Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Nė Tophane qytetarėt jetojnė nė kushte mesjetare (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/23 11:27:36 (424 Lexime)


Kėto pamje janė vetėm 1 kilometėr larg nga qendra e Shkupit.
Ėshtė kjo lagjja Tophanė ku banorėt bėjnė jetė si nė mesjetė . Banorėt e rrugės 356, pėrveē mungesės sė ndriēimit rrugor dhe rrugės sė shkatėrruar ballafaqohen edhe me dėme tė mėdha qė shkaktojnė drunjtė e mbjellur pėrreth murit tė Kazermės “Ilinden” qė njėherėsh paraqet edhe ndarjen mes rrugės dhe kazermės. Banorėt thonė se kazerma ėshtė mbushur pėrplot me mbeturina prej nga pėrhapet njė erė shumė e keqe.

“Shikoni kėto drunjtė kėtu, tė gjithė bien, u ankuam nė armatė por askush nuk ndėrmori asgjė, ra njė pjesė e drurit dhe ma dėmtoi gjysmė ne kulmit, pothuajse ra i gjithė druri nga era e fortė, unė vet i pagova shpenzimet”.

“Doli njė gjarpėr prej aty, e kafshoi kunatin tim, nji gjarpėr shumė i gjatė”.

“Degėt e drunjėve shumė shpesh thyhen dhe dėmtojnė tjegullat e kulmit, ne po i rikonstruojmė,shumė mbeturina krijohen prej drunjėve, unė vazhdimisht e pastroj rrugėn”.

Alsat-M kontaktoi me Shtabin e pėrgjithshėm tė ARM-sė prej ku morėm pėrgjigje me shkrim se asnjė nga banorėt e lagjes nuk ka parashtruar ankesė ose kėrkesė pėr krasitjen e druve.

“Nė Armatėn e Maqedonisė nuk ka arritur asnjė njoftim me ankesa lidhur me kėtė problem. Lidhur me procedurat ligjore tė kėsaj fushe, banorėt nga lagjja nė fjalė duhet t’i drejtohen shėrbimeve pėrgjegjėse nė komunėn qė jetojnė pas ēka do tė ndėrmerren tė gjitha masat”, thuhet nė njoftimin me shkrim tė Shtabit tė pėrgjithshėm tė ARM-sė.

Alsat-M qėndroi pranė banorėve tė lagjes sė Tophanės, tė cilėt rrėfyen problemet me tė cilat pėrballen ata ēdo ditė.

“As kanalizim e as drita, asgjė nuk kemi. Po tė tregoj se asgjė nuk kemi kėtu, kjo rrugė nuk vlen pėr asgjė duke nisur prej kėtu e deri lartė, e gjithė Tophana ėshtė katastrofė”.

“Nuk kemi asgjė, as kanalizim, le tė xhiron djali dhe ta shohin kjo ēka ėshtė, kjo ėshtė xhungėl, kėtu nuk jetohet. Paguaj rregullisht rrymėn, ujin, taksat komunale, tė gjitha i paguaj me rregull, kėtu nuk ka asgjė, kėtu ėshtė kaos, le ta sheh Qeveria”.

Nga komuna e Ēairit ndėrkohė thonė se me fillimin e sezonit ndėrtimor do tė nis asfaltimi i rrugėve problematike.

“Siē e dini, atje shtėpitė janė tė ngjitura njė mbi njė, pjesa ėshtė shumė e dendur me shtėpi, atje ku kemi pas mundėsi kemi venduar ndriēim publik mirėpo bėjmė tash edhe projekte qė tė mund tė shohim edhe vende tjera ku mund ti vendosim edhe tė bėjmė ndonjė rikonstruim ose ndriēim tjetėr nė ato vende ku mund tė bėhet”, tha Xhengiz Hani, Komuna Ēair.

Hani njoftoi edhe pėr projektin qė do tė zgjidh problemin e ujėrave tė zeza nė kėtė lagje. Ai tha se kjo do tė zgjidhet me zgjerimin e bulevardeve ku fillimisht do tė instalohen tubacionet e kanalizimit tė ujėrave tė zeza.

Melihate Rustemi/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.