Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Fluksi i refugjatėve vazhdon edhe pėrkundėr tė ftohtit (VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/19 11:28:15 (405 Lexime)


Fizikisht tė rraskapitur, tė frikėsuar, tė shqetėsuar, me nevojė pėr ndihmė mjekėsore ...Kėshtu duken fėmijėt tė cilėt nė temperatura tė ulėta gjatė dimrit tė ftohtė arrijnė nė Evropėn Juglindore, thonė nga UNICEF-i. Temperaturat nėn zero e pėrkeqėsojnė situatėn e fėmijėve, sepse shumica e tyre nuk kanė veshje adekuate dhe ushqim tė mjaftueshėm.


"Kampet e refugjatėve janė mbushur, kemi nevojė pėr kujdes tė veēantė pėr fėmijėt. Dėshira ime ėshtė qė fėmija im tė ketė njė jetė mė tė mirė se unė. Dua tė edukohet dhe ti pėrmbush ėndrrat e tyre. Afganistani nuk ėshtė i sigurt pėr askėnd”, tha Xhafer Habibi, refugjat nga Afganistani, qė gjendet nė Serbi.

Sipas informacioneve tė UNICEF-it, fėmijėt sėmuren nga infeksionet respiratore, problemet e tretjes dhe diarresė. Pėrndryshe problemi bėhet mė i madh, sepse numri i tyre nė mesin e refugjatėve dhe emigrantėve ėshtė mė shumė se njė fėmijė nė tre tė rritur. Nė Maqedoni nė shtator 23 pėr qind e refugjatėve ishin fėmijė, ndėrsa nė muajin dhjetor pėrqindja ėshtė rritur nė 37 pėr qind. Vitin e kaluar mė shumė se njė milion refugjatė dhe emigrantė e kaluan Mesdheun dhe arritėn nė Evropė. Nga ta njė e katėrta ishin fėmijė.

Bojana Simonoviq/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.