Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Diskutime pa kufi
     EDUKIMI/ARSIMIMI I FEMRAVE DOMOSDOSHMERI
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/12/21 20:50
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
EDUKIMI/ARSIMIMI I FEMRAVE DOMOSDOSHMERI
"Lexo me emrin e Zotit tėnd, i Cili krijoi (gjithēka).... (Alak, 1-3)

Eshte per tu trishtuar se sot disa vende "islame" grat muslimane i kan kthyer ne kohen paraislamike duke i perjashtuar ato nga jeta dhe aktiviteti publik. Ne historin Islame gjejm plot figura te shquara, mesuese qe u kan dhene mesim juristeve me emer.Pastaj ka shum te dhena qe flasin per ate se si femrat muslimane ne te kaluaren kane dhene fetva(vendime juridike) rreth shum ceshtjeve.
Ateher pse sot grat muslimane thuajse mungojn ne Islamin publik dhe ne jeten intelektuale?
Ka nje sere arsyesh qe kan cuar ne kete gjendje.Nje arsye vecanerisht shqetesuese eshte qendrimi nenvlersues qe ka infektuar shum burra musliman.Te rrall jan ata qe mund te parapelqejn te udhezohen apo mesohen nga grate.
Normat e Sheriatit Islam qe kan te bejn me gruan jan keqperdorur dhe ne shfrytzim praktik jan shtremberuar. Dhe gjith kjo nga disa i mveshet pastaj Islamit.Pere kete kan dal disa keqkuptime nga paragjykimet apo praktikat tradicionale te cilat shikohen si islame por nuk jan te tilla.
Per kete dalin njerez dhe folin sesi femra muslimane eshte e shtypur etj etj...Edhe ne nuk jemi te kenaqur me gjendjen e pozicionit te gruas ne familjet islame por jo per faktin se nuk eshte evropiane por sepse ky pozicion nuk eshte plotesisht islam. Nuk ka gabim me te madh sesa te mendosh se cdo gje qe hasim sot ne boten Islame eshte ne perputhje me parimet kuranore. Islami eshte unik por praktika e tij eshte e ndryshme ne varesi te mjedisit qe e mbart i cili mund te jet i prapambetur ose i perparuar, gjenerat e shendosh ose dekadente.Nje rol te konsiderueshem ketu luan tradita dhe niveli arsimor dhe kulturor.Ata te cilet femren e sollen ne pozit te injorances, ata vet ishin injorant. Islami e lufton injorancen, dihet se i padituri dhe e paditura nuk mund te arrijn shkallen e mirefillt te besimit ndaj Zotit dhe nuk munden te jen pedagog ne brezat pas tyre pa dije.

Per fat te keq edhe gruaja shqiptare nuk e ze ende vendin e duhur si ne shoqeri ashtu edhe ne famijle. Por te ne te shumten e rasteve fajtore eshte edhe vet ajo qe nuk angazhohet sa duhet.Sot bota po zien nga probleme te ndryshme, nuk eshte sot koha e qendrimit ne shtepi , as nuk eshte koha vetem per tu zbukuru e per tu shminku me ore te tera. Nuk eshte koha per te punu me qellim vetem te besh nje shtepi dhe nje dasem sa me madheshtore e te mburresh para tjerve duke hudh para ose duke u reklamu me arin e shumt ne qaf. Kjo nuk na sjell kurrkund. Duhet te zgjohemi,dhe ti shikojm ndryshe disa gjera, te kerkuarit e dituris eshte obligim per cdo besimtar dhe besimtare. Muslimanja duhet te jet e ditur, te mos jet e izoluar apo te mos marr pjes vetem ne dasma por te marr pjes edhe ne aktivitete te ndryshme shoqerore dhe shkencore, te ec me kohen por sigurisht jo jasht fes se saj. Ajo gjithashtu duhet te jet e pregaditur ne fen e saj ta njoh kulturen,misionin e saj dhe te krijoj personalitetin e saj ashtu sic i ka hije.Vetem ateher ajo ka per te thene me krenari dhe pa kompleks "UN JAM MUSLIMANE".

Vetem nje grua e ditur dhe me edukat te shendosh mund ti jap shoqeris njerez te rendesishem qe do te bejne perparimin dhe zhvillimin e kesaj shoqerie pasi familja eshte qendra e par e edukimit te femijve dhe nena eshte mesuesja e pare.Per kete nje grua duhet te kete edhe koh te mjaftueshme per te qen nje nene e sukseshme dhe mos te jet puna e saj jashta shtepis ajo qe do ta largoj teresisht nga edukimi i femijeve dhe femijet te lihen ne nje dore te tret sic shohim sot ne te shumten e rasteve.Pastaj ne disa raste mbigarkohet aq shum saqe mbas pune jasht, asaj i mbetet edhe barra e krejt punve mbrenda shtepis dhe si rrjedhoj e kesaj edukimi i femijve i behet nje barr e rend dhe deshton.
Per kete duhet edhe perkrahja e burrit. Burri dhe gruaja ne islam nuk jan krijesa konkurente midis tyre por krijesa qe plotesojn njera tjetren.Perkrahja e burrit ne punet e shtepis nese edhe gruaja eshte e punesuar jo qe eshte e pelqyeshme por e obliguar.Ne traditen profetike gjejm se si Profeti a.s. i ndihmonte grat ne punet e shtepis kurse sot shum burra kenaqen dhe defrehen me mohimin e nje gjeje te till dhe perzjgjedhin prej sunetit vetem ate qe u pershtatet me mire interesave te tyre.Sigurisht nese burri dhe gruaja ndihmohen ne mes veti kan mirekuptim, dashuri dhe u permbahen rregullave bashkshortore islame nuk do te kishim nje fenomen kaq te madh te problemeve familjare.
Dhe si perfundim do kishim nje shoqeri te cilvilizuar sic e ka pershkru Sejjid Kutub i cili thote: Nėse familja ėshtė baza e shoqėris; dhe baza e familjes ėshtė ndarja e pėrgjegjsis (detyrės) midis burrit dhe gruas, dhe edukimi i femijėve eshte funksion mė i rendėsishėm i familjes, atėher njė shoqėri e till ėshtė vėrtetė e civilizuar.

Femra ka nje rendesi te madhe dhe luan nje rol te madh ne permisimin e shoqeris .Njera nga detyrat me te rendesishme ne bote eshte edukimi dhe arsimimi i femijes si dhe formimi i personalitetit te tij dhe nje gje te till nuk mund ta bej sic duhet nje grua dhe nje nene e paarsimuar.
Edukimi i femrave muslimane eshte domosdoshmeri aktuale,kohore si ngritje e vlerave njerzore drejt zhvillimit dhe perparimit ne pergjithsi dhe si perfundim e mbyllim ket shkrim me nje citim nga Sami Frasheri i cili thote:Edukata te cilen e fiton burri,eshte sikur pema qe mbillet per te bere hije,ndersa edukimi i femres, eshte sikur pema e cila jep edhe hije edhe fruta.

P.S.Teksti eshte vetem pjeserisht i shkruar nga un kurse me shum i marr dhe i pershtatur nga disa tekste tjera.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.