Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kosovė - Shqipėri : Kanuni i Lekė Dukagjinit e trajtojn gruan si njė gomar !
Postuar nga redaksia Kyqur 2015/11/26 9:46:03 (1032 Lexime)


„Kisha frikė se njė ditė do tė mė ndodhė diēka e keqe, shumė e keqe. Kisha frikė se do tė mė vrasė“. (Rrėfim nga njė kėrkesė pėr azil e njė shqiptareje, e cituar nga Organizata pėr tė drejta e gruas „Terres des Femmes“)
Qindra njerėz nga Shqipėria, pėr kohė tė gjatė e pėr ēdo muaj, kanė qenė nė mesin e refugjatėve tė cilėt vinin nė Gjermaninė Veriore.

Gjatė muajti gusht, nė Hamburg ata pėrbėnin njė tė tretėn e grupit pėr nga numri i refugjatėve. Qė nga muaji tetor, Shqipėria vlerėsohet si shtet i sigurt i origjinės dhe tashmė, refugjatėt shqiptarė mund tė dėbohen mė shpejt. Njė vendim tė tillė, kritikėt e shohin si rrezik potencial pėr disa persona, e nė veēanti pėr gratė refugjate shqiptare.

Si kandidate pėr anėtarėsim nė BE, Shqipėria jo vetėm qė ėshtė njė vend shumė i varfėr, por edhe „njė shoqėri patriarkale ekstreme“, ka vlerėsuar etnologu dhe eksperti pėr Shqipėrinė, Andreas Hemming nė njė bisedė pėr „NDR.de“, tė cilėn e transmeton „Shtegu.com“. Veēanėrisht nė rajonet rurale ku strukturat sociale ende i pėrmbahen Kanunit. Kjo e drejtė arkaike ekziston qė nga mesjeta dhe rregullon jetėn e pėrbashkėt nė familje tė mėdha dhe bashkėsi.

Roli i gruas nė Kanun ėshtė shumė i ulėt, si psh: „Gratė duhet ta hapin gojėn vetėm kur tė hanė bukė“. Shumė pak tė drejta, vetėm obligime: „Gruaja barazohet me njė gomar“, pohon Heming. Njė gomar, i cili sipas Kanunit ėshtė pronė e burrit dhe i cili duhet ndėshkuar: Pothuajse ēdo e treta femėr nė Shqipėri ėshtė viktimė e dhunės shtėpiake, vlerėson Amnesty International (AI). Kėshtu pėr shembull, nga janari deri nė fund tė shtatorit tė vitit tė kaluar, policia shqiptare ka shėnuar 3.094 raste tė dhunave familjare, ndėrsa vetėm njė e treta e kėtyre rasteve ka pasur konsekuenca juridike.

Dhuna ndaj grave nė rajonet rurale ėshtė tabu temė. E gjithė dhuna ndaj tyre, argumentohet me turpin e tyre tė imponuar nė familje pėr tė kėrkuar tė drejtat. „Nė shumė vende tė tilla, nuk ka femra nė hapėsirat publike, nuk mund tė vėrehet ndonjė femėr nė kafene – apo nė ndonjė rast tė posaēėm, e shoqėruar me vėllanė“, pėrfundon pėrshkrimin e mė tė gjerė Hemming, i cili pėr ēdo vit udhėton nė Shqipėri dhe vėzhgon zhvilimin e vendit nga atje. /lajmpress


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.