Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Shėndeti dhe Mjekėsia
     Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te vjetrat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/12/31 21:38
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet


Ftoi eshte peme e familjes se molleve me trung te vogel Cydonia oblonga, e familjes se trendafilit. Me se shumti perdoret i zier dhe si recel.
Te gjitha llojet e ftoit e shuajne etjen, ekuilibrojne ndjenjat, sherbejne per sherimin e furunkulave (te thateve) ne zorre, menjanojne te enjturit gjate menstruacioneve, ndihmojne laktacionin (rrjedhen e qumeshtit) dhe rrisin tajitjen e qumeshtit te gjirit, zvogelojne nauzene (ndjenjen e te vjellave) dhe qetesojne lekuren dhe membranen (qelizore).

Ngrenia e ftoit pas bukes zbut barkun, vepron si laksativ (pastrues i zorreve), lehteson vrerin dhe koncentrimin e vrerit te verdhe, dhe parapengon ngritjen e avullimeve. Ngrenia e ftoit para bukes vepron si konstriktor (lidhes, shtrengues) i fuqishem.
Ftoi eshte i ushqyeshem: ai permban vitamina A dhe C, sheqerna, pektine, acide, kripera minerale (kalium etj.). Eshte i pasur me lende aromatike, qe ia shtojne vleren.

Talha bin Ubejdullah , r.a., ka thene: Njehere kur shkova tek i Derguari i All-llahut [sal-lall-llahu alejhi ve sel-lem] e gjeta duke mbajtur nje ftua ne dore, te cilin ma ofroi duke me thene: ” Merre kete, o Talha, dhe haje, sepse ky eshte mjet per forcim, i cili perqendron fuqine e zemrese”


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/8/8 13:05
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet
VAJI I ULLIRIT
Ebu Hurejre r.a. ka shenuar se i Derguari i Allahut a.s. ka thene:
"Perdorni vajin e ullirit si ushqim dhe melhem, sepse ai nxirret nga druri i bekuar".

Vaji i ullirit ėshtė shumė i dobishėm pėr zemrėn dhe ndikon nė mirėfunksionimin e saj. Ky vaj ndikon nė uljen e sasisė sė kolesterolit nė gjak, si dhe ul rrezikun e shfaqjes sė kancerit te femrat.
Tė gjitha llojet e yndyrnave, si gjalpi,margarina dhe vajrat pėrmbajnė kalori tė shumta, por qė nga organizmi i njeriut perceptohen nė mėnyra tė ndryshme. Vaji i ullirit ėshtė quajtur ndryshe nga mjekėsia “Shoku mė i mirė pėr gruan”, pasi luan njė ndikim shumė pozitiv nė mbrojtjen nga kanceri i gjirit.
Pėrmbajtja kryesore nė vajin e ullirit ėshtė Vitamina E, e cila ka vetinė e rigjenerimit.

Pirja e vajit te ullirit perdoret ne sherimin e helmimit me ushqime, i ve ne levizje zorret dhe i nxjerr jasht glistrat e zorreve.

Pėr mė tepėr, ėshtė i njohur pėr ndihmėn qė i jep zhvillimit tė trurit dhe kockave si te fėmijėt, ashtu edhe te tė rriturit, duke ruajtur metabolizmin e tyre gjatė humbjes sė kalciumit.
Shumica nuk e dinė se vaji i ullirit nga pėrmbajtja yndyrore ėshtė i ngjashėm me qumėshtin e nėnės. Pėr kėtė arsye ai luan njė rol tė madh nė zhvillimin e sistemit nervor tė mesėm te fėmijėt.

Per shkak te dobive te shumta vajin e ullirit duhet mos e ndajm nga tavolinat tona dhe ta perdorim rregullisht.

Nga kohėrat e lashta, vaji i ullirit ėshtė i njohur si ndihmues i bukurisė. Ai ndihmon te lėkura e thatė dhe i jep asaj shkėlqim, per kete edhe sot industria kozmetike, nė pėrbėrjen e shumė preparateve kozmetike ka edhe vajin e ullirit, siē janė: sapunėt, shampot, kremrat, locionet.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/8/8 13:01
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet
MOLLA100 grame molle permbajne:
85 ml uje
0.2 gr proteina
0.1 gr yndyre (me shume ne fara)
11 gr sheqer (fruktoze, glukoze dhe sakaroze)
2 gr fibra
4 gr kripera dhe minerale (kalium, fosfor, kalcium, natrium, magnez, hekur, jod, zink, mangan dhe silic)
Energji 50 kcal 220 kJ

Dihet proverbi i vjeter: “Nje molle ne dite, e mban doktorin larg.”
Molla eshte nje burim vitaminash dhe mineralesh.

Veprimet sheruese:
Molla ngadaleson plakjen, eshte e dobishme te ekzema e lekures, kapslleku, semundjet e veshkave dhe te fshikezes urinare. Nese molla hahet ne mengjes e pastron organizmin. Nese hahet ne mbremje, ndihmon per gjume me te mire.
Kur kemi ndezje te fytit, eshte mire qe ta shperlajme ate me tretjen e fituar nga zierja e tri molleve te grira ne nje liter uje.
Te mos harrojme se cdo kafshim i molles eshte nje lloj masazhi per mishin e dhembeve, pasi i forcon rrenjet e tyre dhe u jep dhembeve shkelqim dhe bardhesi.
Studimet tregojne se molla mund te ule rrezikun e kancerit te prostates dhe te mushkerive.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/25 16:12
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet
FARA KUNGULLIKėto produkte qė hidhen poshtė nga kungulli janė pjesa mė e ushqyeshme e tij. Pse janė tė shėndetshme?
Jan nje burim i mrekullueshem i proteinave dhe zinkut.
Gelltitja i farave tė kungullit ėshtė mėnyra mė e thjeshtė pėr tė konsumuar magnez.
Shkencėtarėt francezė kanė zbuluar se meshkujt me nivele tė larta magneziumi nė gjak janė 40 pėr qind mė pak tė rrezikuar nga vdekja e hershme se sa ata me nivele tė ulėta. Mesatarisht, meshkujt konsumojnė 353 mg nga minerali nė ditė, ndėrsa sasia e rekomandueshme ėshtė 420 mg. Si t’i hani? Tė plota, me gjithė lėvozhgė. Lėvorja ju siguron fibėr.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/25 16:00
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet
BROKOLIBrokoli nuk gjendet shpesh nė tryezat tona sepse nuk kemi njohuri tė mjaftueshme pėr te. Megjithatė, ėshtė mire qė kėtė lloj perime ta konsumojmė mė shpesh sepse ėshtė shumė i ushqyeshėm dhe se pėrgatitja e tij ėshtė shumė e lehtė.
Permbane nje varg te madh vitaminash dhe mineralesh per te mbajtur trupin te shendosh, por gjithashtu eshte edhe njeri nga forcuesit me te mire te sistemit imunitar.

Brokoli ėshtė treguar shumė efikas nė preventive e ndezjes sė kanaleve urinare. Kjo sėmundje lajmėrohet shumė shpesh te femrat.
E meta e kėsaj sėmundje ėshtė se mund tė pėrsėritet shumė herė, kurse brokoli nė kėtė rast mundet me qenė shumė i dobishėm si preventivė. Mjekėt preferojnė qė femrat tė cilat kanė probleme me kanalet urinare duhet me ngrėnė 200 deri 300 gramė brokoli tė zier. Brokoli pėrmban glukinolat, tė cilėt janė pėrbėrje sekondare bimore tė cilėt i shkatėrrojnė bakteret nė fshikėzėn e urinės. Nė 200 deri 300 gramė tė brokolit gjenden 43 miligram glukoniolat, qė mjafton pėr ta mbajtur fshikėzėn e urinės nė rregull. Me brokoli nuk mund tė shėrohet inflamacioni i kanaleve urinare i cili veē ka filluar, por nėse ju bie imuniteti dhe shpesh keni probleme me kanalet urinare, brokoli do tė jetė njė “partner” i vlefshėm i juaji i cili do tė ndalojė qė tė vijė deri te infeksioni.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/21 16:39
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet
HURMAT
Nder te gjitha frutet, hurmat jan ushqimi me komplet per shkak te kalorive qe permbajn dhe substances se lagesht.
Ngrenia e hurmave ne mengjes, ne lukth te zbrazet, i mbyt parazitet e zorreve, ngase hurmat kan veti antidote(kunderhelmuese). Nese perdoren rregullisht ata kufizojn dhe dobesojn mundesin e zhvillimit te lavrave te paraziteve ne traktin digjestiv.

Vlen ketu te permendim hadithin e Pjegamberit a.s. "Kush i ha shtate hurma ne mengjes, ate dite nuk do te semuret nga helmi , as nuk do ta zere magjia."(Buhariu, 10/203; Muslimi, 2047)

Hurma preferohet shum edhe gjat shtatzanis te grat pėr tė lehtėsuar procesin e lindjes, pasi fruti i hurmit pėrmban lėndė qė bėjnė tkurrjen e muskujve tė mitres dhe e ndihmojne punėn e tyre gjatė muajve tė fundit tė shtatzanise duke lehtesuar dhimbjet dhe duke pakesuar hemoragjite.
Hurmi pėrmban njė perqindje tė lartė sheqeri kryesisht glukoze, i cili ėshtė burimi kryesore i ushqimit tė muskujve, e veēanerisht i muskujve tė mitres i cili luan rolin kryesore gjatė proēesit tė lindjes, duke shpenzuar mjaft energji.

Mu per ket ne Kuran pervec tjerash permenden edhe kur Mejremja lindi Isain a.s.
“E dhembja (e lindjes) e mbėshteti atė te njė trup i hurmės.Shkunde hurmen se do tė bien ty hurma tė freskėta . Ti pra ha, pi e qetesohu.” [Mejrem:23-26].

Sa i pėrket ndėrprerjes sė agjėrimit me hurma, natyrisht ekziston njė shkak i sigurtė pėr kėtė. Meqė e ėmbla depėrton mė shpejtė deri te mėlēia dhe zbėrthehet shumė mė shpejtė se substancat tjera ushqimore, veēanėrisht nėse ato ushqime janė njėsoj edhe tė lagėshta, atėherė mėlēia ėshtė mė e pėrgatitur pėr t’i pranuar dhe pėrshpejton shpėrndarjen e tyre nė pjesė tė tjera tė trupit, tė cilat pjesė kėrkojnė energji.
Kur ne mbesim pa ushqim tėrė ditėn, fuqia jonė trupore dobėsohet, e thartira akumulohet, hurmėt pėrmbajnė shumicėn e lėndėve ushqyese pėr tė cilat organizmi ynė ka nevojė dhe hurmėt kontrollojnė thartinėn nė trupin tone.
Hurmėt janė plot hekur dhe ndihmojnė nė shtimin e gjakut,pėrmbajnė vitaminat A,B dhe D, e gjithashtu edhe jod.

Njerezit e viseve te ftohta qe nuk jan mesuar me hurma nese e teprojn me ngrenien e tyre mund te ken kokdhembje por keto pasoja negative mund te neutralizohen duke ngrene pastaj bajame apo cfardo fara ne ushqim.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/21 9:45
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet
SHEGA

“Atje do tė ketė fruta, palma hurmash dhe shegė.” (Err-Rrahman, 68)
Shega ėshtė njė frutė i cili sė bashku me ullirin; rrushin; fikun dhe hurmat janė ndėr pemėt e para tė kultivuara nė historinė e njerėzimit.
Shega sot festohet sikur njė frutė superior jo per shije por per nga dobit qe ka organizmi nga shega.
Studimet e shumta kanė ardh nė pėrfundim se lėngu i Shegės ka tre herė nivelin mė tė lartė tė antioxidantėve se tė rrushit tė zi, ēajit jeshil dhe se vena e kuqe. Pėrmban njė sasi tė lartė tė pėrbėrėsve bioaktivė, flavonoide; anthocyane, thartirėn phenol; polyphenole; tė cilat kanė shumė rėndėsi nė rregullimin, ripėrtrirjen dhe zhvillimin e qelizave.
Ėshtė edhe shumė e pasur me kalium, potas,hekur dhe Vitaminat A,C dhe E.
Gjatė studimeve mė tė reja janė ofruar tė dhėna tė reja se nė lėngun e Shegės janė gjetur dobi tė papritura deri mė tash. E sidomos bėn dobi te sėmundjet Kardiovaskulare – tė zemrės, kanceri dhe artriti.
Lengu i shegės shuan etjen, ndalon kollin, rrit oreksin dhe i jep freski mendimit tė njeriut pėr shkak tė efektit pozitiv nė sistemin nervor.
Te gjitha shegat ngadalsojn te rrahurat e shpejt te zemres.


Shegat nuk janė vetėm tė shėndetshme por edhe me veti simbolike!
Shega pėrmendet nė tre vende nė Kur’an, dy herė sikur dhurata nga All-llahu azze ve xhel
Ndoshta edhe nga ky fakt se pėrmendet tre herė nė Kur’an thuhet se ngrėnia e vetėm tri shegėve brenda njė viti mund tė pengojė konjuktivitisin atė vit. All-llahu xh.sh. e di mė sė miri.

Profeti Muhamedi a.s. ka propozuar ngrėnien e Shegėve pėr ta pastruar trupin nga xhelozia dhe inati.
Ebu Nu’ajmi r.a. e transmeton hadithin tė cilin e ka dėgjuar nga Enesi r.a. se e kanė pyetur Pejgamberin s.a.v.s. pėr shegėn dhe ai ėshtė pėrgjigjur: ” Nuk ka asnjė lloj shege e nė tė, tė mos ketė fara nga shegat e Xhenetit”.
Nė njė hadith tjetėr thuhet: “Asnjė shegė nuk piqet, e tė mos ujitet madje me njė pikė uji nga Xhenneti”.
Nė njė tjetėr thuhet: “Ēdokush qė han shegė, zemra e tij do tė dridhet dhe shejtani do tė ikė prej tij”.
Aliu r.a. transmeton se Pejgamberi s.a.v.s.ka thėnė: “Kushdo qė han shegė, nė zemrėn e tij shkėlqen drita e All-llahut”.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/21 9:13
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet
SHALQIU

Transmetohet se Pejgamberi a.s. ka henger shalqirin me hurma te fresketa.Ka thene: Njera e largon nxehtesin, e tjetra ftohtesin. (Transmeton Tirmidhiu)

Shalqiu perdoret edhe si diuretik(ilac qe shkakton nxjerrjen e lengut te tepert me urine) dhe tretet shpejt. Kompresa e laget nga shalqiri ndihmon eliminimin e njollave nga fytyra, sidomos nese kompresa eshte e bere nga farat e shalqirit.
Shalqiri pastron lukthin dhe barkun.
Poashtu eshte i dobishem per nxjerrjen e gurit nga veshket dhe nga feshikza e urines dhe perdoret si laksativ.
Shalqiri duhet te hahet vetem i fresket, sepse ngrenia e shalqirit qe ka fillu te prishet ose qe ende nuk eshte pjekur shkakton smundje te ndyshme.

Poashtu duhet permendur se shalqiri nuk duhet te ngrene kur jemi shum te uritur dhe kur barku eshte plotesisht i zbrazut.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/21 8:48
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet
KAMOMILI (Matricaria chamomilla)Kamomili ėshtė bima mė e njohur pėr pėrdorimet e dhembjeve tė barkut, tė cilėn thuajse nuk ka shtėpi qė nuk e ka.
Pjesa qė pėrdoret nga bima e kamomilit janė lulet qė mblidhen kur lulėzojn dhe shtrihen nė hije pėr tu tharė mire.

Eshtė i tretshem nė stomak, antispazmatik, zbut dhibmjet, pėrdoret ne infeksione, qetėson histerit dhe shfaqjet psikopatike,pra ėshtė i dobishem pėr pagjumsin, frikėn lehtėson dhimbjet e menstruacioneve, sjell qumėsht tek lehonat. Nga jasht perdoret pa frike per te hekur djegesirat,infeksionet e lekures, plageve te gojes. Sheron enjtjet, dhembja e syve, pucrrat dhe ulcerat(por per sherimin e ulceres perdoret nje metod e posacme).

Avulli i shkaktuar nga vlimi i luleve tė kamomilit pėrdoret pėr t’u thithur nė rastet e infeksionit tė rrugėve tė frymėmarrjes: hundės, fytit dhe laringut.

Pėrgatitja e ēajit tė kamomilit bėhet nė atė mėnyrė qė nė fillim tė vlohet uji dhe pastaj tė hidhet nė enėn ku janė vendosur lulet e kamomilit dhe te mbulohet per te qendrua deri ne 1 orė, sepse nė kėtė formė, kamomili nxjerr sasi mė tė madhe ozoline dhe lėndėsh tė tjera tė dobishme qė gjenden te kamomili.

Ajo cka duhet cekur ėshtė edhe se nuk duhet tepruar nė pėrdorimin e kamomilit, sepse nė kėtė rast ndodh efekt i kundėrt dhe personi e ndjen kokėn tė rėndė dhe kur e lėviz atė, ndjen dhembje koke.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/20 18:40
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa veti sheruese qe permbajn bimet dhe ushqimet
EUKALIPTI (Eukaliptus globulus)Sipas mjekėve tė mjekėsisė bimore, eukalipti ėshtė e vetmja bimė, qė ka dhėnė rezultate tepėr tė efektshme, pėr ēlirimin e rrugėve tė frymėmarrjes, pėr rrjedhojė edhe sėmundjen qė ka lidhje me kėto rrugė.
Nė farmacitė bimore gjenden disa produkte qė kanė nė pėrbėrje tė tyre bimėn e eukaliptit, tė cilat pėrdoren pėr tė trajtuar problemet e sistemit tė frymėmarrjes.
Avullimi me gjethet e thata tė ekualiptit, tė cilat mund tė pėrdoren duke i zierė 50 gram nė njė litėr ujė kanė dhėnė rezultate mjaft tė mira pėr kurimin dhe pastrimin e rrugėve tė frymėmarrjes.
Me kete uje mundet gjithashtu te behet edhe banjo avulli i te ciles ndihmon per lirimin e rrugeve te frymarrjes.
Pasi bėhet kjo banjo avulli me eukalipt nuk duhet dalė nė ajėr tė ftohtė, pra nuk duhet dalė jashtė veēse pas njė ore.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Threaded | Te vjetrat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.