bankat. Vitin e kaluar, qytetarėt kanė qenė klientėt e preferuar tė bankave pėr miratimin e kredive. Pėr njė vit, qytetarėt kanė marrė borxh tė ri tek bankat nė vlerė prej 224 milionė eurove, dhe vetėm nė dhjetor janė marrė 16 milionė euro kredi tė reja.

Verica Pavllovska/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.