Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Shėndeti dhe Mjekėsia
     RECETA USHQIMESH PER BEBE PREJ 6 DERI NE 12 MUAJ!
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2013/1/1 8:54
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
RECETA USHQIMESH PER BEBE PREJ 6 DERI NE 12 MUAJ!
T'i ofroni fėmijės suaj njė mėnyrė tė ushqyeri sa mė tė shėndetshme dhe tė ekuilibruar, i jepni atij tė gjitha shanset pėr t’u rritur nė shėndet tė plotė.


Nė fillim disa info/kėshilla...

-Deri ne 6 muaj bebes i mjafton vetėm qumshti i gjirit dhe duhet qė foshnja tė ushqehet vetem me qumėsht gjiri ,nė rast mungese me qumėsht tė pregaditur artificialisht.
-Kurse prej 6 muaj (ose mundet edhe prej 4 muaj) fillohet me ushqime tjera shtes.


-Fillimisht femijėt thjesht provojne ushqim dhe nuk duhet tu jepet shum deri sa tė ngopen.Pra mendojeni ushqimin si plotėsues dhe jo kryesor nė pėrmbushjen e nevojave tė foshnjes. Ai nuk duhet nė asnjė mėnyrė tė zevendėsojė qumshtin pasi ky i fundit mbetet ushqimi primar dhe kryesor edhe pėr 6 muajt e dytė tė jetės.

-Fillimi duhet te behet me sasi te vogla dhe ne oret e para te dites. 1-2 luge te vogla jane me se te mjaftueshme per ditet e para.Perdorni luge te vogel plastike pasi kjo eshte edhe me e bute per gojen e vogel pa dhembe!

-Nuk ka rregulla te prera per ushqimin e pare. Llogjika qe ndjekim eshte qe ushqimi i pare duhet te jete nga ushqimet me hipoalergjike dhe me neutrale ne shije. Orizi eshte i tille dhe per kete arsye fillimi me miell orizi eshte mjaft i perhapur dhe i rekomanduar. Gjithashtu edhe banania eshte nje ushqim shume miqesor per aparatin tretes te foshnjeve. Shija e saj i afrohet shume qumeshtit te gjirit dhe kjo e ben ate shume te pelqyeshme per femijet.

-Qumeshti i lopes nuk duhet te jepet para se i mbush 1 vjeē.Mjalti poashtu nė mėnyre kategorike nuk duhet dhėnė foshnjeve nėn moshėn 1-vjecare.

-Vetėm pse foshnja juaj nuk e pėlqen menjehere nje ushqim nuk do te thote qe nuk do ta pelqeje kurre. Prisni disa dite dhe provoni perseri. Mund t'ju duhet ta provoni disa here derisa femija ta aprovoje nje ushqim.

-Tregohuni te vemendshem ndaj sinjaleve qe ju jep femija. Nese ai nuk do me, kthen koken menjane, e mbyll gojen dhe e largon lugen, mos insistoni ta ushqeni me zor. Femijet hane kur jane te uritur dhe ndalojne kur jane te ngopur. Duke respektuar kete instikt mund ti ndihmoni te evitojne mbingrenien tani si dhe kur te jene te rritur.

-Synoni qe ushqimin e foshnjes ta pergatisni vete. Merrni masat e sigurise dhe higjenes. Preferoni ushqime te pergatitura ne shtepi dhe jo te gatshme ne kavanoza! Fillimi i mbare eshte gjysma e punes!

-Mbajeni mend, mos shtoni ushqimit tė pėrgatitur, as kripė dhe as sheqer!


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2013/1/1 8:55
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECETA USHQIMESH PER BEBE PREJ 6 DERI NE 12 MUAJ!


•Ushqimin e ri ēdoher ia jepni vetėm njė herė, pastaj pas 3 ditėsh pėr tu siguruar nėse foshnja nuk ėshtė alergjike nė atė ushqim.

Prej 6 muaj mund ti jepni kėto ushqime:
-Drithėra tė pasura me hekur (oriz, tėrshėrė, elb).
-Pemė tė shtypura apo tė bluara (banane, dardha, lėng molle, pjeshka).
-Perime tė shtypura apo tė bluara (avokado, karrota tė ziera mirė, kungull, patate tė ėmbla).
Sasia:
-3 deri nė 9 lugė tė mėdha me drithėra, nė 2 deri nė 3 ushqyerje.
-1 lugė tė madhe me pemė, duke e rritur gradualisht deri nė ¼ deri nė ½ tė gotės, nė 2 deri nė 3 ushqyerje.
-1 lugė tė madhe me perime, duke e rritur gradualisht deri nė ¼ deri nė ½ tė gotės, nė 2 deri nė 3 ushqyerje.


Mbas 8 muajsh mund ti jepni edhe:
-Sasi tė vogla tė djathit tė butė tė pasterizuar, jogurtit, xhizė (por jo qumėsht lope deri nė moshėn 1 vjeē).
-Drithėra tė pasura me hekur (oriz, tėrshėrė, elb, drithėra tė pėrziera).
-Pure pemėsh dhe perimesh (banane, pjeshkė, dardha, avokado, karrota tė ziera, kungull, patate, patate tė ėmbla).
-Ushqim gishtėrinjėsh (copa tė vogla bananeje, pasta spirale tė ziera mirė, biskota, drithė nė formėn O me sasi tė vogėl tė sheqerit).
-Sasi tė vogla proteinash (vezė, mish i bluar, shpendė, dhe mish peshku pa halė, fasule tė ziera mirė dhe pure fasulesh me thjerrėza me lekurė tė butė, bizele tė prera, fasule tė zeza).
-Lėng pa citron (molla apo dardha).
Sasia:
-¼ gjer nė 1/3 gotė bylmet (apo djathė).
-¼ gjer nė ½ gotė drithėra tė pasura me hekur.
-¼ gjer nė ½ gotė pemė.
-¼ gjer nė ½ gotė perime.
-1/8 gjer nė ¼ gotė ushqim i pasur me proteina.
-¼ gjer nė ½ gotė lėng pa citron.


Prej 10 muaj-pėrvec atyre tė permendura me lart mund tė filloni edhe kėto lloj ushqimesh ti jepni:
-Pemė tė prera nė kube apo nė fije, apo tė bėra pure.
-Perime tė ziera butė, me madhėsi kafshate (karrota, bizele).
-Ushqim i kombinuar (makarona me djathė, tavė).
-Proteina (vezė, mish i bluar, shpendė, dhe mish peshku pa halė, fasule tė ziera mirė dhe pure fasulesh me thjerrėza me lėkurė tė butė, bizele tė prera, fasule tė zeza).
Sasia:
-1/3 gote bylmet (apo djathė).
-¼ gjer nė ½ gotė drithėra tė pasura me hekur.
-¼ gjer nė ½ gotė pemė.
-¼ gjer nė ½ gotė perime.
-1/8 gjer nė ¼ gotė ushqim tė kombinuar.
-1/8 gjer nė ¼ gotė ushqim tė pasur me proteina.
-¼ gjer nė ½ gotė lėng pa citron.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2013/1/3 13:49
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECETA USHQIMESH PER BEBE PREJ 6 DERI NE 12 MUAJ!
Pure me kungull dhe patate
-100 gr kungull
-100 gr patate
-50 gr kopėr
-1 lug e vogel vaj

-Perimet i qėroni, i prisni nė kubik dhe i zieni me pak uje deri sa zbuten.I kulloni dhe i puroni me mikser per bluarje duke i shtuar 1 lug tė vogel vaj.Sipas nevojes i shtoni edhe pak ujė.-E pėrshtatshme prej muajit tė 6


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2013/1/3 13:49
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECETA USHQIMESH PER BEBE PREJ 6 DERI NE 12 MUAJ!
Qull prej molle dhe dardhe
-1 moll e vogėl
-1 dardh e vogėl

-I qėrojm dhe i presim ne feta.I ziejm me 100 ml ujė nė temperatur mesatare pak sa zbuten.Pastaj i bluajm me mikser per bluarje (nė munges i shtypim mir deri sa bėhet si pure). Gjat bluarjes i shtojm edhe pak ujė nėse ėshtė shum e trash. E pėrshtatshme prej muajit tė 6.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2013/1/3 13:49
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: RECETA USHQIMESH PER BEBE PREJ 6 DERI NE 12 MUAJ!
Pure me avokado
-1 avokado e vogėl
-2 lug tė mdhaja fetėza (corn flakes) prej orizi
-1 lug e madhe leng molle

-Fetėzat e orizit i perzieni ne 150 ml ujė dhe i zieni pak,2 deri ne 3 minuta. Prej avokados matni dhe merrni vetem 60 gr.Ia shtoni ket qullit te orizit poashtu edhe lengun e molles dhe te gjitha i puroni me mikser per bluarje.
-E pershtatshme prej muajit te 7


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.