Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Letėrsia
     FJAL TE URTA
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2008/2/8 15:05
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
FJAL TE URTA
Proverbat janė fraza tė shkurtra qė shprehim me pak fjalė fķlozofģnė popullore (urtinė popullore). Pikėrisht pėr kėtė, ato thirren nga populli edhe fjalė tė urta.
Proverbat janė tė pėrhapur nė tė gjithė botėn dhe nuk ka dyshim se midis tyre hasen edhe ngjashmėri apo identitete. Megjithatė, ēdo popull ka proverbat e tij, tė ndėrtuara sipas psikologjisė dhe pėrvojes sė tij jetėsore, filozofike e historike.

Proverbat flasin pėr dukuri dhe situata tė ndryshme nė jetėn e njeriut. Nė to shpaloset qartė filozofia e popullit dhe ne gjejmė nė to vlerėsime pėr shumė dukuri e anė tė jetės. Nė kėtė vėshtrim ato janė mėsime tė vėrteta megjithatė do tė ishte punė e kotė tė orvateshe e tė gjeje njė konsekuencė tė plotė nė tė gjitha proverbat: shpeshherė pėr tė njėjtėn dukuri mund tė hasen vlerėsime tė ndryshme, madje edhe tė kundėrta. Kjo vjen nga fakti se proverbat janė krijuar nga njerėz e shtresa tė ndryshme dhe pėr kėtė nganjėherė ėshtė e vėshtirė tė shmangen ndryshimet. Sidoqoftė ka proverba qė flasin pėr jetėn, pėr dukuri shoqėrore pėr natyrėn e njeriut, pėr cilėsitė dhe tė metat e tij, pėr natyrėn, pėr familjen, pėr detyrat e secilit etj.

Ju ftoj ne vazhdim te shkruajm fjal te urta..
Pershendetje


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

Postuesi Nyjet
kercova-girl
Postuar nė: 2008/2/11 8:43
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/12/26
Vjen nga: Kercove
Replika: 229
Re: FJAL TE URTA
-Dashuria e vertete nuk ka nje fund te gezuar,sepse ska kurre fund .
-Ai qe ka frike edhe kur ka te drejte , nuk fiton.
-Ai qe premton shume, ben pak .
-Ai qe shpejt dashurohet, shpejt deshprohet.
-Ne nuk mund te bejme gjera te medha por gjera te vogla me nje dashuri te madhe.
-Shoku eshte ai qe shef prapa shpines tuaj dhe perseri i pelqen pamja.
-Ne syte e botes ti mund te jesh nje njeri i vogel, po ne syte e nje njeriu te vogel ti mund te jesh bota.
-Evetmja gje ne toke qe s'vdes eshte kujtimi....
-Njeriu rron me shprese dhe me harrese.
-Njeriu ne lufte pa pushke, ne lume pa krahe, dhe ne gjykate pa goje; s'ka cfare ben.
-Njeriu meson te flase shume shpejt, ndersa te heshte shume vone.
-Njeriu ne jete provon me shume hidherime sesa gezime.
-Njeriu sa me shume varrit i afrohet, aq me shume fisnikerohet.
-Nje njeri qe ka shume fjale, edhe nje i shurdhet e mund .
-Cdo fillim ka edhe mbarim
-Cdo gje ne vend te vet, cdo pune ne kohe te vet
-Cdo mesim e ke fitim
-Cdo pesim eshte mesim
-Cfare gatuan ate do te hash
-Cka ban baba, e hjek i biri
-Cka ben i keqi, s'ben as dreqi
-C'ke ne shtepi, tregon femija, c'ke ne shpirt tregon rakija
-Cka mos te duash per vete, mos ia qit vellait
-Cka ndjen zemra, atje te shkon mendja
-Cka s'ngop syrin, s'ngop as barkun
-Cka te bahet n'kojshi, prite edhe ne shtepi
-Cka ta ben goja s'ta ben armiku
-Cka te hedhesh ne det, e gjen ne krip
-Ai qe di me se shumti flet me se paku.
Postuesi Nyjet
kercova-girl
Postuar nė: 2008/2/11 9:14
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/12/26
Vjen nga: Kercove
Replika: 229
Re: FJAL TE URTA
- Dhuna sjell dhunė, era sjell furtunė.
-Dhe gurėt tė bėhen para, kopraci prap thotė se ska
-Dashuria mos tė treti, pėr njė vajzė bijė mbreti, trėndafil lule xheneti.
-Nderi shpėrblehet me nder.
-Nė fshatin e budallenjve, mbretėron gjysėm budallai.
-Pėr njė vajzė xhinde femėr, u dogj njė fshat me emėr.
-Mė shumė tė tretin mendimet, se sa punėt dhe mėsimet.
-Djersa kur pikon, tokėn zbukuron.
-Bukuria pėrnjėherė, ėshtė si lule pa erė.
-Lumi shtratin e ndėrroi, por burimin se harroi
-Dora e njerkės, si shkopi i kuēedrės.
- Duhet syri qė tė shohė, duhet mendja tė tė njohė, duhet gjuha tė thotė po!
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/23 21:01
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: FJAL TE URTA
-Ai i cili dėshironė tė punojė gjenė metoda,ndėrsa ai i cili nuk dėshironė tė punojė gjenė arsyetime.-Cdo gjė qė ndahet pakohet, vetėm dituria nėse ndahet shumohet.-Bukuria e vertete e pelqyer nga cdo kush eshte bukuria e moralit, pasi njeriu me moral te bukur eshte i bukur ne cdo moshe.----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2010/4/23 21:29
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: FJAL TE URTA
-Ne qofte se faren e shendoshe e mbjell ne kohen e duhur, e pleheron dhe e ujite ne kohen e duhur, gjithesesi ne kohen e duhur do te korrish fruta.


-Mik e ke ate i cili ta terheq verejtjen nga gabimet tua e jo ai i cili ta zbukuron gabimin tend per t'u bere me i dashur.


-Kur linde qave, por tė tjerėt qeshėn.
Jeto nė mėnyrė tė atillė qė, kur tė vdesėsh, ti tė shkosh i qeshur, kurse tė tjerėt tė qajnė pėr ty.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

Postuesi Nyjet
anita
Postuar nė: 2010/4/26 8:17
Just can't stay away
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga:
Replika: 128
Re: FJAL TE URTA
Ja dhe disa fjal te urta

1.) Puna ėshte lodhje
2.) Lind I lodhur dhe jetohet pėr tė pushuar
3.) Duaje shtratin si veten tėnde
4.) Pusho ditėn pėr tė vjetur natėn
5.) Nuese shehe dike qė po pusho ndihmoje
6.) Mos e be sot punėn qė mund tab ėsh edhe neser
7.) Nė jetė mundoju qė tė bėsh pak, dhe te pushosh shum
8.) Kurt tė vjen deshira pėr tė punuar,ulu qė tė tė kaloje
9.) Nga pushimi I tepert nuk ka vdekur njeri .
10.) Nėse puna eshte shendet, rroftė sėmundja
Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.