Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Tė ndryshme : 2016-a, viti i gjetjes sė dashurisė pėrmes seleksionimit
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/18 13:19:20 (345 Lexime)


Ndėrsa shumė njerėz po pėrfshihen nė aplikacione tė njohjeve online, pritet qė viti 2016 tė dominohet prej uebsajteve qė pėrjashtojnė pėrdoruesit qė nuk u pėrshtaten kushteve si karriera dhe suksesi

Vit i ri, dashuri e re. Ky ėshtė njė kusht qė qindra mijėra njerėz do t’ia vėnė vetes kėtė muaj dhe janari 2016 pritet tė shohė rritje edhe mė tė mėdha tė hapjes sė llogarive nė aplikacionet e njohjeve. Por kėtė vit, aplikacionet do tė shkojnė nė njė drejtim tė ri, nė vend qė ta pėrhapin rrjetin sa mė gjerėsisht qė tė munden, aplikacionet e reja po lėnė jashtė njerėzit “e padėshirueshėm”.

Liga, ėshtė njė aplikacion i tillė. Anėtarėt e tij mė tė vjetėr mburren se vetėm 20 ose 25 pėr qind e atyre qė aplikojnė, lejohen tė futen dhe se ka mė shumė se 75 mijė njerėz nė listėn e pritjes.

Aplikacioni nisi nė SHBA nė vitin e shkuar dhe kėtė vit do tė pėrhapet edhe nė Mbretėrinė e Bashkuar. Aplikantėt duhet tė ofrojnė akses nė profilet e tyre tė LinkedIn, rrjet social i orientuar nga biznesi, pėr tė kontrolluar arritjet e tyre akademike dhe historinė e punėsimit.

Zėdhėnėsja e aplikacionit, Meredith Davis, thotė se: “Njerėzit janė tė tėrhequr ndaj Ligės, krahas aplikacioneve tė tjera tė njohjes online ku ēdokush mund tė futet, por ky aplikacion ka rėndėsi, sepse ndėrton njė komunitet tė njerėzve qė kanė arritje. Njerėzit mund tė thonė ē’tė duan, por nėse tė qenėt i zgjuar dhe kėrkues i vlerave tė larta do tė thotė ‘ekskluziv’, atėherė kėshtu qoftė”.

Njė nga aplikacionet selektive operon tashmė edhe nė Britani. Ai ėshtė Rrethi i Brendshėm, qė ka 22000 anėtarė dhe 24000 tė tjerė qė janė nė listėn e pritjes. Edhe pėr tė hyrė nė listėn e pritjes, duhet tė ftohesh nga njė mik qė ėshtė tashmė anėtar.

Themeluesi i tij, David Vermuelen, shpjegon si i lindi ideja: “Isha beqar dhe nė dy uebsajte tė ndryshme takimesh. Por nuk mė pėlqente mėnyra se si ata pėrqendroheshin nė sasi – doja tė krijoja njė qė pėrqendrohej te cilėsia e njerėzve me mendje tė ngjashme. Nė procesin e krijimit kėrkuam njerėz tė mirarsimuar dhe profesionistė qė udhėtonin. Ėshtė diēka qė ngjall polemika, por sipas mendimit tim, ėshtė mėnyra mė e mirė pėr tė ofruar cilėsi tė lartė”.

Aplikacioni do tė prezantohet nė SHBA kėtė vit. “Mund tė duket pak snob, por ėshtė nė tė vėrtetė thjesht njė komunitet i kėndshėm”, shton Vermeulen.

Dekoruesja e shtėpive Tally Higgins, 32 vjeēe, thotė se pėrdorimi i aplikacionit i ka kursyer humbjen e kohės, duke dalė darkave me ata qė ka njohur dhe me tė cilėt nuk ka pasur gjėra tė pėrbashkėta.

“Kam provuar disa aplikacione njohjesh online, por gjėja mė e mirė e Rrethit tė Brendshėm ėshtė se ti e di se ēfarė do tė marrėsh. Do tė njihesh me dikė qė keni mendime tė ngjashme dhe histori tė pėrafėrta”, thotė ajo.

“Mund tė shohėsh ku punon dikush, ēfarė arsimi ka dhe kjo tė jep njė farė sigurie. Nuk dua tė tingėlloj si snobe, por me Tinder dhe aplikacione tė tjera, nuk e di se ēfarė do tė hasėsh. Ēdokush mund tė hyjė nė to. Por ti e di se kushdo nė Rrethin e Brendshėm, mund tė ftohet nga miqtė e miqve”.

Rrethi i Brendshėm ėshtė gjithashtu i pazakontė pėr organizimin e disa eventeve live, si pėr shembull, ndeshjeve me kuaj apo eventet e tjera sportive. Higgins sė fundmi mori pjesė nė njė event te njė klub privat nė Londėr me muzikė live.

“Eventet live janė shumė argėtuese. Nuk kam kaluar kurrė njė natė aq tė mirė me ta. Njerėzit janė shumė miqėsorė dhe tė hapur. Ēdokush ėshtė i veshur mirė dhe mund tė bėjė njė bisedė pėr sė mbari. Eventet janė tė mira pėr krijimin e njė rrjeti nė frontin e biznesit gjithashtu”.

Por ēfarė ėshtė e nevojshme pėr t’u njohur me njerėz qė kėrkojnė tė fillojnė njė marrėdhėnie? Psikologia Adela Apetroaia drejton njė kėshillim pėr njerėzit qė po pėrpiqen tė gjejnė shpirtin binjak. Ajo thotė se mund tė ndihmojė shumė. “Provat tregojnė se ėshtė e vėrtetė se njerėzit tėrhiqen nga tė tjerė qė u ngjajnė atyre ose qė i ngjajnė vetes sė tyre tė idealizuar dhe qė kanė cilėsi, tė cilat ata duan t’i kenė. Dhe mendoj se kėshtu do tė ndodhė me kėto aplikacione”, shpjegon ajo.

Nėse nė kėto cilėsi, pėrfshihen tė qenėt nė syrin e publikut, atėherė Raya ėshtė aplikacioni i duhur pėr ju. Pėrdoruesit kanė raportuar se kanė hasur nė personazhe tė famshme dhe sportistė tė njohur mes anėtarėve tė tij. Pėr t’u miratuar, aplikantėt duhet tė detajojnė se sa ndjekės kanė nė rrjetin e fotove Instagram, ku dhjetėra mijėra ėshtė shifra e dėshirueshme. Njė komunitet anonim mė pas vendos nėse jeni mjaftueshėm me influencė nė Instagram.

Burimi: “The Guardian”./Gazeta-Shqip/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.