Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : KSHZ-ja nuk ka filluar akoma tė punojė nė pastrimin e listės zgjedhore(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/21 11:24:34 (397 Lexime)


Pėrkundėr ngushtimit tė afatit kohor, KSHZ-ja edhe sot nuk ka filluar procesin pėr pastrimin e listės zgjedhore. Pėr ish kryetarin e KSHZ-sė Novakovski, zvarritja e punimeve ėshtė e pakuptimtė. Ai madje vlerėson se ky Institucion duhet tė bėjė publike metodologjinė e punės pėr pastrimin e listės.

“Vlerėsoj se KSHZ-ja, nuk e di se pėr ēfarė arsyesh, vonon me tė gjithė pėrgatitjet. Ai ėshtė trup profesional dhe duhet tė punojė nė kontinuitet. KSHZ-ja duhet tė dilte me deklaratė, pavarėsisht nėse dikush mendon ndryshe, aty vendos shumica, tė dalė me vendim dhe tė thotė, gjendja e listės sė zgjedhėsve ėshtė kėshtu dhe kėto afate ne nuk mund t’i ruajmė, kėrkojmė nga liderėt e partive politike qė kėtė ta kenė parasysh”, deklaroi Aleksandar Novakovski, ish kryetar i KSHZ-sė.

Zllatko Dimitrioski nga organizata MOST, pėr Alsat M thotė se nuk mund tė llogaritet se sa do tė zgjasė pastrimi i listės zgjedhore pėrderisa metodologjia nė vete ka shumė procese qė varen njėri nga tjetri. Sidoqoftė, ai mendon se procesi po vonohet dhe mundėsia pėr kontrollet e nevojshme po ngushtohet.

“Nuk mundet qė prej tani tė vlerėsohet sa kohė do tė jetė e nevojshme qė tė gjithė kėto procese sepse ēdo proces varet nga ai paraprak. Dhe nė kėtė moment nuk mund tė japim tė dhėna tė sakta se sa kėto procese do tė zgjasin. Fakt ėshtė qė zbatimi i pikave tė Marrėveshjes sė Pėrzhinės vonoi kėshtu qė kjo do tė ketė ndikim edhe nė kėtė proces ose mė saktė e ngushton procesin me tė cilin do tė bėheshin kontrollet eventuale para njoftimit tė zgjedhjeve qė, nė kėtė rast, ėshtė 40 ditė prej tani”, u shpreh Zllatko Dimitrioski, MOST.

Nė emisionin e mbrėmshėm 360 gradė nė Alsat, nėnkryetarja e LSDM-sė Radmilla Sheqerinska foli pėr raportin e ekspertėve amerikan tė organizatės qė merret me analiza pėr proceset, IFES, ku si opsion i tretė ka qenė metoda e ngjashme me metodologjinė aktuale tė pėrgatitur nga KSHZ-ja.

“Zgjidhja mė e dobėt e mundshme pėr pastrimin e listės ėshtė ajo qė momentalisht ėshtė pjesėrisht e inkorporuar nė metodologji. Kontrollimi i bazės sė tė dhėnave dhe kontroll I pjesėrishėm nė terren. Ajo metodologji e tretė qė tani pėrmendet si variant, sipas vlerėsimit tė kėtyre ekspertėve, kėrkon 30 javė”, tha Radmilla Sheqerinska, nėnkryetare e LSDM-sė.

Nė bazė tė kėtyre llogarive, kjo nėnkupton qė pastrimi i listės mund tė jetė gati nga mesi i muajit gusht. OSBE-ODIHR njoftoi se ka filluar rekrutimin e stafit mbėshtetės pėr monitorimin e zgjedhjeve nė Maqedoni, proces qė do tė fillojė gjatė muajit shkurt.

Fatlume Dervishi/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.