Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Tv Gurra Live
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Info reth Kėrēovės
     Shifrat fiktive i nėnshtrojnė shqiptarėt! - zgjedhjet 2013
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
redaksia
Postuar nė: 2012/8/14 7:01
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2011/9/11
Vjen nga:
Replika: 8444
Shifrat fiktive i nėnshtrojnė shqiptarėt! - zgjedhjet 2013


Shifra e trupit votues nuk ėshtė reale gati nė gjithė Maqedoninė dhe kjo ėshtė e fryrė sidomos nė vendbanimet e pėrziera. Nėse Kėrēova vazhdon qė tė votojė nė kėtė mėnyrė edhe nė tė ardhmen, duke iu referuar tė dhėnave tė Entit statistikor, atėherė vėshtirė do tė jetė e mundur qė me kėtė qytet tė udhėheqė popullata shumicė edhe pas vitit 2013

Kėrēovė - Pėrgatitjet pėr zgjedhjet lokale nė Kėrēovė sa i pėrket subjektit politik maqedonas pothuaj kanė filluar. Ata kanė bėrė ca veprime nė nivelin shtetėror, duke vizituar e biseduar me elektoratin turk. Kanė bėrė ndryshimin e infrastrukturės nė disa lagje si dhe vizita nėpėr lokalet e tyre. Veprimi tjetėr institucional qė bėhet nė Kėrēovė ėshtė shtimi i votuesve maqedonas nė mėnyra tė ndryshme, duke sjell banorė nga vise tė ndryshme si dhe mėnyra shumė perfide pėr tė mėnjanuar nga listat mėrgimtarėt tanė nė mėnyra tė ndryshme.

Njė deputet mė tepėr?!

Me ndarjen territoriale tė vitit 1996 Kėrēova (me territor) mbetet komuna mė e vogėl, mirėpo me popullsi ėshtė mė e madhja ndėr 5 komunat qė dolėn nga komuna e atėhershme. Me regjistrimin e fundit tė popullsisė, amvisėrive dhe banesave, Kėrēova, sipas Entit statistikor, ka gjithsej 30138 banorė. Sipas pėrbėrjes nacionale nė kufi tė kėsaj komune jetojnė 16140 maqedonas, 9232 shqiptarė, 2430 turq, 1630 rom, 76 vlleh, 56 serb, 7 boshnjak dhe 567 tė papėrcaktuar. Kėto tė dhėna janė nga libri qė e ka pėrpiluar Enti statistikor: "Popullsia e pėrgjithshme, familjet dhe banesat nė Maqedoni". Po nė kėtė libėr thuhet se qytetarėt qė gėzojnė tė drejtė vote janė 28112 banorė. Nėse kėtė shifėr e zbresim nga numri i pėrgjithshėm na del se nė Kėrēovė nėn moshėn 18 vjeē janė vetėm 2022 banorė. Kėsaj shifre askush mė nuk mund t'i besojė kur dihet se vetėm njė shkollė fillore nė Kėrēovė ka rreth 2000 nxėnės, kurse ka tri shkolla fillore dhe njė tė mesme. Pėr numrin e pėrgjithshėm tė banorėve tė Kėrēovės shifėr tjetėr jep libri i botuar po nė vitin 2002 "Komunat nė Maqedoni". Nė kėtė libėr numri i pėrgjithshėm i banorėve tė Kėrēovės ėshtė 27443 qė nuk pėrputhet me numrin e votuesve. Shifra prej 27443 e numrit tė pėrgjithshėm tė banorėve ėshtė me e vogėl se numri i votuesve pėr 669.

Ēfarė nacionaliteti kanė "votuesit shifra"?

Nėse u referohemi subjekteve politike nė Kėrēovė dhe tė dhėnave tė tyre pėr numrin e votuesve qė ato kanė tė regjistruar, pėr shumė ēka do tė befasohet i tėrė opinioni. Shqiptarėt nga numri i pėrgjithshėm prej 9232 banorė llogarisin nė 6500 votues. Turqit qė kanė 2430 banorė llogarisin mė sė shumti tė kenė 1600 votues, ndėrsa romėt nė rreth 1000 votues. Shifra e kėtyre votuesve arrin nė rreth 9100. Por, kur kėtė shifėr e ballafaqojmė me numrin e pėrgjithshėm tė votuesve qė ėshtė 28112, atėherė del se trupi votues maqedonas ėshtė 19012 qė ėshtė shumė mė i lart se numri i tyre i pėrgjithshėm prej 16140, qė do tė thotė se ata jo qė kanė tė gjithė tė drejtė vote, por duhet qė tė huazojnė edhe 2872 fėmijė pa dallim nacionaliteti pėr tė plotėsuar numrin e votuesve tė vetė. Shpeshherė elektorati kėrēovarė ėshtė befasuar qė Kėrēova nė parlament rregullisht ėshtė pėrfaqėsuar me dy deputet maqedonas me numėr shumė mė tė vogėl popullate, por pėrkundrazi me numėr tė madh votuesish. Shumė anomali Po nė kėtė libėr jepen tė dhėna edhe pėr grup moshat nga 0 deri nė 4 vjet. Kėrēova nė vitin 2001 ka pasur 1782 banorė tė kėsaj moshe nga ku mund tė konkludojmė se tė drejtė vote kanė tė gjithė banorėt, duke filluar nga mosha 5 vjeēare pėr tė arrit qė tė plotėsojnė shifrėn prej 28112. Po nė kėtė libėr qė ėshtė pėrpiluar nga Enti statistikor kemi shumė anomali apo thjeshtė falsifikate ku nė njėrėn anė jepen numri i pėrgjithshėm i popullsisė dhe ai numėr ėshtė 30138 banor, ndėrsa kur tė dhėnat jepen nė tabelėn 3, faqe 104, nė bazė tė grup moshave ky numėr rritet nė 37338 banorė, jo pėr mė pak se 7200. Nė bazė tė tė dhėnave nė kėtė tabelė tė kėtij libri numri i banorėve tė Kėrēovės ndryshon, edhe atė nė mėnyrė drastike. Nga mosha 0 deri nė 4 vjet ka 1782 banor, nga mosha 5 deri nė 9 vjet ka 2247 banorė, nga mosha 10 deri nė 14 ka 2495, nga mosha 15 deri nė 19 vjet ka 2703 banorė dhe nga mosha 20 e mė lartė ka 28112 tė cilėt kanė tė drejtė vote, dhe kur kėsaj shifre t'i shtohet edhe grup moshat prej 18 deri nė 20, atėherė numri i votuesve ėshtė shumė mė i madh se numri i banorėve. Por, nėse i referohemi numrit tė grup moshave, ai numėr tani nuk i pėrgjigjet numrit tė pėrgjithshėm tė popullsisė qė ėshtė dhėnė mė lartė dhe ndryshon pėr 7200 banorė. Shifrat prej 7200 banorė ėshtė shifėr pa pėrcaktim kombėtar, ngase nė shifrėn e pėrgjithshme tė popullatės sė Kėrēovės nuk mund tė gjendet. Dikur nė Kėrēovė pushteti ka sjellė sllav nga Egjeu pėr tė bėrė balancin e numrit tė pėrgjithshėm tė popullatės, por kjo shifėr ėshtė vėshtirė qė tė ketė qenė 7200 dhe tė ketė mbetur nė statistikė pėrderisa shumica nga ata janė larguar pėr nė shtetet e perėndimit.

Ēka duhet bėrė?

Shqiptarėt po qė sė duan qė tė udhėheqin me komunėn e bashkuar tė Kėrēovės, atėherė duhet tė punojnė shumė, sidomos nė pastrimin e votuesve fiktiv maqedonas qė gjenden nėpėr lista. Nė njė Kėrēovėn e bashkuar, pėrveē numrit tė fryrė qė kanė maqedonasit, tani Zajazi do vijė me 9971 votues, Osllomeja me 8646, Vraneshnica me rreth 800 si dhe Dėrgova me 2700 votues. Por, kjo nuk do thotė se mėrgimtarėt do vinė nėse me ata nuk punohet nė mėnyrė tė tė sinqertė dhe nėse nuk u ndihmohet nė mėnyra tė ndryshme. Shifra e trupit votues nuk ėshtė reale gati nė gjithė Maqedoninė dhe kjo ėshtė e fryrė nė vendbanimet e pėrziera. Nėse Kėrēova vazhdon qė tė votojė nė kėtė mėnyrė edhe nė tė ardhmen, duke iu referuar tė dhėnave tė Entit statistikor, atėherė vėshtirė ėshtė qė me kėtė qytet tė udhėheqė popullata shumicė edhe pas vitit 2013. Kėto janė vetėm shifra qė nuk kanė tė bėjnė me realitetin, por qė ndikojnė nė jetėn e pėrditshme tė njeriut dhe nė caktimin e politikave. Me anė tė kėtyre shifrave, nėpėr shumė vendbanime shqiptare ėshtė vėnė sundimi mė i egėr nga ana e popullatės pakicė gjatė gjithė kohės. Nėse nuk pastrohen listat e votuesve qė realisht duhet t'i pėrgjigjen numrit tė popullsisė, edhe nė tė ardhmen do tė kemi tė njėjtat probleme se kush kujt duhet t'i jap llogari, kush cilin duhet tė udhėheqė dhe kėshtu me radhė. Shpeshherė ėshtė thėnė se nė Maqedoni ka mbi 200.000 votues fiktiv qė me veti bartin jo mė pak se 20 deputet qė bėjnė shumė zhurmė, andaj edhe nuk kanė aq shumė pėrgjegjėsi pėrpara opinionit qė pėrfaqėsojnė. Subjekti politik shqiptarė sė pari duhet qė tė intervenojė nė listat e votuesve dhe mė pas tė kėrkojė qė tė votohet qetė dhe nė mėnyrė demokratike. (s.h./koha)
Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.