Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : Prindėrit e shpėrqendruar nga celulari, pasoja negative te fėmijėt
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/19 12:26:33 (414 Lexime)


Kėrkime tė reja tregojnė se shpėrqendrimi nga celulari mund t’i privojė bebet nga zhvillimi i sinjaleve thelbėsore tė trurit, tė cilat janė shumė tė rėndėsishme nė fazat e hershme tė zhvillimit.
Pak gjėra kėrkojnė vėmendje aq tė madhe sa fėmija juaj nė vegjėli. Kėto janė pajisjet teknologjike, tė cilat kur konkurrojnė me fėmijėt pėr vėmendjen tuaj, gjėrat mund tė shkojnė keq.

Nė njė studim tė ri tė bazuar te kafshėt dhe publikuar te revista “Psikiatria e pėrkthyer”, shkencėtarėt tregojnė se shpėrqendrimi prindėror mund tė ēojė ndonjėherė nė pasoja tė dėmshme pėr zhvillimin e bebeve, veēanėrisht nė aftėsinė e tyre pėr tė pėrpunuar kėnaqėsinė.

Studimi ka analizuar kaviet nė fazat e tij tė para, por implikimet sipas autorėve mund tė jenė shumė domethėnėse pėr ndėrveprimet prind-bebe nė njė botė tė fiksuar pas teknologjisė.

Tallie Baram, profesoreshė e pediatrisė dhe neurobiologjisė anatomike nga Universiteti i Kalifornisė dhe kolegėt e saj studiuan se si ndikonte vėmendja e mirė, por jo e plotė e nėnave te tė porsalindurit.

Baram vendosi disa kavie nėna dhe bebet e tyre nė kafaze tė modifikuara, ku nuk kishte mjaftueshėm kushte strehimi. Kjo mjaftoi qė nėnat tė shpėrqendroheshin dhe tė kontrollonin vėrdallė pėr kushte mė tė mira, ndėrsa nuk u jepnin vėmendjen e duhur bebeve.

Baram dhe kolegėt e saj e krahasuan zhvillimin e bebeve tė rritura nė kėtė mjedis dhe atė tė bebeve nė kafaze normale ku nėnat kishin mjaftueshėm material pėr tė krijuar njė strehim tė rehatshėm. Kur tė vegjlit u rritėn, kėrkuesit i testuan ata pėr tė kuptuar ndėrveprimin me tė tjerėt, nivelin e kėnaqėsisė dhe zhvillimin emocional. Kaviet e rritura nė mjediset e modifikuara vazhdimisht luanin mė pak me tė tjerėt, tė cilėt ishin rritur nė mjedise normale.

“U habitėm shumė”, thotė Baram. “Na u desh t’i ktheheshim studimit dhe tė kontrollonim se cilat sinjale u kishin munguar kėtyre kavieve, pasi ata ishin rritur nė tė njėjtėn temperaturė, kishin peshė normale etj.”

Ajo qė bėri diferencėn ishte fakti qė minjtė e rritur nė mjediset e modifikuara merrnin njė lloj vėmendjeje ndryshe nga nėnat e tyre. Kėto tė fundit, tė stresuara nga mungesa e njė mjedisi tė duhur pėr tė rritur tė vegjlit, prireshin tė ishin mė pak tė parashikueshme sesa nėnat qė jetonin nė njė mjedis tė mirė.

Fakti qė minjtė adoleshentė treguan shenja tė kėnaqėsisė sė paplotė, sugjeron se ashtu si me sistemet e dėgjimit dhe shikimit, mund tė ekzistojė njė tjetėr aspekt kritik sjelljesh nga nėnat qė tė porsalindurit duhet t’i marrin pėr njė zhvillim normal tė sistemit tė tyre nervor.

Mungesa e vėmendjes sė vazhdueshme, tė pėrsėritur dhe tė sigurt, duket se prek aftėsinė e kafshėve pėr tė zhvilluar lidhje tė duhura emocionale qė i ndihmojnė ata tė kuptojnė kėnaqėsinė. “Ka plotėsisht kuptim”, thotė Baram. “Ne kemi nevojė pėr ekspozim tė vazhdueshėm ndaj diēkaje, nė mėnyrė qė tė arrijmė ta kuptojmė atė dhe ta bėjmė pjesė tonėn.”

Kjo do tė thotė se edhe pėr njerėzit funksionon nė mėnyrė tė ngjashme. Mund tė ekzistojė njė moment thelbėsor kur bebet kanė nevojė pėr vėmendjen serioze dhe tė vazhdueshme tė nėnės dhe babait tė tyre, nė mėnyrė qė tė formojnė procese tė duhura emocionale. Kjo pėrfshin idenė se nė njė orė tė caktuar tė ditės, pėr shembull, ushqimi do tė mbėrrijė, lodrat do tė shfaqen dhe mamaja do tė luajė. Nėse mamaja ėshtė e shpėrqendruar nga njė telefonatė apo njė mesazh dhe merret me celularin, kjo rutinė me tė cilėn fėmija mėsohet, prishet. Studimet e tjera kanė treguar se njė zhvillim i ulėt i sistemit tė kėnaqėsisė mund tė kontribuojė nė ērregullime tė humorit, si depresioni dhe ankthi.

“Parashikimi do tė thotė se ju e dini qė njė sjellje do tė pasojė njė sjellje tjetėr”, thotė Baram. “Kjo duket se ka lidhje me sistemin e kėnaqėsisė.”

Baram thotė se nuk ka gjasa qė vetėm stresi nga mospasja e njė mjedisi tė duhur tė jetė pėrgjegjės pėr ndryshimet e para te kaviet adoleshente. Studime tė tjera te minjtė nė mjedise tė ngjashme tė modifikuara nuk kanė rezultuar gjithnjė nė pasoja te proceset e kėnaqėsisė.

Por pėr tė konfirmuar se ėshtė mungesa e parashikimit tė vėmendjes ajo qė ėshtė thelbėsore pėr zhvillimin emocional, studiuesja dhe kolegėt e saj tani po e kthejnė vėmendjen nga bebet e njerėzve dhe po kėrkojnė nga afėr ndėrveprimet mes nėnave dhe fėmijėve pėr tė pėrcaktuar ndryshimet nė modelet e sjelljeve tė nėnave dhe pasojat te fėmijėt.

Ata planifikojnė tė monitorojnė efektet duke pėrdorur imazheri tė trurit pėr tė parė ndryshimet e mundshme si te struktura dhe te funksioni i disa rajoneve tė trurit.

“Ne po propozojmė se ka njė periudhė sensitive tė kujdesit mėmėsor pas lindjes, qė duhet tė jetė nė forma konsistence, nė mėnyrė qė fėmija tė zhvillohet normalisht nga ana emocionale”, pėrfundoi kėrkuesja.

*Burimi: Revista “Time”/Gazeta-Shqip/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.