Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Dieta me jogurt: Pėr 3 ditė, 4 kilogram mė pak!
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/22 15:34:19 (787 Lexime)


Kjo nuk ėshtė njė dietė nė kuptimin e vėrtetė tė fjalės, mė shumė bėhet fjalė pėr njė fenomen i cili ekziston nė versione tė ndryshme.
Rekomandohet madje edhe deri mė 2 litėr jogurt pėr ēdo dite (jogurt me pėrqindje tė ulėt tė yndyrės), kurse me tė mund tė konsumoni edhe pemė tė freskėta, por duhet t’i shmangeni jogurtit tė ėmbėl me sheqer.

Njėri nga versionet tė dietės me jogurt duket kėshtu:


Dita e parė

Mėngjesi Nė mėngjes konsumoni jogurt pemėsh (mund ta pėrgatisni vetė duke i shtuar pemė tė freskėta) ose konsumoni jogurt me tėrshėrė. Dreka Zieni oriz, bėni sallatė me perime tė freskėta dhe shtoni vaj ulliri. Pėrveē krypė dhe piper, mos shtoni mėlmesa tjera nė sallatė. Pėr desert, pėrsėri pėrgatitni jogurt me pemė tė freskėta (sikurse nė mėngjes). Darka Para gjumit do tė ju ngopė sallatė me stek pule dhe karrota. Nė sallatė, pėrveē karrotave shtoni edhe mollė dhe vaj ulliri. Mė pas, githė kėsaj shtoni edhe jogurt pa yndyrė (pėrzieni tė gjitha).

Dita e dytė

Mėngjesi Bėni sallatė me tranguj (tė cilėt do ti preni nė formė katrore) duke i shtuar edhe jogurt (ndryshe e njohur si tarator). Dreka Pjekni pak mishė pule nė vaj ulliri, duke i shtuar krypė dhe piper tė zi. Gjithashtu mund tė shtoni edhe kėrpudha, domate dhe speca. Kur perimet tė zbuten, shtoni jogurt. Darka Dy gota jogurt duke i shtuar pemė tė freskėta sipas dėshirės.

Dita e tretė

Mėngjesi Me jogurt, pėrzieni pak djathė, mollė tė prerė, pak kanellė dhe nė fund shtoni krypė dhe pak piper tė zi. Piperi i zi do tė bėj qė metabolizmi juaj tė pėrshpejtohet. Dreka 150 gram file peshku dhe sallatė me tranguj (tarator). Darka Zieni 100 gram testenine, shtoni njė spec dhe njė vezė tė zier. Tė gjitha kėto pėrzieni me jogurt.

Ndikimi i kėsaj diete nė shėndet

Jogurti probiotik sigurisht se ėshtė i dobishėm pėr shėndetin tuaj. Edhe pse deri mė tani nuk ekziston ndonjė provė e fortė shkencore e cila e lidhė dietėn me jogurt pėr tė rėnė nė peshė, pėrdorimi afatshkurtė i kėsaj diete, sigurisht se nuk do tė ju bėj dėm, por nuk rekomandohet praktikim afatgjatė i saj.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.