Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Maqedonia :  Jabollēishtė, fshati tė cilin e mbajnė gjallė kurbetxhinjėt(VIDEO)
Postuar nga redaksia Kyqur 2016/1/17 11:30:47 (504 Lexime)


Rruga gjarpėrore nga Velesi, tė shpie nė komunėn e Ēashkės, e 40 kilometra mė larg nė fshatin malor Jabollqishtė. Nė hyrje tė fshatit vėrehen bujqit qė angazhohen qė tė sigurojnė ekzistencėn pėr 6 muajt e dimrit. Nė shpatijat e fshatit bora mbetet e pa shkrirė mbi dy muaj. Banorėt shpejtojnė tė sigurojnė drutė pėr djegie. Disa i qajnė ato, kurse tė tjerėt me kuaj e gomarė i sjellin drutė nga mali. Familjet kanė nga 6 deri nė 13 anėtarė. I tillė ėshtė edhe Sabit Mersimi, qė mezi siguron kafshatėn e gojės pėr familjen e tij shumė anėtarėsh.

“Ne momentalisht meremi me tokė. Por edhe toka ėshtė lisht shumė dhe po mundohemi disi, si maca pas strajcės tė ngjitemi. Jemi tė prapambetur me shkollėn cull kallaballėk. Rrogė jo, as pension jo”, thotė Sabit Mersimi.

Dimri u sjell mjaft probleme kėtyre banorėve. Ata angazhohen pėr pastrimin e borės nga rruga, por edhe sigurimin e ujit tė pijshėm, qė janė punė tė pėrditshme. Nė fshat jetojnė mbi 4 mijė banorė shqiptarė ku ėshtė edhe shkolla fillore me 700 nxėnės.

“Pėr momentin ėshtė njė zgjidhje vetanake kush siē gjendet apo vet vendi organizohet pėr mirėmbajtjen e rrugės pėr pastrimin e saj pėr ujėsjellėsin , dhje kjo ėshtė njė jetė e pėrditshme”, thotė ai.

Po tė mos ishin kurbetxhinjėt, banorėt do tė shpėrnguleshin. Janė ata qė e ndihmojnė fshatin nė ndėrtimin e infrastrukturės shkollore, por edhe krijojnė kushte pėr jetė normale nė fshat. Ata i ndihmojnė familjet e tyre qė tė pėrballojnė skamjen nė kėto treva.

“Pjesa dėrmuese e fshatarėve janė kurbetixhij ēdo familje ka mė sė pakti njė person nėpėr Itali, Belgjik. Kjo ndodh pėr jetė mė tė mirė, sepse vendet e punės janė tė kufizuara, largėsia nga qyteti”, shprehet Meliki Bejluri.

Fshati Jabollqishtė, pėrveē shkollės fillore ka edhe ambulancėn, dhe dy dyqane furnizuese. Por atyre u mungon organizimi pėr shkollimin e mesėm, kėshtu qė pas shkollės fillore, vajzat e fshatit ndėrprenė shkollimin nė mungesė tė kushteve pėr udhėtim deri nė Veles. Nxėnėsit shqiptarė qė vazhdojnė shkollimin ne Veles janė tė privuar nga gjuha shqipe, dhe mėsimet duhet ti ndjekin nė gjuhėn maqedonase nė mungesė tė kuadrit shqiptar.

Pėrgatiti: Miradie Hasani/Alsat-M/


Faqe printuese Dergo kete lajm shokut Ktheje nė PDF kėtė artikull
Komentet janė nė pronėsi tė postuesve, redaksia jonė nuk mer asnjė pėrgjegjėsi per permbajtjen e tyre!
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.