Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia : Buxheti i kulturės, anashkalohen projektet e shqiptarėve(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/18 11:48:11 (372 Lexime)


Artistėt shqiptarė shprehen tė pakėnaqur me fondet e parashikuara nė programin vjetor tė Ministrisė sė Kulturės kushtuar projekteve shqiptare. Ata madje akuzojnė Ministrinė se fondet janė simbolike dhe pamundėsojnė realizimin e plotė tė projekteve tė tyre. Pėr profesorin Sabaudin Zhuta, Maqedonia i ka shumė borxh kulturės shqiptare.

“Kjo traditė po vazhdon me vite dhe nuk ka kurrfarė pėrmirėsimi nė kėtė drejtim. Nė fushėn e artit muzikor ku parashihet njė fond rreth 60 milion denarė, nga e gjithė ajo shumė pėr vlerėn e artit muzikor shqiptarė janė lėshuar rreth 2.5 milion denarė jo qė ėshtė simbolike por ėshtė e dhimbshme, joserioze. Ndoshta me qėllim janė dhėnė aq pak mjete qė tė mos realizohen ato programe. Shteti i Maqedonisė 70 vjet na ka borxh jashtėzakonisht tė madh pėr ndarjen e mjeteve tė kulturės dhe pėr mbajtjen nė hendikep tė kulturės shqiptare”, u shpreh Sabaudin Zhuta, profesor.

“Diskriminimi vazhdon nga ana e ministrisė sė kulturės nė planin e ndarjes sė buxheteve nė produksione tė pavarura. Qendra teatrore pėr fėmijė ėshtė i vetmi institucion nė tė gjithė Maqedoninė qė prodhon shfaqe pėr fėmijė, dhe pėr ēdo vit na ndahen mjete pėr ta realizuar njė gjysme shfaqje nė asnjė mėnyrė njė shfaqe tė plotė. Nevojat janė tė mėdha, dhe nė kėtė mėnyrė diskriminohen nxėnėsit shqiptarė dhe fėmijėt tė cilėve nuk iu jepet e drejta tė konsumojnė teatėr pėr sė afėrmi”, tha Bajrush Mjaku, aktor.

Nga 45 projekte muzikore nėpėr qendrat e kulturės vetėm nėntė janė shqiptare, tė cilat pėrfundojnė me shumat: dhjetė mijė, njėzet mijė denarė, ndėrkaq pėr aktivitete me orkestra simfonike shkon deri nė 150 mijė denarė, shumė e cila sipas artistėve ėshtė jashtėzakonisht e vogėl pėr tu realizuar njė program kulturor. Buxheti i Ministrisė sė Kulturės nė vitin 2016 do tė jetė 3,8 miliardė denarė.

Vjollca Aliti/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.