Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Info reth Kėrēovės
     Njė tregim pėr mosrepsktimin, anashkalimin dhe margjinalizimin e gjuhės shqipe - Sami Beluli
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
redaksia
Postuar nė: 2011/12/26 17:38
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2011/9/11
Vjen nga:
Replika: 8338
Njė tregim pėr mosrepsktimin, anashkalimin dhe margjinalizimin e gjuhės shqipe - Sami Beluli


Do ishte shumė e gėzueshme sikur “Poveli” tė ishte njė “Veli” me njė “Po”, le tė ishte edhe njė “Po” me njė “Veli”. Do ta lumturonte veshin tim e do ta gėzonte shumė ky tingull, apo kėta dy tinguj qė e formojnė kėtė “Po”. Ata qė gjenden matan dritares shėrbyese, mė drejtohen“Poveli”. Unė do tė fluturoja nga gėzimi sikur emri im tė ishte “Veli” e dikush tė mė thoshte njė “Po” nė gjuhėn time, edhe kėtė do ta pranoja , do tė thirresha edhe Veli. “Mua mė duhet thash njė…poveli shto sakash” mė than. Sa keq, kuptova se unė nuk mund tė isha “Veli”, e ajo “Po” tani mė skishte kuptim. E ē’ti thoja mė tutje kur se dija se si, tani vetėm unė e dija se cka dua. Syt e mij kėrkuan rreth e rrotull, mos po mė thotė dikush “Po-n” e vėrtet, por tash jo me “Veli”, po me njė “urdhėro zotėri”. Ah sa mirė. Pėr njė ēast ėndėrrova, sa bukur edhe zotėri do isha unė dhe do tė kėrkoja atė qė desha e mė duheshte, po ēdo mė duheshte kur pėrsėri nuk do ta kuptoja se do mė jepeshte nė gjuhėn e “Velit”. Dikush mė ra nga krahėt pas e mė tha”Go-spo-dine”, jo jo thash nuk din , kėta nuk din, nuk mė kuptojnė, ika unė. U kėtheva e dola, pėr pak sa nuk harrova se ē’desha, sa s’harrova se pėrse kisha ardhur.
Tani mė duhej tė gjeja dikėnd qė e fliste kėtė gjuhė. Mė thoshte baba i shkretė mėsoje kėtė gjuhė tė plasme se kėshtu si e ēojme ne shqipet, skemi lehtė pėr ta hjek, gjuha e shqipeve edhe gjatė do tė nėpėrkėmbet. Ah ore baba nė paqe e nė parajsė tu prehtė shpirti, po pse mė thoje kėshtu, si kur ta dije se as nė kohėn e komunizmit nuk do tė ndryshonte kjo gjendje. Po unė qė nuk tė dėgjova, unė qė mendoja se gjuha ime do tė lulzoj njė ditė nė vendin tim. Oh ne e bėmė edhe njė luft pėr tė drejtat e barabarta, po kjo gjuha, kjo nuk hynė te kėto tė drejta?!! Po tani nė kohėn e demokracisė, nuk ėshtė gjuha jon e barabartė me tė tjerat, si italishtja, frengjishtja ose gjermanishtja nė Zhvicėr. Jam 75 vjeē, se mėsoj dot kėtė gjuhė, truri im shpesh herė ngatrron shtėpinė e ku tė mėsoj kėtė gjuhė. Tė nxitoj e tė gjej dikėn, se ky dokument mė duhet ta nxjerr, po nė cilėn gjuhė le tė jetė, unė duhet ta kem. Po cilin do ta gjej qė do di mirė tė mirret vesh me shėrbyesit atje. Ja njė djali i ri e i pashėm. Djalosh djalosh… Urdhėro mu pėrgjigj djali. A mund tė mė nidhmoni. Si urdhėro mė tha djaloshi. Dua tė nxjerr njė dokumetn, isha te “filan institucion”, po s’takova ndonjėrin qė e fliste gjuhėn tonė, tė gjithė mu drejtuan me “Poveli”, po unė jam plak dhe se marr vesht dot kėtė gjuhė. Oh xhaxhi edhe unė nuk e kuptoj fort mirė. Unė vij nga njė komunė shqiptare, ku jetojnė 99% shqiptar, kam studijuar nė Tetovė, krejt nė gjuhėn shqipe dhe se kuptoj mirė shkinishten. Ka njė kohė qė jam punėsuar nė vendlindje nė njė fabrikė dhe se duroj dot kur dy shqiptar pėr tu marr vesh mes veti flasin shkinishten. Ėshtė shumė neveritėse xhajo, unė ju them flitni shqip, tė paktėn mes veti o burra, e njė shok mė tha jo se mos mendojnė diēka se flasim kudėr kėtyre. Se kuptoj dot o xhajo, haj e mėsuam shkinishten pėr tu marr vesht me shkiet, po mes veti, pse duhet tė flasim me atė gjuhė, pse gjithmon duhet tė sakrifikohemi pėr tė mos na keqkuptuar ata?!! Jo se na keqkutpojnė, po atyre u pengon kjo gjuhė, u kėput shpirtin. E kam kuptuar kėtė. Kur unė nė punė nėpėrmjet radiolidhjes flas shqip me ndonjė shqiptar, ata reagojnė si tė tėrbuar duke thėnė “ne zboruvajte stranski”. S’tė ndihmoj dot o xhaj. Ska gjė o trim, qenk shumė i mllefosur. Unė vazhdova tė kėrkoj njė njeri qė do mė mbaronte punė, por me tė gjithė mė ngjau e njėjta histori. Tė gjithė tė rinjė, tė mllefosur. Askush nuk mė tregoi pse gjuha shqipe ishte aqė e pa rėndėsishme pėr kėtė shtet, sikur tė ishte njė gjuhė qė se fliste njeri, njė gjuhė qė skishte kush ti dali zot. Tė gjithė mė tregonin historit e tyre, se si raportet nė stacionet policore, nėpėr komunat shqiptare, nga policėt shqiptar bėheshin nė gjuhėn sllavo-maqedonase, mjekėt shqiptar gjithashtu shėnimet i bėnin nė gjuhėn sllave. Gjithė kėta mbanin emrin shqiptar, raportet i shkruanin nė gjuhė tjetėr sikur do ti dėrgonin nė Bullgari, shpesh sakrifikonin dhe mes veti komunikonin nė gjuhėn tjetėr, sikur tė jetonin nė Sėrbi. Unė isha mėsuar tė jetoj nė njė shtet ku tė gjithė nderoheshin e respektoheshin njėsoj. Unė nuk erdha pėr njė kohė tė gjatė prej mėrgimi dhe pas vitit 2001 prej atje ėndėrroja parajsėn nė kėtė vend, si dikur qė ėndėrronim parajsėn pėr Shėiprin komuniste. Tė gjitha kėto tregime mė zhgėnjyen, por zhgenjimi mė i madh mė erdhi nga historitė pėr vetėflijimin e shqiptarve, nuk u zhgėnjeva nga pala tjetėr qė e kemi pritur gjithmon tė na presin me fjalėn “Poveli”. Unė sikur erdha jo pėr njė dokument po pėr tė pa se si nėpėrkėmbet, si anashkalohet e sa e margjinalizuar nė kėtė shtet ėshtė gjuha ime e dashur.

Shkruajti: Sami Beluli


Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.