Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Shėndeti dhe Mjekėsia
     Disa smundje
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2008/2/7 15:46
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Disa smundje
Zgjebja

Zgjebja eshte nje parazit i vogel dhe pothuaj i padukshem i cili zhbiron dhe futet ne lekure, nderzen dhe le vezet e tij ne kanalet e krijuara ne lekure. Mbushja e lekures me kete parazit shkakton nevoje per t’u kruajtur. Parazitet e zgjebes gjenden shpeshhere tek duart, sidomos midis gishtave, rreth thitheve, ne sqetulla dhe rreth gjenitaleve.Si transmetohet zgjebja?

Zgjebja transmetohet nepermjet kontaktit te ngushte te trupave, per shembull kur njerezit flejne se bashku si dhe gjate marredhenieve seksuale.Cilat jane simptomat e zgjebes?

Zgjebja krijon nje nevoje te forte per t’u kruajtur per rreth 2-3 jave pas infektimit. Kruajtja, e cila eshte reagim alergjik ndaj parazitit te zgjebes, eshte me keq ne mbremje dhe gjate nates.Cila eshte procedura e testimit?

Doktori ekzaminon kanalet e zgjebes dhe nxjerr parazitet e zgjebes me gjilpere.Si mjekohet zgjebja?

Zgjebja mjekohet me nje vaj, Tenutex, qe mund te merret pa recete, qe lyhet ne gjithe trupin pervec kokes. Kruajtja, e cila mbetet disa here madje edhe pas heqjes se paraziteve, mund te zbutet me ane te nje vaji ose melhemi te vecante.Po partneri im?

Familjaret dhe partneri juaj duhet te ekzaminohen. Ata me te cilet flini ne nje krevat duhet te mjekohen ne te njejten kohe. Per parandalimin e riinfektimit, keshillohet mjekimi i partnerit te te infektuarit si dhe i familjareve te tjere qe kane patur kontakt te ngushte me te infektuarin.
----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2008/2/7 15:54
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa smundje
Pneumonia eshte nje inflamacion i mushkerive i shkaktuar nga bakteriet, viruset, myket dhe mikroorganizma te tjera. Keto shkaktojne mbushjen e alveloave me likid te prodhuar nga indi i inflamuar i mushkerive.

Pneumonia shfaqet me shpesh ne vendet jo te industrializuara dhe pak te zhvilluara.

Pneumonite e shkaktuara nga viruset jane zakonisht jo te renda, por ato mund te jene te rrezikshme per jeten ne te moshuarit dhe ne femijet e vegjel si dhe ne njerezit me sistem imunitar te dobet.Shenjat e pneumonise
Shenjat e zakonshme te pneumonise jane: kolla, veshtiresia ne frymemarrje, temperatura, dhimbja e gjoksit dhe dobesi e pergjitheshme.

Shkaktaret e pneumonise
Bakteriet (na vecanti pneumokoket) paraqesin shkakun kryesor te pneumonise.

Pneumonia virale mund te shkaktohet nga disa lloje virusesh, duke perfshire ata qe jane pergjegjese per gripin e zakonshem si dhe per te ashtuquajturen Sindromi akut respirator (SARS).Faktoret e rriskut te pneumonise

Duhanpirja eshte i vetmi faktor rrisku i rendesishem i evidentuar per pneumonine qe merret jashte spitalit.

Mosha ne rritje, semundja kronike obstruktive e mushkerive (SPOK) dhe infeksionet e meparshme te rrugeve te frymemarrjes gjithashtu e rrisin rrezikun e shkaktimit te pneumonise te fituar te komunitetit.

Ne pacientet e moshuar, alkolistet, astmatiket, terapia me imunodepresive, semundjet e emushkerive, semundjet e zemres jane gjithashtu faktore rrisku per pneumonine.

Perhapja e infeksionit

Situatat kur shume njerez jane ne kontakt te ngushte (p.sh. shkolla, repartet ushtarake, burgje, azile etj.) lehtesojne perhapjen e disa prej shkaktareve me infeksioze te pneumonise duke u bere shkak per epidemi lokale. Disa lloje punesh (p.sh. ne bujqesi) jane te lidhura me disa prej shkaktareve me te zakonshem te pneumonise


Mjekimi i pneumonise

Mjekimi i hershem i pneumonise me antibiotike mund te kuroje pneumonine bakteriale.

Sic dihet deri tani nuk ka mjekim te pergjithshem per pneumonine virale, por megjithate mund te perdoren medikamente antivirale te dobishem ne disa rrethana.

Parandalimi i pneumonise

Parandalimi i pirjes se duhanit dhe ndalimi i duhanpirjes tek ato qe pijne duhan eshte nje nga kuptimet me te rendesishme te kontrollit te pneumonise.

Vaksinimi kunder disa mikrobeve qe shkaktojne pneumonine (influenca, pneumokoku) redukton mundesine e pneumonise ne grupe qe jane te ndjeshme ndej kesaj semundjeje.

Perhapja ne Europe

Nuk ka te dhena te sakta per shpeshtesine e pneumonise ne vende te ndryshme europiane.

Te dhena te sakta jane vetem ne Finlande (10.8 te semure me pneumoni per 1000 banore te rritur ne nje vit), Spanja ( 1.6 deri 2.6 per 1000 te rritur ne nje vit) dhe Anglia (4.7 per 1000 te rritur ne nje vit).

Pneumonia eshte me e shpeshte ne burra se ne gra dhe kjo diference rritet me moshen.

Vdekjet nga pneumonia

Ne te rriturit vdekja nga pneumonia rritet me moshen. Shumica e vdekjeve nga pneumonia ndodhin ne moshe te thyer.

Parandalimi

-Programe me te shumta duhen te ndermerren per ndalimin e duhanpirjes.

-Nevojiten vaksina te reja dhe me te mira per grupet me rrisk te larte per semundjen e pneumonise.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2008/2/7 15:56
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa smundje
Ethja reumatike

--------------------------------------------------------------------------------

A. Pėrshkrimi i sėmundjes

1. Ėshtė njė sindromė autoimune subakute e shoqėruar me ethe, qė ndodh nė disa raste tė infeksionit me streptokokėt e grupit A beta-hemolitikė.
2. Ethja reumatike prek moshat e reja (zakonisht 5-15 vjeē).
3. Prek shpesh valvulėn mitrale, por edhe valvulat e tjera.

B. Diagnoza

Diagnoza bazohet nė kriteret e Jones-it. Prania e 2 kritereve tė mėdha dhe e njė tė vogli mjafton pėr tė vendosur diagnozėn. Gjithashtu, serologjia (ASO, anti-DNAse B) shėrben pėr t'u bindur qė pacienti ka kaluar infeksion me streptokokė tė grupit A beta-hemolitik.

Tabela 1. Diagnoza e ethes reumatike (Jones criteria).

Kriteret e mėdha

* Artriti: ky ėshtė poliartrit migrator qė prek kyēet e mėdha; simptomat vazhdojnė 1-5 javė dhe kontrollohen lehtė me antiinflamatorė josteroidė (NSAID).
* Pankarditi: perikardit + miokardit + endokardit; shenjat/simptomat e pankarditit janė ndryshimet e S1 dhe S2, zhurma middiastolike e valvulės mitrale (e njohur si zhurma Carey Coombs), zgjatja e segmentit PR me 0.04s (1 kuti), takikardia, aritmitė.
* Eritema marginate (erythema marginatum).
* Nyjet e nėnlėkurės; janė mė tė vogla se 2 cm, tė ngjitura pas kėllėfėve tė tendineve, afėr kyēeve; janė tė padhimbshme.
* Korea e Sydenham-it: lėvizje koreoatetoide tė gjymtyrėve tė sipėrme, tė fytyrės, tė gjuhės.

Kriteret e vogla

* Ethe.
* Sediment i rritur.
* Artralgi.
* Rritje e intervalit PR nė EKG.

C. Trajtimi

1. Penicilinė. Nėse pacienti ėshtė alergjik ndaj penicilinės mund tė pėrdoret eritromicina.
2. Aspirinė pėr ethe dhe pėr dhimbjet a artritit.
3. Pėr tė parandaluar pėrsėritjet e ethes reumatike pacienti duhet tė marrė penicilinė, eritromicinė, ose sulfonamide pėr tė paktėn 5 vjet pas episodit tė fundit


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2008/2/7 15:58
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa smundje
Veshka dhe semundjet qe e prekin ate

--------------------------------------------------------------------------------

Tumoret janė shumė tė pėrhapura tek njerėzit qė vuajnė nga sėmundjet e veshkave. Pėrveē gurėve, edhe tumoret duhet tė trajtohen sipas specialistėve me bimė mjekėsore, tė cilat duhet tė pėrdoren nė formėn e lėngjeve. Pėr tė evituar problemet me veshkat ėshtė e rėndėsishme qė ēdo njeri, pavarėsisht faktit nėse ėshtė i sėmurė apo jo, duhet tė konsumojė tė pakėn 2 litra ujė nė ditė.

Karcinoma renale

Njihet edhe si “karcinomė me qeliza boshe” ose si hipernefromė.
Ai ėshtė tumori malinj mė i shpeshtė i veshkave dhe prek mė shumė meshkujt qė pinė duhan, rreth moshės 50-70 vjeē. Shenjat kryesore janė hematuri, masė e prekshme, dhimbje nė ije, temperaturė, policitemi. Biopsia mund tė mos mjaftojė pėr tė vendosur diagnozėn e kancerit, sepse pamja e karcinomės renale mund tė ngjajė me pamjen e tumorit beninj. Tipar i veēantė i karcinomės renale ėshtė pėrhapja pėrgjatė venave renale dhe venės kava. Trajtohet me kirurgji, imunoterapi me IL-2.

Tumori Wilms

Ėshtė mė i shpeshti tumor malinj i veshkave nė fėmijė. Mosha mė e prekur ėshtė 2-4 vjeē. Shenjat janė njė masė abdominale, shpesh shumė e madhe dhe trajtohet me nefrektomi dhe kemoterapi me ose pa rrezatim. Mund tė jetė pjesė e kompleksit WAGR ku bėn pjesė tumori Wilm, Aniridia, ka keqformime gjenitourinare, prapambetje mendore. Gjithashtu shoqėrohet me hemihipertrofi tė trupit. Pamjaftueshmėria prerenale e veshkave ėshtė pasojė e mos furnizimit me gjak tė veshkave; shkaktohet nga hipovolemia, sepsisi, pamjaftueshmėria e zemrės, cirroza, stenoza e dyanshme e arterieve renale. Ndėrkohė qė pamjaftueshmėria renale (brendarenale) e veshkave ėshtė pasojė e patologjisė tė veshkave: shkaktohet nga procese si nekroza tubulare akute, ishemia e zgjatur (dmth pamjaftueshmria prerenale mund tė kthehet nė pamjaftueshmėri renale), glomerulonefritet, sėmundjet tubulare/intersticiale, precipitimi i kristaleve nė tubula.
Pamjaftueshmėria postrenale e veshkave ėshtė pasojė e bllokimit tė rrugėve urinare; shkaktohet nga prostata e zmadhuar, gurėt, cikatricet/strikturat, gjaku i mpiksur, kirurgjia (sidomos histerektomia)

Guret ne veshka dhe menyrat e parandalimit

Trajtimet qė mund tė parandalojnė formimin e gurėve nė veshka janė tė mundshme nė ēdo rast. Prova tė qėndrueshme sugjerojnė se marrja e lėngjeve nė sasi tė madhe, mund tė ulė rrezikun e gurėve. Pėrveē kėsaj, sapo tė zbulohet shkaku i formimit tė gurit, mund tė pėrdoren mjekime tė ndryshme apo ndryshime nė dietė pėr tė parandaluar gurėt e rinj. Tipi i mjekimit, varet nga gjaku dhe testet e urinės. Pėrveē se zbrazni mbeturinat dhe lėngjet nga trupi juaj, veshkat tuaja luajnė edhe kėto role tė rėndėsishme: rregullojnė ujin nė trup dhe pėrbėrės tė tjerė kimikė nė gjak si: sodiumin, potasin, fosforin dhe kalciumin; largojnė mjekimet dhe helmimet nga trupi juaj; ēlirojnė hormonet nė gjak pėr tė ndihmuar trupin; rregullojnė presionin e gjakut; krijojnė qelizat e kuqe; nxisin kockat e forta. Pjesa mė e madhe e gurėve nė veshka mund tė trajtohet duke rritur sasinė e marrė tė lėngjeve, ndryshime nė dietė dhe mjekime. Rreth 90% e gurėve kalojnė vetė brenda 3 deri 6 javėve. Disa tipa gurėsh mund tė shpėrbėhen me anė tė mjekimeve; megjithatė, gurėt me pėrbėrje kalciumi (tipi mė i zakonshėm), nuk mund tė shpėrbėhet. Gurėt gjithmonė duhet tė hiqen kur ka infeksione, bllokime dhe dėmtime nė veshka. Kur heqja e tyre bėhet e domosdoshme, ekzistojnė disa metoda tė ndryshme pėr ta bėrė kėtė. Metoda mė e mirė varet nga masa, vendndodhja dhe tipi i gurit. Disa gurė hiqen duke kaluar njė instrument teleskopik tek fshikėza apo tek veshka, pėr ta nxjerrė gurin ose pėr ta copėtuar nė fragmente tė vogla me rreze lazeri apo valė tronditėse. Instrumenti teleskopik mund tė futet drejtpėrdrejtė nė veshkė pėrmes njė ēarje tė vogėl nė anėn e pacientit pėr ta nxjerrė gurin tė tėrė ose atėherė kur duhet thyer nė fragmente tė vogla. Metoda mė e re pėr ta hequr quhet “litotripsia e valėve tė goditjes jashtė trupit (ESWL). Nė kėtė teknikė, gurėt thyhen nė fragmente tė vogla me anė tė tronditjes me energji tė lartė nga njė mekanizėm jashtė trupit.

Meshkujt, mė shumė veshka me gurė

Gurėt nė veshka janė mė tė zakonshėm tek burrat, dhe mė saktėsisht, katėr nė pesė raste, kanė gurė nė veshka. Normalisht, urina pėrmban substanca qė parandalojnė formimin e kristaleve. Megjithatė kjo nuk funksionon pėr tė gjithė. Disa nga faktorėt qė kontribuojnė nė formimin e gurėve tek njerėzit e prekshėm janė: marrja e pakėt e lėngjeve, infeksione kronike nė rrugėt urinare.

80 % e tumoreve nė varėsi tė moshės

Rreth 80% e kancėreve tė veshkės janė karcinoma qelizore renale, ky tip kanceri mendohet tė ketė lidhje me moshėn, pasi haset tepėr rrallė nėn 40 vjeēare. Tumoret beninje tė veshkave mund tė rrinė nė trup si tė padėmshėm. Tumoret malinjė shpesh janė nė stad tė avancuar kur ne i zbulojmė, e ne pėrgjithėsi nuk i pėrgjigjen mirė trajtimit mjekėsor. Pėr kėtė arsye, veshka e sėmurė zakonisht hiqet nė njė nefroektomi

Rrezet X identifikojnė kristalet dhe gurėt

Prezencėn e gurėve nė veshka e identifikojnė rrezet X. Teknikat e specializuara tė rrezeve X (ndonjėherė edhe me injeksione me ngjyrė) apo me ultratinguj, mund tė pėrdoren pėr tė identifikuar mė me saktėsi masėn dhe vendndodhjen e gurėve dhe pėr tė identifikuar funksionimin e veshkave. Testet e gjakut dhe urinės mund ta ndihmojnė njė doktor pėr tė gjetur se ēfarė po e shkakton gurin dhe tė planifikojė trajtimin mė tė mirė


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2008/2/7 16:01
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa smundje
Kolera

--------------------------------------------------------------------------------

Kolera ėshtė njė sėmundje bakteriologjike e rėndė dhe ngjitėse qė shkakton jashtėqitje dhe tė vjella.

Historia e kolerės
Kolera si sėmundje ka filluar tė vėzhgohet diku rreth viteve 600 p.e.s nė Indi. Pėr herė tė parė ajo ėshtė paraqitur nė Evropė rreth vitit 1831. Rreth vitit 1892, kolera e shkreton Afganistanin dhe pėrhapet nė Rusi.

Epidemia e kolerės herėn e fundit ėshtė paraqitur nė Peru nė vitin 1991. Mė 9 shkurt presidenti i Perusė pėrshkakė tė epidemisė ka shpallur gjendje tė jashtėzakonshme, mirėpo edhe pėrkundėr kėsaj mase epidemia ėshtė zgjeruar nė Ekuador, Kolumbi dhe Nikaragua. Gjatė kėsaj kohe prej 400 000 tė infektuarve nga kolera nė Amerikėn Jugore kanė vdekur 12 000 persona.

Kolera paraqitet mė sė shpeshti nė vendet e pazhvilluara, ku uji i pijshėm ėshtė i ndotur dhe sistemi i kanalizimit nuk ekziston.

Sėmundja
Simptomat e kolerės ndahen nė tri stadiume:

Nė stadiumin e parė, dominon jashtėqitja dhe vjellėt e shpeshta tė cilat shkaktojnė dhimbje barku tek i infektuari.
Nė stadiumin e dytė (Exsikkoza) si shkak i jashtėqitjeve dhe vjelljeje tė shpeshta paraqitet mungesa e lėngjeve nė trupin e njeriut. Kjo shkakton ramjen e temperaturės e cila shprehet me ndryshimin e pamjes sė fytyrės ku maja e hundės ėshtė mė e mprehtė, faqet rrinė tė vara dhe ndryshimi i ngadalshėm i rrudhave tė fytyrės.
Nė stadiumin e fundit reagon i gjithė trupi me zjarmėni (temperaturė tė lartė) dhe infektuari pėrmbahet, turbulloset dhe bie nė agoni kjo mund tė pėrcillet me njė infektim tė lėkurės, mushkėrive apo ndonjė organi tjetėr.
Personat me grupin e gjakut 0 janė mė tė ndjeshem dhe mė tė rrezikuar nga Kolera.

Shkaktari

Shkaktarė i infektimit ėshtė Bakteri Vibrio cholerae, toksina (e njohur edhe si Toksina e kolerės) e tė cilės shkakton jashtėqitjet e shpeshta tė pėrcjelluar me humbje tė sasive tė mėdha tė lėngjeve. Shkaktari pėr herė tė parė ėshtė pėrshkruar nga Pacini nė vitin 1954. Pacini e pėrshkruante bakterin si tė krysur nė formė tė presjes (drejtshkrimore) dhe shumė tė lėvizshėm. Ndėrsa nė vitin 1883 nga trupi i njė pacienti tė vdekur nga kolera nė Egjipt ėshtė marr njė baktere e tillė e cila ėshtė kultivuar pėr hulumtime tė mėtejshme.


Diagnoza
Diagnostifikimi bėhet:

nė bazė tė simptomave tipike tė pacientit
ose nė bazė tė analizave laboratorike tė jashtėqitjes

Shėrimi
Parandalimi i kolerės ėshtė mėnyra mė efektive e shėrimit nga kolera. Kjo bėhet duke pėrdorur ujė tė pastėr pėr pije dhe higjienėn e trupit. Shėrimi nga kolera ėshtė i mundshėm duke u kujdesur qė trupi i tė infektuarit tė ketė sasi tė mjaftueshme tė lėngjeve, sheqerit dhe kripės. Kjo (pastrim i trupit) bėhet mė sė miri me infuzion nė venė, ashtu qė zorra dhe organet tjera tė infektuara tejkalohen.

Antibiotikėt janė tė rekomanduar vetėm nė raste tė jashtėqitjes sė shpeshtė.

Kjo pėrkujdese ndaj pacientėve tė infektuar nga kolera do tė zbriste pėrqindjen e vdekshmėrisė nga 60% nė 1%.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2008/2/7 16:02
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa smundje
Hepatiti

--------------------------------------------------------------------------------

Hepatit ėshtė inflamacion i mėlēisė. Shoqėrohet me vdekje tė hepatociteve. Zverdhja (ikteri) ėshtė njė nga shenjat e sėmundjes dhe ėshtė pasojė e kolestazės intrahepatike. Gjithashtu shihen dhimbje barku, diarre, dobėsi, mungesė oreksi, ethe. Transaminazat janė tė rritura.

Hepatiti viral

Viruset shkaktare janė viruset e hepatitit (HAV, HBV, HCV, delta-virusi, HEV), si dhe viruse tė tjera si CMV, EBV, HSV, etj.
Diagnoza: Bazohet nė analizat serologjike dhe nė rritjen e transaminzave.
Hepatiti A:
a. Shkaktohet nga virusi i hepatitit A, njė picornavirus i njohur si HAV (Hepatitis A Virus).
b. Pėrhapet me rrugė fekalo-orale. d.m.th., infeksioni merret nėpėrmjet ngrėnies tė ushqimeve tė infektuara.
c. Inkubacioni = 2 deri 6 javė; transaminazat rrinė tė rritura pėr rreth 4 javė.
d. Hepatiti A ka vdekshmėri tė ulėt, rrallė pėrparon nė hepatit fulminant, dhe tek fėmijėt mund tė jetė krejt asimptomatik.
e. Serologjia: Antikorpet IgM anti-HAV arrijnė kulmin nė javėn e parė tė sėmundjes, dhe niveli i tyre pastaj ulet brenda 3 - 6 muajsh; prania e IgM kundėr HAV vendos diagnozėn e hepatitit A akut. Antikorpet IgG anti-HAV rrinė tė rritura pėr shumė vjet dhe janė bartėse tė imunitetit.
f. Trajtimi i hepatitit A: Ushqim normal, pa e tepruar. Pacienti nuk duhet tė pijė alkool, nuk duhet tė bėjė punė tė rėnda, dhe duhet tė shtrihet nė shtrat nėse dėshiron. Pacienti duhet vėzhguar pėr komplikime, si dehidrim, hepatit fulminant, etj.
Hepatiti B:
a. Shkaktohet nga virusi i hepatitit B, njė hepadnavirus i njohur si HBV (Hepatitis B Virus).
b. Pėrhapet nėpėrmjet seksit, shiringave, dhe nga nėna shtatzanė tek bebja (njėsoj si virusi HIV i SIDAs).
c. Inkubacioni = 2 deri nė 6 muaj. Transaminazat janė mė tė larta se nė hepatitin A dhe rrinė tė rritura pėr rreth 3 muaj.
d. 1-2% e tė sėmurėve bėhen bartės kronikė tė virusit; pėrqindja ėshtė mė e lartė nė tė sėmurėt me mangėsi imune dhe nė fėmijėt; deri nė 90% e bebeve tė lindura nga nėnat me hepatit B bėhen bartės kronikė. Bartėsit kronikė kanė rrezik tė shtuar pėr cirrozė dhe kancer tė mėlēisė. Mė pak se 1% e infeksioneve akute me HBV pėrparojnė nė hepatit fulminant (mortalitet 60%). Infeksioni me HBV mund tė shoqėrohet me artrit, glomerulonefrit, poliarterit nodoz.
e. Serologjia: si antigjenet e virusit B ashtu dhe antitrupat e drejtuar ndaj tyre mund tė maten: (i) HBsAg ėshtė antigjen kapsular i virusit B (Hepatitis B surface Antigen); HBsAg shfaqet para rritjes tė transaminazave dhe qėndron i rritur gjatė kohės tė sėmundjes; prania e HBsAg pas zhdukjes tė simptomave do tė thotė qė i sėmuri po e bart virusin kronikisht. (ii) Anti-HBs ėshtė antitrup i drejtuar ndaj HBsAg. Antitrupat anti-HBs shfaqen pas zhdukjes tė antigjenit kapsular nga serumi; shfaqja e antitrupave anti-HBs do tė thotė qė infeksioni u mund. Anti-HBs gjithashtu ėshtė antitrupi qė shfaqet pas vaksinimit. (iii) Antigjeni HBcAg (antigjen jokapsular) nuk shihet nė serum por antitrupat anti-HBc fillojnė e rriten shpejt pas shfaqjes tė HBsAg. Prania e antitrupave IgM anti-HBc do tė thotė qė kemi tė bėjmė me hepatit B akut ose me keqėsim tė hepatitit kronik; niveli i antitrupave IgM anti-HBc qėndron i rritur pėr 3 deri 6 muaj. Antitrupat IgG anti-HBc qėndrojnė tė rritur pėr jetė pas infeksionit me virusin e hepatitit B. (iv) HBeAg ėshtė njė antigjen viral qė shihet vetėm nė serumet qė janė pozitivė pėr HBsAg; HBeAg ėshtė njė formė e sekretuar e antigjenit HBcAg dhe prania e HBeAg do tė thotė qė virusi po shumėzohet me shpejtėsi. Kur HBeAg qėndron i rritur pėr mė shumė se 3 muaj shanset e kthimit nė hepatit kronik rriten. Shfaqja e antitrupave anti-HBe shpesh pason zhdukjen e HBeAg. (v) HBV DNA: prania e materialit gjenetik tė virusit shkon paralel me praninė e HBeAg, porse prania e HBV DNA ėshtė mė sensitive dhe mė specifike sesa prania e HBeAg.
f. Trajtimi i hepatitit B: Ushqim normal, pa e tepruar. Pacienti nuk duhet tė pijė alkool, nuk duhet tė bėjė punė tė rėnda, dhe duhet tė shtrihet nė shtrat nėse dėshiron. Pacienti duhet vėzhguar pėr komplikime, si dehidrim, hepatit fulminant, etj. Barnat qė mund tė pėrdoren pėr hepatitin B janė interferoni alfa dhe lamivudina.
Hepatiti C:
a. Shkaktohet nga virusi i hepatitit C, njė virus i pėrbėrė nga njė fije acidi ribonukleik dhe i ngjashėm me flaviviruset.
b. Pėrhapet me shiringa. Rreziku i transmetimit me rrugė seksuale ose nga nėna tek fetusi ėshtė i vogėl. Transmetimi nėpėrmjet gjirit nuk ėshtė i dokumentuar.
c. Inkubacioni = 6 - 7 javė.
d. Hepatiti C shpesh nuk ka shumė simptoma; transaminazat ulen dhe rriten herė pas here dhe 80% e rasteve pėrfundojnė me hepatit kronik.
e. Serologjia: ELISA pėr antitrupat anti-HCV nuk ėshtė shumė sensitive dhe ka specicitet rreth 50%; RIBA (recombinant immunoblot assay) ka specificitet mė tė lartė; prania e antitrupave anti-HCV me RIBA do tė thotė infeksion aktiv por nganjėherė personat RIBA-pozitivė nuk kanė HCV RNA nė serum (HCV RNA matet me PCR); prania e antitrupave anti-HCV pa HCV RNA do tė thotė infeksion i pasuar me shėrim tė plotė.
f. Trajtimi i hepatitit C: Interferon alfa + ribavirinė.
Hepatiti D (agjenti delta):
a. Virusi i hepatitit D ėshtė njė virus gjysmak prej acidi ribonukleik qė shkakton infeksion vetėm nė praninė e virusit tė hepatitit B; virusi D ka nevojė pėr kapsulėn e prodhuar nga virusi B.
b. Kur tė sėmurėt me hepatit B kronik infektohen me virusin D sėmundja mund tė keqėsohet shpejt, me hepatit tė rrufeshėm ose me pėrparim tė shpejtė nė cirrozė.
Hepatiti E:
a. Virus prej RNA-je i ngjashėm me caliciviruset.
b. Pėrhapet me rrugė fekalo-orale, dhe nėpėrmjet ujit tė pijshėm tė ndotur.
c. Sėmundja e shkaktuar nga virusi E ėshtė e lehtė dhe nuk shkakton infeksion kronik.
d. Tek gratė shtatzana mortaliteti i hepatitit E ėshtė i lartė (rreth 10-20%).

Hepatiti granulomatoz

Shkaktohet nga tuberkulozi, funget (Coccidioides, Candida, Aspergillus), sarkoidoza, brucella, rickettsia, sifilizi, leptospiroza.
Diagnoza: biopsi.
Trajtimi: Sipas shkakut: antibiotikė ose antifungalė, ose prednizon pėr sarkoidozė.

Hepatiti alkoolik

Alkooli ėshtė shkaktari numėr 1 i sėmundjeve tė mėlēisė nė USA.
Shenjat/simptomat: verdhėz, eritemė palmare, kontrakturė Dupuytren, teleangiektazi, gjinekomasti, etj.
Diagnoza: shenjat klinike, rritja e transaminazave, AST (GOT) afėrsisht 2 herė sa ALT (GPT).
Trajtimi: Ndalim i alkoolit; cirroza trajtohet me transplant.

Hepatiti autoimun

Tipi I prek gratė e reja, shoqėrohet ne antitrupa ANA, anti-muskulaturė e lėmuar.
Tipi II prek fėmijėt, zakonisht ata me prejardhje mesdhetare; shoqėrohet me antitrupa anti-LKM (anti-liver-kidney-muscle, kundėr-mėlēisė- veshkės-muskulit).
Shenjat dhe simptomat: verdhėz, etj., si nė hepatitet e tjera.
Trajtimi: prednizon, azatioprinė.
----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2008/2/7 16:04
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa smundje
Hipertensioni Arterial

--------------------------------------------------------------------------------

Tensioni arterial (t.a) eshte presioni qe gjaku ushtron tek muret e eneve te gjakut. Ky tension varet nga ritmi dhe nga forca e tkurrjes se zemres, nga volumi i gjakut dhe nga rezistencat e arterive,arterioleve, venave dhe kapilareve qe kundershtojne fluksin e gjakut.


Mekanizmat qe rregullojne tensionin e gjakut:


- Rregullimi i tensionit arterial varet nga aktiviteti i qendrave vasomotore qe ndodhen ne tru dhe nga shume substanca te tjera ne organizem. Kur , per cfaredo lloj arsye t.a ulet, ne veshke prodhohet renina qe, duke vepruar mbi angiotensinogjenin e transformon ne angiotensin; kjo e fundit ka nje rol vazongushtues dhe shkakton ngritje te t.a.
-Angiotensina gjithashtu rrit prodhimin e aldosteronit nga gjendrat mbiveshkore; aldosteroni mban jonet Na+ dhe thith uje gjate filtrimit te urines ne veshke, si pasoje e ujit te thithur rritet volumi i gjakut qe kontribuon ne rritjen e t.a.
-Edhe adrenalina, noradrenalina, kortikosteroidet, hormonet e tiroides(T3 dhe T4) kane efekt hipertensiv.

Vlerat dhe matja e t.a:
Zemra shtyn gjakun ne menyre homogjene dhe pulsante; ne cdo sistole do nxirret nga zemra nje volum i caktuar gjaku e me pas ka nje moment pushimi qe quhet diastole. Gjate diastoles zemra mbushet perseri me gjak per te vazhduar ne sistolen e ciklit te ri.
Kjo menyre e punimit te zemres me faza aktive dhe pasive shpjegon faktin pse ne vlerat e t.a kemi nje vlere minimale qe korrespondon me diastolen dhe nje maksimale qe korrespondon me fazen e sistoles.
Metoda me e perdorur per te matur t.a eshe me ane te nje instrumenti qe quhet sfigmomanometer dhe vlerat jane te shprehura ne mmHg.
T.a peson lekundje te medha gjate dites , duke arritur vlera me te ulta ne oret e para te mengjesit. Lekundjet e tjera te t.a varen ga aktiviteti fizik,nga temperatura, dhe tensioni psiqik. Ka edhe lekundje te vlerave te t.a ne baze te seksit dhe moshes.
Ekzistojne dhe raporte shume te ngushta midis t.a dhe dhe semundjeve kardiovaskulare.
Eshte normale nje tension arterial poshte 140 mmHg per presionin sistolik dhe 90 mmHg per presionin diastolik, dhe konsiderohen optimal vlerat 120 mmHg me 80 mmHg.

HIPERTESIONI ARTERIAL: trajtimi jo medikamentoz.
Trajtimi jo-medikamentoz i hipertensionit arterial (H.A.) mund te perbeje nje mjet te thjeshte per te normalizuar vlerat T.A. tek njerezit me hipertesion te lehte arterial.

Modifikimi i dietes:
Eshte pergjithesisht i pranuar fakti qe zvoglimi i sasise Na+(kripe kuzhine,e perbere nga Na+ dhe Cl-) eshte i dobishem ne njerezit me hipertesion.
Ka rezultuar qe nje diete qe korrespondon me gjysmen e sasise se Na qe eshte prezent ne ushqimin e vendeve te industrializuara mund te ule tensionin arterial maksimal deri ne 6-7 mmHg dhe ate minimal ne 5-6 mmHg.
Problemi me i madh ne aplikimin e uljes se sasise se sodiumit(Na) ne dieten e pacienteve me hipertension arterial eshte veshtiresia e pacienteve per ta pranuar dhe respektuar per kohe te gjate kete lloj diete.
Shtesa e kaliumit (K):
Nje diete e pasur me kalium ka nje rol mbrojtes nga komplikacionet e zemres dhe eneve te gjakut tek hipertensioni. Kaliumi mund te ule vlerat deri 9-10 mmHg per tensionin maksimal dhe 5 mmHG per ate minimal.
Shtesa e magnesiumit
Shtesa e magnesiumitt mund te ule tensionin arterial mesatar deri ne 8-10 mmHg.

Ushtrimet fizike:
Nga aktivitetet fizike te mundshme te tipit dinamik dhe aerobik mund te permendim jogging, vrap, ciklisem, marshim,not, qe perbehen nga levizje te perseritura te shume muskujve me mungese te forcave te resistences.
Stervitja e aplikuar te pakten 3 here ne jave per 30 min ose me shume, eshte ne gjendje te ul tensionin arterial deri ne 5-10 mmHg per maksimumin, dhe 10-15 mmHg per ate minimum.

Zvogelimi i peshes trupore:
Rregullimi i peshes trupore konsiderohet nje mjet efikas dhe pa efekte kolaterale per uljen e vlerave te t.a.
Mund te thuhet se me nje humbje te 1 kg arrihet ulja e e presionit ne1 mmHg. Keshtu qe nje njeri qe eshte 10 kg mbi peshen ideale dhe ka nje presion qe eshte 10 mmHg mbi vlerat optimale, nqs arrin peshen ideale do ti rikthehen edhe vlerat optimale te presionit.


Reduktimi i alkolit:
Nuk ka dyshim qe nje ulje e sasise se alkolit luan nje rol te madh ne kontrollin e vlerave te tensionit tek njerezit qe normalisht perdorin alkol.

Perdorimi i kafeines dhe nikotines:
Perdorimi i kafeines mund te shkaktoje rrahje te shpeshta te zemres dhe nje rritje te perkohshme te t.a. Kerkime per perdorimin kronik te kafeines nuk kane gjetur ndonje lidhje midis perdorimit te kafese dhe vlerave te t.a. Efekti favorizues i duhanit ne arterioskleroze eshte dokumentuar tek vdekjet per kardiopati ishkemike dhe vaskulopati cerebrale tek duhanpiresit e medhenj.
Ndalimi i duhanit , pavaresisht nga efektet mbi t.a. zvogelojne rrezikun kardiovaskular tek pazientet me hipertension. Numri i madh i te semureve me hipertension tek duhanpiresit sugjeron nje rol te rendesishem te duhanit tek kjo lloj semundje.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2008/2/7 16:07
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa smundje
Multiple skleroza

--------------------------------------------------------------------------------

Multiple Skleroza ėshtė sėmundje e rėndė e njeriut, nė sistemin nervor, e cila paraqitet me ankesa dhe dhimbje tė ndryshme, tė cilat vijnė kohė pas kohe. Ankesat tipike tė kėsaj sėmundje janė: ligėshtimi (dobėsimi) nė duar apo kėmbė; ndjenja e tė qenit tė pirė (shtangur); dridhjet; artikulimi i paqartė dhe pengesa nė shikim. Nė raste tė shpeshta kėto ankesa kalojnė vetvetiu pas njė kohe por edhe mund tė mbesin.

Kėto ankesa rikthehen pas disa muajve pushimi e ndodhė qė tė vonojnė edhe vite. Nganjėherė ankesat nuk zhduken tėrėsisht dhe lėnė pas veti gjurmė. Me ripėrtėritjen kohore tė ankesave shtohen dhe pengesat.

Si shkaktar i kėsaj sėmundjeje merret dėmtimi i pjesshėm i Myelins-it, njė lloj membrane e paraqitur nė shumė pjesė tė sistemit nervor, e cila e izolon nervin pėr bartjen e ushqimit gjegjėsisht pėr pėrcjelljen e nevojshme tė sinjalit nervor. Dėmtimet mund tė jenė nė pjesė tė ndryshme tė trurit dhe tė palcės kurrizore dhe mund tė ripėrtėrihen (shėndoshen). Nė raste kur dėmtimet janė mė tė thella d.m.th e kanė prekur edhe vetė nervin, atėherė ato dėmtime mbesin edhe pėrkundėr ripėrtėritjes sė membranės (gjer.: Myelinės).

Multiple Skleroza e prekė njeriun mė sė tepėrmi ndėrmjet moshės sė 20 dhe 40. Nga kjo sėmundje vuajnė mė shumė femrat se meshkujt. Pasi qė gratė e prekura nga sėmundja nė shtatzėnėsi do tė kenė mė shumė ankesa, ju udhėzohet tė heqin dorė nga lindja e foshnjeve.

Parandalimi i kėsaj sėmundjeje nuk ėshtė i mundshėm. Mirėpo jeta e lumtur dhe dėshira pėr jetė bėjnė ēudira.

Nė raste dyshimi duhet bėrė analiza neurologjike (kontrollimin e membranės). Nė bazė tė matjes sė sasisė sė ujit nė tru, shpesh mund tė nxirret pėrfundimi nėse vuan personi me ankesa nga kjo sėmundje. Nganjėherė ėshtė i nevojshėm edhe njė fotografim me rėntgen i njė shtresė apo njė EEG.

Pėr tė ndihmuar procesin e ripėrtėritjes sė membranės, personave tė prekur nga kjo sėmundje ju duhet tė jenė sa mė aktiv. Ushtrimet e qetėsimit ndihmojnė nė zvogėlimin e dhimbjeve tė muskujve. Po ashtu edhe bisedat me personat e prekur nga kjo sėmundje janė njė ndihmė e mirė.

Multiple Skleroza ėshtė e pashėrueshme. Me medikamente (barna) tė ndryshme provohet dobėsimi i sistemit tė imunitetit. Pėr kėtė qėllim pėrdoren barnat e ngjashme, tė cilat pėrdoren kundėr tumorit, Azathiopin, Cyclophosphamid dhe Methotrexat. Po ashtu edhe Kortisoni (glykokortikoid) pėrdoret pėr kėtė qėllim. Tė gjitha kėto barna janė tė rėnda dhe kanė ndikime tė thella nė shėndetin e njeriut. Tek njė pjesė e tė sėmurėve me terapinė Interferon ėshtė i mundshėm rrallimi i paraqitjeve tė ankesave si dhe i dhimbjeve. Terapia me Botulinum-toksin (helm i bakterit Clostridium botulinum), e paraparė pėr ankesat nė muskul, gjendet nė fazėn fillestare provuese. Nganjėherė ndihmojnė barnat kundėr gėrqit tė muskujve (p.sh.:Lioresal) por ndodhė qė edhe ta keqėsojnė gjendjen duke e shtuar intensitetin e dhimbjeve. Gjimnastika mjekėsore luan njė rol qendror. Ergoterapia po ashtu ndihmon pėr kalimin e ditės edhe pėrkundėr dhimbjeve.----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2008/2/7 16:08
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa smundje
Tuberkulozi (tb)

--------------------------------------------------------------------------------

Tuberkulozi eshte nje nga semundjet ngjitese me te vjetra, qe eshte pershkruar per here te pare ne shekullin e 3te para eres sone,nga nje mjek kinez.Gjerat kane ndryshuar shume ne vitet e fundit dhe sot njohim hollesira per shkakun e semundjes, menyren e trasmetimit dhe mjekimin e saj.


Cfare eshte tuberkulozi?


Tuberkulozi eshte semundje ngjitese dhe eshte kaqee lashte sa dhe njeriu. Mund te demtoje te gjitha organet e njeriut dhe eshte shkaktare per numrin me te madh te vdekjeve vjetore midis semundjeve ngjitese. Cdo vit ne gjith boten vdesin 3-4000000 popull nga te cilet 500.000 jane femije.

Me perparimin qe ka bere shkenca ne mjekesi, tuberkulozi pas 1985 paraqitet me shume kercenuese ne gjithe boten. Zona me probleme serioze te tuberkulozit eshte Afrika, Azia, dhe Amerika e Jugut, vendet e B.S dhe te Evropes Lindore,ku bejme pjese edhe ne. Percjellja e tuberkulozit ne vendet e zhvilluara behet me ane te emigranteve,te cilet ishin te semure ose te infektuar ne vendet e tyre dhe shfaqen semundjen ne vendet qe shkuan dhe qe punojne.

Kushtet e keqija te jetes, puna e ashper, dieta jo e pershtatshme dhe stresi qe u shfaq nga braktisja e atdheut dhe mundimi per tu pershtatur ne vendin e ri, perbejne faktoret qe ndikojne ne zhvillimin e tuberkulozit ne njeriun e rritur.

A. Tuberkulozi parėsor
1. Prek lobet e poshtme sepse bacilet e tuberkulozit depozitohen atje gjatė marrjes frymė.
2. Zakonisht ėshtė josimptomatik.
3. Nė grafi tė gjoksit shihet nodula e kalcifikuar nė vendin e infeksionit parėsor dhe nyjet limfatike hilare tė kalcifikuara (kompleksi Ghon).

B. Tuberkulozi dytėsor
1. Prek lobet e sipėrme sepse atje ka mė shumė oksigjen; bacileve tė tuberkulozit u pėlqen oksigjeni.
2. Shenjat/simptomat: ethe me temperaturė jo tė lartė, djersė gjatė natės, humbje peshe, kollė, hemoptizi.
3. Faktorėt rrezikues: HIV, burgu, tė qenit i pastrehė, kequshqyerja.

C. Tuberkulozi miliar
1. Pėrhapje e bacileve tė tuberkulozit nėpėrmjet gjakut; preket shpesh mėlēia, shpretka, kockat, veshkat, perikardi, meningjet.
2. Zakonisht shihet nė pacientėt me mungesa imune.
3. Sindromat klasike:
a. Sėmundja Pott: tuberkuloz i vertebrave; shkakton frakturė kompresive (shtypje) tė njė ose disa vertebrave.
b. Scrofula: limfadenopati cervikale e theksuar e shkaktuar nga bacili i tuberkulozit.
c. Bacili i tuberkulozit shkakton edhe gastroenterit dhe kolit me diare tė theksuar.

D. Diagnoza
1. Prova Mantoux (PPD) konsiderohet pozitive nėse:
a. Nė vendin e injektimit, pas 48 orėsh gunga ėshtė mbi 15 mm.
b. Nė njerėzit qė janė nė rrezik infektimi nga TB (te ky grup pėrfshihen edhe mjekėt dhe studentėt e mjekėsisė), gunga ėshtė mbi 10 mm.
c. Nė njerėzit qė janė tė infektuar nga virusi HIV ose nė ata qė kanė kontakt me tė sėmurėt me tuberkuloz, gunga ėshtė mbi 5 mm.
2. Prova Mantoux negative nuk e pėrjashton mundėsinė e tuberkulozit:
a. Pacienti mund tė jetė anergjik (gjė jo e rrallė nė pacientėt me SIDA-AIDS); injeksioni i njėkohshėm i njė kontrolli ndihmon pėr zbulimin e anergjisė.
b. Edhe nqs pacienti nuk ėshtė anergjik, nė 50% tė rasteve tė TB tė diseminuar, nė momentin e paraqitjes te mjeku prova Mantoux mund tė jetė negative (dhe bėhet pozitive mė pas).
3. Grafia e gjoksit:
a. Mund tė shihet kompleksi Ghon.
b. Mund tė shihen kavitete e nodula, sidomos nė apeks tė mushkėrisė.
4. Kultura e sputumit:
a. Merren 3 kampionė sputumi, nė 3 ditė tė njėpasnjėshme, nė mėngjes.
b. Analiza mikroskopike (ngjyrosje me metodėn Ziehl-Nielsen) mund ta vendosė diagnozėn shpejt e shpejt, por ka sensitivitet tė ulėt.
c. Kultura ka sensitivitet mė tė lartė, por do 6-8 javė.
d. Materiali gjenetik i bacilit mund tė zbulohet shpejt me PCR dhe me sonda ADN-je (DNA probe).
5. Biopsia e mėlēisė bėhet nėse dyshohet TB miliar.

E. Trajtimi
1. Profilaksia:
a. Nė USA rekomandohet qė t'i bėhet profilaksi me izoniazid pėr 1 vit tė gjithė atyre qė bėhen Mantoux pozitivė nėn moshėn 35 vjeē.
b. Izoniazidi ėshtė hepatotoksik; mbi 35 vjeē i jepet izoniazid vetėm atyre qė janė nė shumė rrezik infektimi (atyre qė kanė HIV, mangėsi imune, kontakt tė afėrt me tė sėmurėt me TB).
2. Tuberkulozi aktiv.
a. Pėrdoret kombinim barnash:
(i) rifampin; (ii) isoniazid; (iii) pyrazinamide; (iv) ethambutol; (v) streptomycin.
b. Rifampina, izoniazidi, dhe pirazinamidi janė qė tė treja barna hepatotoksike.
c. Izoniazidi shkakton neuropati; ethambutoli shkakton neurit optik; streptomicina si gjithė aminoglukozidet shkakton ototoksicitet dhe dėmtim tė veshkave.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Postuesi Nyjet
Rina
Postuar nė: 2008/2/7 16:12
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2007/11/23
Vjen nga: Zvicer
Replika: 585
Re: Disa smundje
Podagra eshte nje semundje e kyceve qe ne shumicen e rasteve rezulton ne inflamacion te tyre qe vjen pa “paranjoftim” dhe jep shume dhimbje. Shpesh ndikohet vetem nje nga kycet. Ne rastet me te zakonshme eshte kyci i gishtit te madh te kembes qe inflamohet ndaj dhe semundja quhet ” gisht i veres port” ose podager (podarius). Emertimi vjen nga qe ne kohet e lashta u be e njohur nje lidhje midis problemeve me artritin urik dhe te ngrenit te tepert apo konsumimit te tepruar te alkolit. Gjithashtu ngjyra kuq e blu e kyceve te infektuara te kujton ngjyren e veres PORT.

Ne kyce krijohen kristale. Inflamacioni vjen nga qe ne kyce jane krijuar kristale te acidit urik. Acidi urik eshte nje produkt qe krijohet ne trup kur organizmi shperben nje grup substancash te quajtura purina. Keto substanca jane pjese perberese te te gjitha qelizave te trupit. Ato gjenden edhe ne ushqime.

Nese koncentrimi i acidit urik eshte shume i larte mund te krijohen kristale ne radhe te pare ne kyce. Nje tjeter vend ku kristalet mund te grumbullohen jane veshkat. Kristalet fromojne gure ne veshka. Sasia e acidit urik qe gjendet ne gjak varet nga sasia qe krijohet ne trup si dhe nga sasia e acidit qe nxirret nga trupi nepermjet urines.

Permbajtja e larte e acidit urik nuk shkakton semundjen e podagres ne te gjitha rastet. Nga te gjithe personat qe kane sasi te larte acidi urik ne gjak eshte vetem nje numer relativisht i vogel qe vuan nga podagra. Kjo semundje eshte me e shpeshte nder meshkujt dhe te moshuarit. Per burrat mbi 40 vjec podagra eshte arsyeja kryesore e semundjes se kyceve, dmth kycet zbuten, dhe enjten.

Rreziku i semundjes rritet me moshen. Sasia e acidit urik rritet sa me i madh ne moshe te jete personi. Femrat kane sasi me te ulet te acidit urik ne gjak deri ne periudhen e menopauzes, pastaj acidi urik i grumbulluar rritet edhe tek ato.. Afersisht 10-20 vjete pas hyrjes ne menopauze sasia e acidit urik te grumbulluar eshte e njejte si per meshkujt.

Alkoli si faktor ndikues. Alkoli eshte nje arsye me rendesi qe shkakton nder te tjera rritjen e perqindjes se acidit urik ne gjak. Pijet alkolike, ne rradhe te pare birra por edhe vera, permbajne purina qe shkaktojne krijimin e akoma me shume acidi urik. Alkoli gjithashtu ndikon sepse bllokon boshatisjen e trupit nga acidi urik.

Rritja ne peshe si faktor ndikues. Sa me shume te shtoje ne peshe njeriu aq me shume acid urik krijohet ne gjak. Ushqimi qe permban shume purina ndikon ne rritjen e sasise se acidit urik. Sasi e larte purinash gjendet ne mish, te brendshme, bizele, fasule, sardele, harenge etj.

Semundje te tjera si faktor ndikues.Mundesia per t’u semurur nga podagra eshte me e madhe nese personi ne te njejten kohe vuan nga semundje te tjera si p.sh tension te larte te gjakut apo nivel te larte te yndyrnave ne gjak. Keto semundje nenkuptojne qe sasia e acidit urik ne trup eshte relativisht e larte dhe mundesia qe acidi kristalizohet ne eshtra e kyce rritet.

Edhe semundje qe shkaktojne transformimin e qelizave te trupit apo rikrijimin e shpeshte te tyre rrisin potencialin e semundjes. Nder keto semundje qe si ndikim anesor sjellin rritjen e acidit urik ne gjak mund te permendet psoriasis si dhe semundje te tipit kancerogjen si pershembull ne gjak.

Medikamentet mund te rrisin acidin urik ne gjak.Nder to permendim ilacet qe ulin sasine e lengjeve ne trup dhe qe perdoren ne rradhe te pare ne semundjet e tensionit te larte ose ato kardiake.Megjithate rritja e sasise se acidit urik e lidhur drejtperdrejte me ilacet nuk eshte aq e larte sa te jape probleme te semundjes se podagres.

Acidi acetylsalicilik (aspirina) ne doza te vogla ndikon ne rritjen e acidit urik.

Mjekimet cytostatike qe perdoren kunder qelizave kancerogjene rrisin nderkohe ne menyre te ndjeshme sasine e acidit urik ne trup. Per te kundervepruar perdoret nje kombinim me mjekime qe ulin perqindjen e acidit urik ne trup.

Efektet e trashegimise: Trashegimia gjenetike rrit mundesine per t’u semurur nga podagra. Kjo per arsyen se menyra sesi acidi urik krijohet dhe perpunohet nga trupi komandohet nga gjenet.

Kombinimi stres dhe alkol Ky kombinim mund te nxisi shfaqje te dukshme te podagres. Nder aktivitetet stresuese mund te permenden nje operacion ose nje infeksion i fuqishem. Gjithashtu shfaqja e podagres mund te ndodhe edhe kur njeriu ha sasi te madhe ushqimi te pasur me proteina (mish) dhe ne te njejten kohe pi sasi te kosiderueshme alkoli.

Si mund ta parandalojme podagren: Nese duam te parandalojme podagren mund te perpiqemi te jemi te ndergjegjshem per disa gjera. Keshillohet pirja e sasive jo te medha te pijeve alkolike, duke e kombinuar pirjen me ngrenie ushqimesh te pasura me proteina.
Keshillohet gjithashtu pirja sa me shume e ujit dhe lengjeve te ndryshme per te lehtesuar nxjerrjen e acidit urik nga trupi. Duhet patur parasysh se nese vuajme nga semundjet e zemres duhet te keshillohemi me mjekun per sasine e lengjeve qe konsumojme.

Renia ne peshe eshte e rendesishme per te pakesuar rrezikun e shfaqjes se podagres.

Nuk rekomandohet renie drastike ne peshe sepse mund te sjellin shfaqjen te podagres.

Sasia e purinave ne ushqim ndikon ne nje fare menyre sasine e acidit urik ne gjak. Por edhe nje diete koncize nuk mund te sjelle uljen e acidit urik ne gjak ne te njejten menyre si mjekimi.

Ilacet qe ekzistojne sot ne treg lejojne mbajtjen nen kontroll te semundjes. Me pare mungonin mjetet efektive qe mund te ulnin sasine e acidit urik ne gjak. Ishin te zakonshme perseritjet e shpeshta te podagres qe kalonin ne nje semundje kronike te kyceve qe perhapej ne te gjithe trupin. Me mjekimet qe ekzistojne sot mund te mbahet semundja nen kontroll duke parandaluar shkaterrimin e kyceve. Ka mjekime me efekt parandalues si dhe per rastet akute te shfaqjes se podagres.

Podagra kronike: Nese konstatohet semundja e podagres kronike, mund te krijohen kristale te acidit urik ne indet e buta te trupit. Keto behen te dukshme si kokriza te verdha ne te bardhe te ashtuquajtura “tofi”, ne gishterinjte e kembes ose te dores ose ne kercin e veshit. Podagra kronike krijon mundesi per semundje kronike te kockave (mundesi qe behet gjithmone e me e rralle fale mjekimeve te pershtatshme).

Veshkat: Podagra kronike mund te jape si rezultat edhe krijmin e kristaleve ne veshka dhe uljen e ndjeshme te funksionit te tyre. Megjithate rreziku qe veshkat te demtohen vetem prej kesaj semundejeje eshte i ulet. Shpesh behet fjale per demtime qe shkaktohen nga disa kombinime semundjesh si diabet, tension i larte i gjakut etj.

Podagra (simptoma dhe diagnoza)
Podagra shfaqet zakonisht naten pa paralajmerim. Nje kyc, ne rastet me te zakonshme i gishtit te madh te kembes dhemb, eshte i enjtur dhe i skuqur. Dhimbja rritet gjate disa oreve dhe kyci nuk duron asnje prekje madje as nga carcafi. Dhimbja mund te shoqerohet me ethe, pak temperature dhe ndjesi e pergjithshme semundjeje. Kur inflamacioni pakesohet, gje qe ndodh pas disa ditesh ose nje jave, lekura rreth kycit fillon te zhvoshket.Mjeku e ka te lehte te konstatoje podagren kur sheh kycin qe ka shkaktuar dhimbje (zakonisht gishti i madh i kembes). Kyci eshte i enjtur, i inflamuar dhe i skuqur dhe lendohet nga cdo prekje. Cdo 9/10 persona e kane shfaqjen e pare te semundjes tek gishti i madh i kembes. Ne ato raste kur kycet e ndjeshem gjenden ne disa vende njekohesisht eshte me e veshtire te konstatohet podagra. Kyci i kembes, gjuri ose kyci i dores jane vende te tjera ku podagra shfaqet. Shenja e perbashket per shfaqjen e podagres eshte ardhja e papritur si dhe sherimi pas disa ditesh ose nje jave. Analiza e gjakut mund te jete nje nga menyrat plotesuese per te kontrolluar nese behet fjale per podager.

Trajtimi i sėmundjes
Niveli i larte i acidit urik nuk duhet trajtuar me medikamente ne te gjitha rastet. Analizat e gjakut mund te tregojne rritje te acidit urik ne gjak gje qe behet me e zakonshme me kalimin e moshes. Kjo nuk nenkupton qe personi do te vuaje nga podagra . Shumica e atyre qe kane rritje te acidit urik ne gjak nuk semuren nga podagra. Rekomandohet te diskutohen aresyet e rritjes se acidit urik ne gjak me mjekun qe ka rekomanduar analizen e gjakut. Mjekimi me medikamente eshte i nevojshem vetem pasi ataket e semundjes jane perseritur dhe eshte konstatuar me siguri se behet fjale per podegren. Rekomandohet kontakt me mjekun reumatolog qe eshte specialist per semundjet e inflamimit te kockave.

Ne rastet e atakeve te vecuara te podagres rekomandohen mjekime qe ulin inflamacionin dhe lehtesojne dhimbjen.

Kolkicina eshte ilac i vjeter dhe efektiv qe lehteson inflamacionin. Nese kolkicina lehteson simptomat mund te themi me siguri se kemi te bejme me podagren.

Nje injeksion me kortizon ndihmon ne menyre efektive. Edhe tabletat e kortizonit jane nje ndihme e mire por kerkojne doza te medha dhe efekti nuk eshte i menjehershme si ne rastin e injeksionit.

Ne disa raste mjekimi nuk eshte fare i nevojshem. Nje atak i podagres mund te kaloje vetvetiu. Ka raste kur brenda nje ose dy javesh te gjitha efektet e semundjes jane zhdukur. Ne raste te tjera duhet mese nje muaj qe te gjitha shenjat e semundjes te zhduken.

Trajtim parandalues: Kur ekziston reziku i demtimit permanent te kyceve nga perseritja e podagres rekomandohen medikamente qe ulin sasine e acidit urik ne gjak. Keto medikamente duhen perdorur kur kemi konstatuar me siguri se behet fjale per podagren. Veprimi i tyre eshte parandalues dhe nuk duhen marre kur problemi eshte akut.

Mjekimi me i perdorur per uljen e sasise se acidit urik ne gjak eshte me allopurinol. Ulja ndodh duke parandaluar krijimin e nje albumine qe nevojitet ne trup per te krijuar acidin urik. Gjithashtu allopurinoli eshte i pershtatshem kur ne trup jane krijuar gure ne veshka nga acidi urik. Allopurinoli nuk duhet filluar gjate fazes akute te podagres sepse simptomat mund te perkeqesohen. Nder reaksionet negative jane ato te lekures si dhe perzierje e te vjella. Sa me i moshuar te jete personi aq me shume mundesi ka per efekte anesore.

Probenecid eshte nje mjekim qe mund te zevendesoje allopurinolin dhe ben te mundur qe organizmi i njeriut te nxjerre acidin urik nepermjet urines. Probenecid ka nje ane negative, rrit rrezikun per krijimin e gureve ne veshka. Nder efektet anesore permendet te perzierat.

Per te lehtesuar problemet me podagren mund te veprojme edhe vete. Nje nga keshillat eshte renia ne peshe, ulja e konsumit te alkolit, evitimi i ushqimit te pasur ne proteina (sidomos ne kombinim me alkol). Rekomandohet edhe pirja e lengjeve dhe ujit (ne raste kur jane konstatuar semundje te zemres apo tensionit duhet kontaktuar mjeku).

Rreziku i perseritjes se podagres eshte relativisht i vogel. 1/10 persona qe pesojne nje atak te kesaj semundjeje kalojne ne forme kronike. Gjithashtu me mjekim parandalues mund te evitohet perseritja.

Shembuj te ilaceve qe i perkasin grupit te frenuesve-COX dhe qe mund te perdoren per perdhesin jane: Diklofenak, Diklofenak Sandoz, Pronaxen, Ibumetin, Ipren, Naprosyn, Naprosyn EnteroNaproxen, Orudis, RetardVoltaren dhe Voltaren T

Mjekim me substancen:Allopurinol
Allopurinol ul sasine e acidit urik ne gjak dhe ne urine duke frenuar prodhmin e enzimes qe eshte e nevojshme per te krijuar acidin urik ne trup. Ne kete menyre parandalohet krijimi i kristaleve ne kyce dhe inde te buta. Gjithashtu parandalon krijimin e gurve ne rruget e urines. Allopurinol perdoret ne menyre parandaluese.

Kujdes: Mjekimi perdoret per te parandaluar perseritje te perdhesit. Perdorimi nuk duhet filluar gjate shfaqjes se perdhesit sepse mund te perkeqesoje situaten. Nderkohe nese perdhesi shfaqet gjate perdorimit te allopurinolit duhet te vashdoje perdorimi i rregullt i mjekimit.

Mjekimi duhet marre rregullisht per te parandaluar perseritje te semundjes se perdhesit dhe shfaqjen e gureve ne veshka.

Allopurinoli nuk lehteson dhimbjet ndaj duhet perdorur ne kombinim me qetesues te tjere. Kombinimi me preparate te tjera duhet bere sipas keshilles se mjekut qe keto preparate te mos ulin efektivitetin e allopurinolit. .Nese ka shfaqje pucrrash apo alergjie gjate perdorimit kontaktoni mjekun.

Efekte anesore: Ne disa raste mund te shfaqen te perziera dhe te vjella nga perdorimi i ilaceve qe permbajne allopurinol. Njihen edhe raste kur perdorimi jep shfaqje pucrrash alergjike ne lekure.

Allopurinol ka edhe fusha te tjera perdorimi si ne semundje te veshkave ne raste te gureve ne rruget e urines qe jane shkaktuar nga kriperat e acidit urik. Perdoret edhe per te parandaluar sasine e larte te acidit urik gjate trajtimit te disa llojeve te tumoreve.

Mjekim me substancen: Probenecid
Funksioni: Rrit kapacitetin e veshkave per te shperbere acidin urik. Ul rrezikun per perseritje te shenjave te podAGRES.

Perdorimi: Efekt parandalues
Kujdes: Nuk duhet perdorur nga persona me demtime ne veshka.

Duhet marre rregullisht dhe te mos ndalohet trajtimi pa konsultim me mjekun. Nuk duhet ndaluar perdorimi edhe nese shfaqet e perdhesit nuk parandalohen plotesisht.

Nuk ndihmon per uljen e dhimbjeve ndaj duhet kombinuar me qetesues te tjere. Kombinimi me preparate te tjera duhet bere sipas keshilles se mjekut qe keto preparate te mos ulin efektivitetin e probenecidit.

Eshte me rendesi te pihet uje dhe lengje gjate perdorimit te probenecidit. Gjithashtu per te evituar krijimin e gureve ne veshka duhet kombinuar me tableta natriumbikarbonati (sode buke)

Nuk duhet perdorur njekohesisht me metotrexat (mjekim cytostatik qe gjendet pershembull ne tabletat Methotrexate, Emthexat)

Efekte anesore: Disa persona mund t’u krijohen te perziera nga ilaci. Rekomandohet kontakt me mjekun nese efektet anesore nuk zhduken pas disa ditesh perdorimi te rregullt.


----------------
Kushtet dhe rrethanat mund tė ndikojnė pėr atė kush jemi ne,
por ne jemi pėrgjegjės pėr atė se kush bėhemi nė ardhmėri.

(1) 2 »
Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.