Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Pesė shenja qė mund tė paralajmėrojnė kancerin
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/21 18:01:59 (538 Lexime)


Statistikat tregojnė se njė e treta e pacientėve nė moshė tė re qė preken nga kanceri diagnostikohen nė atė moment kur shėndeti i tyre ėshtė pėrkeqėsuar aq shumė sa duhet t’i drejtohen urgjencės. Ky pėrfundim ėshtė arritur nga “Teenage Cancer Trust” nė Britani, transmeton Shekulli.

Kanceri te moshat e reja ėshtė i vėshtirė pėr t’u diagnostikuar. Rreth 2500 tė rinj britanikė tė moshės 13-24 vjeē diagnostikohen ēdo vit, ēka do tė thotė se format e sėmundjes janė tė rralla dhe dyshimet e pacientėve tė vogla.


Pėr tė rritur ndėrgjegjėsimin e tė rinjve pėr kėtė sėmundje tė rėndė, “Teenage Cancer Trust” ka hartuar njė listė me shenjat qė paralajmėrojnė tumorin.

Ata thonė se kėto shenja shpesh mund tė merren si simptoma tė sėmundjeve tė zakonshme, por njohja e tyre dhe reagimi i shpejtė mund tė shpėtojnė jetė. Ato janė:

Dhimbje

Enjtjet, gungat dhe acarimet

Humbja e pashpjegueshme e peshės

Lodhje ekstreme

Ndryshime te nishanet

Aktivistėt e kėsaj shoqate tregojnė pėrvojat e adoleshentėve tė prekur nga kanceri. Njė 19-vjeēar tregon se i ka parė shenjat rreth njė vit para se tė diagnostikohej me limfomė.

“Nuk ndihesha mirė. Kisha njė gungė nė qafė dhe ndihesha gjatė gjithė kohės i lodhur. Lėkura mė acarohej shpejt dhe natėn djersitesha shumė. Kisha humbur shumė peshė dhe nuk e kisha kuptuar. Mjekėt mė thanė se shkak ishte stresi. U deshėn 8 muaj qė unė tė mėsoja arsyen e vėrtetė. Ėshtė shumė e rėndėsishme qė tė gjithė tė jenė tė vetėdijshėm pėr shenjat e dyshimta dhe tė ngulin kėmbė te mjeku pėr ekzaminime tė tjera nėse nuk shohin pėrmirėsim”, tregon ai.

/portalb


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.