Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Artizanati prej druri nuk i humb vlerat. Mjeshtrit Zahiri, atė qė i sheh syri, ia bėn dora(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/19 11:40:13 (423 Lexime)


Atė qė i sheh syri, ia bėn dora. Ėshtė ky njė punėtor qė prej druri bėn ēdo lloj skulpture dhe figure. Xhevxhet Zahiri, me pak vegla tė punės, por me shumė talent, kėtė artizanat e ka zhvilluar qė nga fėmijėria. Ai jeton nė njė fshat tė vogėl, pak kilometra nė veri tė Kumanovės. Kėtė veprimtari ai e ushtron nė shtėpi, ku njėherazi ndodhet edhe punėtoria e tij. Mbi tė gjitha punimet, spikat kjo tryezė druri, e punuar e tėra me dorė, vepėr e cila, Xhevxhetit i ka marrė njė muaj tė plotė pune.

Duke sajuar figura prej druri, vetėm me daltė dhe ēekan, ai arrin tė bėjė skulptura tė ndryshme. Kėto qė po i shihni janė vetėm disa nga koleksioni i tij i madh, pasi qė shumė prej tyre, tanimė i ka shitur ose dhuruar. Kjo xhami nė miniaturė ėshtė e punuar nga mjeshtėria e madhe e Xhevxhetit. Ai, pėrveē se e ka pasion, nga ky artizanat, e nxjerr kafshatėn e gojės.

Ai, edhe nė tė ardhmen do tė vazhdojė ta bėjė kėtė punė me shumė dėshirė, edhe pse – thotė ai – nuk mund t’i mbulojė shpenzimet e familjes. Andaj, pėrveē punimeve me motive antike, ai ka filluar tė punojė edhe elemente tjera prej druri, tė cilat janė mė tė kėrkuara nė treg. Megjithėse inventarėt e shtėpive, aktualisht mobilohen me materiale tė ndryshme, sipas mjeshtrit, punimit tė drurit, asnjėherė nuk do t’i humbasė vlera.

Pėrgatiti: Adnan Qaili/Tv21/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.