Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Info reth Kėrēovės
     A do tė bashkohet Kėrēova mė vitin 2013 ?!
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
anita
Postuar nė: 2011/2/14 16:18
Just can't stay away
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga:
Replika: 128
A do tė bashkohet Kėrēova mė vitin 2013 ?!


Qė nga themelimi i tyre mė vitin 1996 , Komunat rurale janė treguar tė pasuksesshme nė zhvillimin ekonomik, social e kulturor . Komuna e Kėrēovės ku ndodhen tė gjitha institucionet shtetrore i ka tė gjitha premisat pėr njė funksionim normal. Por kėsaj komune mė vitin 2013 do ti bashkangjiten edhe komunat rurale. Kėto zgjedhje lokale do tė fokusojnė betejėn nė mes tė shqiptarėve dhe maqedonasve nė sfidėn pėr qeverisjen me Kėrēovėn e bashkuar.

Buxheti i kėtyre komunave nuk ėshtė nė pėrputhje me kėrkesat e banorėve dhe si tė tilla kanė mbetur shumė prapa komunave urbane. Nė kuadėr tė kėtyre komunave ėshtė vetėm arsimi fillor dhe kot janė privuar nga zyrat sociale si dhe nga mjetet pėr kulturė dhe shumė sektor tė tjerė. Problem tjetėr ėshtė se edhe pasuritė natyrore qė shtrihen brenda kufijve tė kėtyre komunave janė pronė e ministrive tė ndryshme si pyjet, malet, lumenjtė etj. Komuna e Kėrēovės e cila trashėgoi tė gjithė pasurinė dhe institucionet ka numėr mė tė madh tė popullsisė dhe territor shumė mė tė vogėl se tė gjitha komunat tjera rurale. Kjo komunė shfrytėzoi tė gjitha tė drejtat mbi pasurinė e trashėguar dhe nė privatizimin e saj. Nga privatizimi i pronės shoqėrore shqiptarėt nuk morėn asgjė. Nga ky proces pėrfituan tė tjerėt ndėrsa shqiptarėt pronat e privatizuara mund t’i blejnė nga maqedonasit por me njė ēmim tre ose katėr fish mė tė madh se ēmimi real i pronės sė privatizuar qė nė kohėn e monizmit ėshtė ndėrtuar me kontributin e shoqėrisė civile. Dhe meqė shqiptarėt kėtu janė shumicė , do tė ishte e drejtė qė nė bazė tė kontributit , atyre tu jepej hisja qė u takon. Por si mund tė merrnin shqiptarėt hisen qė u takon kur me komunėn qeverisin tė tjerėt. Isa Neziri administrator nė komunėn e Osllomesė thotė se: “Nė fillim kur janė formuar komunat rurale na ėshtė thėnė se do formohet njė komision i cili do bėjė ndarjen e pasurisė, kjo jo qė nuk u bė por edhe objektet e ndėrtuara me kontributin e qytetarėve kaluan dhe u bėnė pronė e komunės sė Kėrēovės siē ėshtė Shtėpia e kulturės. Ai vlerson se bashkimi i komunave jo vetėm qė ėshtė i nevojshėm por edhe i domosdoshėm”. Edhe pse tė gjitha komunat rreth Kėrēovės kanė pasuri natyrore ato nuk kanė mundėsi qė tė ekonomizojnė dhe tė merren me mirėmbajtjen e tyre. Ekonomisti Xhaferr Useini thotė se banorėt e Zajazit tė gjitha obligimet juridike por edhe punė tė tjera i kryejnė nė komunėn e Kėrēovės. Kjo komunė i mbledh tė gjitha tatimet tona qė nga regjistrimi i makinave madje edhe te mbledhja dhe shitja e drurėve nga territori i komunės sė Zajazit. Banori i Zajazit do tė duhet qė tė blej lėndėn e parė tė drurit nga komuna e Kėrēovės edhe pse tė njetėt janė nė komunėn e Zajazit”. Pyjet dhe ujėrat janė pronė e Ministrive tė ndryshme, dhe nė saje tė burokracisė komunat rurale nuk kanė mundėsi qė tė shfrytėzojnė burimet as edhe pėr pije. “Ėshtė folur dhe pėrfolur njė kohė tė gjatė por kjo vazhdon edhe nė ditėt e sotme se nė komunėn e Zajazit ekziston njė projekt pėr Ujėsjellės regjional por nga Ministria pėrkatėse nuk jepet leje pėr shfrytėzimin e burimit malor. Arsyet janė nga mė tė ndryshmet por ajo ēka ėshtė mė kryesore duhet qė tė bashkohemi se kėshtu jemi dy herė tė shfrytėzuar. Me bashkimin mendojmė se kėshilltarėt shqiptarė do jenė shumicė dhe pėr projekte me rėndėsi jetike ata do tė dinė tė vendosin” thotė Muadin Bajrami ish i pėrndjekur politik. Qytetarėt mendojnė se bashkimi i komunave nė vitin 2013 ėshtė i pashmangshėm por kjo nuk do tė thotė se shumica shqiptare do tė qevrisė me komunėn e Kėrēovės sė bashkuar. Do tė jetė shumė e vėshtirė fitorja e shqiptarėve nė zgjedhjet e vitit 2013 pa njė mobilizim tė pėrgjithshėm dhe njė strategji e cila do tė bėnte tė mundshme edhe votėn e mėrgimtarėve tanė si dhe tė romėve dhe muslimanėve tė Kėrēovės tė cilėt deri mė tani janė rreshtuar nė subjektet politike maqedonase. Por kjo nuk do tė thotė se ata nuk mund tė mbėshtesin kandidatin qė do tė dalė nga popullata shqiptare. Deri mė tani tani nuk kemi njohuri nėse shqiptarėt kanė ndonjė platformė politike se si mund tė arrihet suksesi i dėshiruar nė zgjedhjet e vitit 2013. Por kėtė pėrgjumje tė shqiptarėve me siguri e shfrytzon pala tjetėr duke vepruar konkretisht nė skenaret qė do tė merrnin nė qeverisje edhe Kėrēovėn e bashkuar. Njėri ndėr ato projekte ėshtė ndėrtimi i objekteve banesore nė kazermėn e qytetit ku do tė vendoseshin ushtarė profesionist qė do tė sjelleshin nga qytetet tjera tė Maqedonisė. Kjo iniciativė tashmė dihet por mund tė ketė edhe projekte tė tjera sekrete tė cilat mund tė kenė ndikim nė zgjedhjet e ardhshme lokale . Se si do tė zhvillohen ngjarjet gjatė periudhės sė ardhshme , mbetet qė tė shihet por beteja pėr qeverisjen me Kėrēovėn e bashkuar me siguri do tė jetė njė sfidė e madhe si pėr shqiptarėt ashtu edhe pėr maqedonasit.

Shaban Dalipi 12 shkurt 2011
Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.