Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Diskutime pa kufi
     Recepte ushqimesh dhe embelsirash
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te vjetrat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/29 18:01
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECEPTE USHQIMESH DHE EMBELSIRASH
USHQIMI JON TRADICINAL

Ket recept posht nuk ua tregoj se me siguri e dini per ket ja vec nje foto tua kujtoj
ose ma e mir behet keshtu:


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

« 1 (2) 3 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/29 17:45
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECEPTE USHQIMESH DHE EMBELSIRASH
DESERT ME DREDHEZA
Ardhja e pranveres ,sjell perhere plogeshti apo lodhje, per kete ja nje embelsir energjetike.

Nevojiten:
*400 gr dredheza
*2 portokalle
*2 limona
*2 luge sheqer

Dredhezat pritini ne forme rrethore.Shtrydhni portokallat dhe limonat dhe shtojani sheqerin lengut te tyre .Perzijini mire dhe hidhini siper dredhzave duke i perzi. Lijeni per nje kohe ne frigorifer.Servojeni te ftohte. Mundeni ta dekoroni me shllag krem sipas deshires.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

« 1 (2) 3 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/29 17:44
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECEPTE USHQIMESH DHE EMBELSIRASH
BUK MISRI
Nevojiten:
2 filxhane caji miell
2 filxhane caji miell misri
1 filxhan caji kos
1/2 filxhan caji vaj
2 veze
1 filxhan caji uje te gazuar
1/2 luge sode buke

Pergatiteni brumin me krejt miellin , me vezet, me kosin dhe me vajin dhe hidhini ne fund dhe ujin me soden.Perzijini serish.
Me tej perpara se ta vini ne tepsi (lyeni tepsin me margarine dhe pakez miell per te parandaluar ngjitjen e brumit).
Vijeni ne furre me 180grad C .Furra duhet te kete qene ngrohur ca perpara.
Servojeni te ngrohte me djath.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

« 1 (2) 3 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/29 17:09
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECEPTE USHQIMESH DHE EMBELSIRASH
TORTE BAJADERA
Nevojiten:
2 gota uje
2 gota sheqer
1 margarine(gjalp)
200 gr.keksa te bluar
200 gr.arra te bluara
3 luge (gjelle) kakao
1 qkollad qe zihet

Ujin bashk me sheqer e vlon deri sa te vloje shume mire.Ne nje ene tjeter i vendos keksat,arrat dhe margarinen dhe i perzien bashke.Mandej ne ate ene vendosim ujin me sheqer qe ishin duke vluar dhe keto i perziejme mire.Pasi ti kemi perzier mire i ndajme ne dy pjese njeres pjese ja vendosim kakaon e tjetren e leme ashtu siq eshte.Ne nje tepsi vendosim nje here pjesen pa kakao tani ate me kakao dhe ne fund e lyejm me qokollade qe zihet.Dhe e leme keshtu per disa ore.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

« 1 (2) 3 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/28 19:48
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECEPTE USHQIMESH DHE EMBELSIRASH
SALAT ME KOMPIRA
Perberesit per 2 persona
* 400gr kompira
* 80gr sos salate French classics (ne munges te sosit mund te perdorini disa lug uthull dhe me shum majonez)
* 2luge te madhaja majoneze
* nje lug e vogel senf
* 2 luge qep te grira imet
* pak kripe
* piper
* 3 kastraveca te vogel turshi

Ziejme kompirat ne uje dhe me pas i kalojme ne uje te ftohte te rrjedhshem dhe i leme te ftohen.

Pasi te jene ftohur i qerojme, i presim ne kubik.Ne nje tas shtojme majonezin e perziejm me sosin e salates dhe me senfin, pastaj shtojm qepen e prer imet, kripen, piperin dhe kastravecat te grier ne form kubiku imet, dhe me ne fund shtojm edhe kompirat.
I perziejme te gjitha bashke dhe i vendosim ne frigorifer per te pakten 1 ore. E servojm te ftohte.
Nese doni mund ti shtoni edhe pak gjethe prasi te grira imet.

Servohet me lloje te ndryshme mishi te pjekur.----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

« 1 (2) 3 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/28 18:58
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECEPTE USHQIMESH DHE EMBELSIRASH
STRUDEL ME MOLL DHE SOS VANILLE
Perbersit:
2 filxhane caji miell
1 kokerr veze
2-3 luge gjelle gjalp

2 filxhane Kafeje sheqer
3-4 kokrra molle
1 pako puding vanille


Mielli hidhet ne tryeze, hapim nje grope ku hillen ne mes vezet, gjalpi dhe sasia e ujit. Zihet brumi i forte edhe lihet te qendroje per 20-30 min. Pastaj hapeT pete e holl. Peten e sperkasim me gjalpe, dhe derdhen mollet e grira imet ne form katrori dhe te sperkatura me sheqer.Sipas deshires mund tu hudhet edhe lethija te bluara dhe rrush te that. Mbeshtillet me forme roleje. Vendoset ne tepsi edhe lyhet me gjalpe. Shpohet apo pritet ne disa vende me thike edhe vihet te piqet ne temp 200-250 grade per 25-30 minuta. Pas pjekjes i hidhet sheqeri puder.

Mollet ne rast se jane te forta i vendojm ne tepsi edhe futen ne furre per ti zbutur gati 20 min, duke i shtuar sheqer dhe pak gjalpe.
Mund te perdorni peta te gatshme nqs doni.

Per sosin pregadisim pudingun e vanilles ne baz te receptit te dhene aty.

Pritet dhe servohet e ngroht me pudingun gjithashtu te ngroht.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

« 1 (2) 3 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/28 18:25
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECEPTE USHQIMESH DHE EMBELSIRASH
PATATET NE FURRE
jane nje nga garniturat klasike qe perdoren ne ditet e sotme vecanerisht per te shoqeruar cfardo lloji te mishit.
Perberesit per 4 persona
* 1kg patate
* 2 thelb hudher
* 2 dege rozmarine ose sherebel
* vaj ulliri
* kripe

Lajme patatet, i qerojme dhe i presim ne kubik te medhenj. I vendosim ne nje ene te mbushur me uje te ftohte dhe i leme ne kete menyre per gjysme ore duke ia nderruar ujin here pas here: ne kete menyre patatet leshojne niseshten qe kane ne permbajtjen e tyre dhe behen me krokante. I shplajme patatet duke i vendosur ne nje tenxhere me uje te vluar dhe i ziejme per 10-15 minuta.
Qerojme thelbet e hudhres dhe i shtypim.
Ne nje tave, shtojme leter furre dhe vendosim patatet ne menyre qe te formohet vetem nje shtrese, shtojme thelbet e hudhrave te shtypur, rozmarinen ose sherebelin, vaj ulliri, dhe kripe. E vendosim ne furre te nxehte 200 grade derisa patatet te kene marr nje ngjyre te arte, duke i kthyer here pas here. I heqim nga tava duke ua hequr edhe rozmarinen dhe thelbet e hudhrave dhe i servirim te nxehta.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

« 1 (2) 3 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/28 18:11
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECEPTE USHQIMESH DHE EMBELSIRASH
CANNELLONI ME MISH TE GRIR
Per 8 Cannelloni na duhen:
* 150gr mish te grire
* 1 qepe te vogel
* 30gr gjalp
* 100gr djath te grire
* pak vaj ulliri
* pak kripe
* pak piper
* 1/2 l salce domatesh

Si fillim ziejme Canellonnit ne uje te kripur duke patur kujdes qe te jene al-dente. I kullojme dhe i leme te ftohen mbi nje pecete te paster dhe te lagur.

Ne nje tigan skuqim ne gjalp dhe pak vaj ulliri qepen e grire holle dhe mishin e grire per rreth 5 minuta. Me pas e heqim nga zjarri dhe shtojme gjysmen e salces se domateve se pregatitur, pak kripe, pak piper dhe nje pjese te djathit te grire.
Me ndihmen e nje luge te vogel mbushim Cannellonit me perberjen qe pregatitem dhe i vendosim ne nje tave (te lyer me gjalp paraprakisht) njeri pas tjetrit. Siper i hedhim salcen e mbetur, e sperkasim me djathe te grire dhe e fusim e pjekim ne furre 180 grade.----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

« 1 (2) 3 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/28 13:31
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECEPTE USHQIMESH DHE EMBELSIRASH
TIRAMISU
Kjo ėshtė njė ėmbėlsirė me prejardhje italiane dhe ėshtė shumė e lehtė pėr gatim dhe shumė e shijshme.

Pėrbėrėsit
* 3 tė kuqe tė vezėve
* mascarpone 250gr
* 1 shllag krem
* 5 lug gjellė sheqer
* 1 pako biskota tė gjata
* 300 ml kafe tė zier, mundėsisht expreso

Udhėzime pėr pėrgatitje:
I rrahim tė kuqet e vezėve. Pastaj e hedhim sheqerin, i pėrziem mirė me tel dore dhe ja hedhim mascarponen dhe prapė pėrziem. E pergadisim edhe shllagun vec dhe i pėrziem tė gjitha bashkė deri sa tė fitohet njė krem i trash. Kafen e zier e hedhim nė njė enė tė thellė ku njė nga njė i lagim biskotat dhe i renditim nė tepsi. Pasi qė kemi mbushur tepsinė me biskota, ja hedhim gjysmėn e kremit dhe bėjmė edhe njė rend me biskota dhe ia hedhim kremin sipėr. Nė fund marrim kakao dhe me sit tė vogėl e mbulojmė tortėn me kakao. Torta ėshtė gati por duhet tė qėndroj nė frigorifer sė paku 6 orė . Ju bėftė mirė.----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

« 1 (2) 3 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/25 15:31
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECEPTE USHQIMESH DHE EMBELSIRASH
BUMBICA ME FIQA DHE ARRA

Perbersit:
*300gr lethija te bluara ose arra
*200gr plazma ose keksa te bluara
*reth 300gr fiqa
*7 lug te medhaja uje
*200gr gjalp (butter)
*4 lug te medhaja sheqer
*1 cokollat per zierje (100gr)
*thelba arre

Fiqat i shtijm ne uje te ngroht qe te zbuten.
Ne nje tenxhere hudhim 4 lug te medhaja sheqer dhe 7 lug te medhaja uje e perziejm dhe e lejm te ziej. Pastaj hudhim cokolaten dhe gjalpen(200gr) i perziejm pak sa te fillojn te shkrihen dhe hudhim 200gr lethija te bluara, 200gr plazma te bluara, i hekim prej shporeti dhe i perziejm mir deri sa te fitohet nje mase.

Pastaj marrim fiqat ua presim bishtat dhe u shtijm ne mes nga nje thelb arre dhe i mbeshtjellim me masen e fituar i bejm topka. I lyejm me lethijat e bluara qe na kan mbet (100gr) dhe i shtim ne frigorifet te rrin 2 ore.
Mbas dy oresh i nxjerrim dhe kur i servojm i presim pergjysm.

Provoni se jan shum te mira


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

« 1 (2) 3 »
Threaded | Te vjetrat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.