Kėngėtar Kėrēovar Filma Shqip Filma Vizatimor Kėngė Shqip Humor Shqip Dokumentar E-MAILI
Menyja Kryesore
Regjistrohu nė faqe
Emri pėrdorues:

Fjalėkalimi:


Kam haruar fjalėkalimin?

Regjistrohu!
Kėrko
Na ndiqni edhe nė:

Donate OnlineGoogle Rank
PRchecker.info
Exchange - Wechselstube
FreeCurrencyRates.com

Reklama

credit bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Kercova.net - Njė copė e kėrēovės nė internet Forum Index
   Letėrsia
     Begzat Rrahmani - Zhubrina dhe trungu im familjare
Regjistrohu qė tė postosh

Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme | Nė fund
Postuesi Nyjet
redaksia
Postuar nė: 2011/12/18 17:15
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2011/9/11
Vjen nga:
Replika: 8338
Begzat Rrahmani - Zhubrina dhe trungu im familjare
BOTIMIN E LIBRIT E NDIHMUAN:

1. Besim Selimi, f. Sėrbicė
2. Fatmir Alimi, Kėrēovė
3. Meti Baftiri, Kėrēovė
4. Agim Selimi, Kėrēovė
5. Besnik Ēeliku
6. Shpresim Alimi, Kėrēovė
7. Reshat Rrahmani, Kėrēovė
8. Hazbije Rushiti, Kėrēovė
9. Lirije Jusufi, Kėrēovė
10. Lumturije Duleska, Kėrēovė
11. Xhabir Ibrahimi, f. Sėrbicė
12. Shefkije Hamiti, Kėrēovė
13. Drita Sejdini, Kėrēovė
14. Nuredin Pinjolli, Zhubrinė
Fjala e recensentit


Evlija Qelebiu ka kaluar nėpėr Kėrēovė nė vitin 1670, dhe e pėrmend edhe katundin Zhubrinė. Ai thotė se Zhubrina shtrihet nė mes tė njė fushe, ku nga ana e perėndimit ngrihej njė kodėr shumė e lartė.
Nė fillim Toma Smiljaniq e mė vonė Jovan Trifunoski, po ashtu kanė kaluar nėpėr Zhubrinė dhe thonė se nė anėn lindore tė katundit kalon njė lum i vogėl, qė vjen nga katundi Tuhin, qė mė poshtė ėshtė bashkuar me atė tė lumit Popojan.
Sipas regjistrave kadastrave Osmane, Zhubrina nga lindja kufizohet me Sėrbicėn, nė veri dhe verilindje me Arangjellin, nė veri me Popojanin, nga jugu me Osllomenė dhe nė perėndim me malin e Drogomishtit tė Vogėl.
Pėrkthyesi i dokumenteve Osmane Aleksanėr Matkoski nga Shkupi dhe Qemal Oruēi nga Gostivari thonė se nė vitin 1431, Zhubrina ėshtė regjistruar si vendbanim vetėm me dy familje, qė mė vonė tė shtohen edhe shtatė (7), qė nė atė kohė kanė qenė tė fesė krishtere (kristijane).
Toma Smiljaniqi e ka vizituar Zhubrinėn nė vitin 1926 dhe ankohet se nė atė fshat-Zhubrinė nuk ėshtė folur serbishtja, por vetėm gjuha SHQIPE.
Duhet potencuar se sipas hulumtimeve qė kamė bėrė deri mė tash kam arritur nė pėrfundim se gjuha sllave, popullatės shqiptare tė Maqedonisė, Kosovės, por edhe mė gjerė u ėshtė imponuar qė nė vitin 1280 kur mbreti i Serbisė ka qenė Kral Millutini, i cili arriti ti pushtoi disa toka shqiptare dhe pas tij Car Dushani mė 1350 pushton Shqipėrinė dhe Bullgarinė dhe kryeqytet tė Serbisė sė Madhe shpalli Shkupin.
Kjo pra ishte koha kur serbėt i sllavizuan edhe emrat e vendeve, lumenjve, qyteteve, maleve, me qėllim qė ajo tu shėrbente pastaj se kėto toka gjithmonė kanė qenė toka tė Serbisė. Dhe qė nga ajo kohė disa fshatra shqiptare tė Gollobėrdos nė Shqipėri, tė Dragashit nė Kosovė dhe fshatra tė rrethit tė Dibrės e tė Kėrēovės, vazhdojnė ta pėrdorin gjuhėn sllave, edhe gjatė kohės Osmane duke e harruar shqipen si gjuhė amtare.
Nė rrethin e Kėrēovės kėsi fshatrash kanė qenė; Baqishti, Drogomishti Madh, Sėrbica, Mafmutajt, Lisiqani, Pllasnica e tj.
Jovan Trifunoski ankohet nė shtetin dhe pushtetin, qė u ka lejuar fshatrave nė veri tė Kėrēovės tė mėsonin nė gjuhėn shqipe dhe ta nxjerrin nga pėrdorimi gjuhėn sllave.

Dr. Sc. Ilmi VELIU
ZHUBRINA ėshtė fshat, ndodhet nė rrethin e Kėrēovės, nė njė largėsi pėrafėrsisht dhjetė kilometra nė veri. Prej kur daton Zhubrina unė nuk mund tė them, pasi nuk jam i atij drejtimi, por sipas disa ekspertėve sllav; Aleksandėr Stojanovski dhe Dragi Gjorgjev, Zhubrina daton pėrpara vitit 1467/68, ata qysh nė atė kohė sipas disa defterėve Osmane kanė gjetur tė regjistruar banimin e disa familjeve nė kėtė fshat. Unė edhe pėr emrin Zhubrinė nuk mund tė jap mendim tė saktė, pėr mua ėshtė qesharak mendimi i njė far sllavi Smiljaniq, apo tė ndonjė tjetėr sllavi si ai i Maqedonisė Trifunoskit, kurse pėr mua ėshtė nė rregull atė qė e thotė Dr. Qemal Murati. Po ashtu pėr mua ėshtė nė rregull tė them se emri Zhubrinė tė jetė mė afėr fjalės ZHURINA, ZHURINĖ, pasi fshati Zhubrinė ndodhet nė mes dy lumenjve, ndoshta dikur para se tė ndėrtohen shtėpitė e para, krejt ky vend ka qenė me rėrė tė trashė, zhavorr tė imėt, bile edhe gurė, por kėtė mė mirė t’ ua lejmė kompetentėve.
Unė do tė paraqes fshatin tim tė lindjes, edhe atė prej sa kam mundur tė gjejė tė dhėna pėr TRUNGUN e familjes time, edhe atė deri nė vitin dymijė e dhjetė, kurse pėr fshatin deri nė vitet e gjashtėdhjeta tė shekullit tė kaluar.
Prej qytetit tė Kėrēovės e deri nė fshatin Zhubrinė ka njė rrugė lokale ku dimrit ka mjaftė vėshtirėsi, edhe meqenėse tereni ėshtė i rrafshėt, ata vėshtirėsi sadopak i zbut treni i vogėl, apo siē thuhet nė popullin e kėsaj ane “QIRA”.
Me kėtė hekurudhė tė trenit tė vogėl lidhen qyteti i Strugės, Kėrēovės dhe Gostivarit. Kjo hekurudhė ėshtė ndėrtuar andej ka vitet e tridhjetegjashtės, kur nė kėtė vend ka qenė Bullgaria. Siē thonė pleqtė se gjatė ndėrtimit janė vrarė, apo kanė vdekur nga sėmundje tė ndryshme dhe punės sė rėndė disa mijėra banorė tė kėtyre fshatrave dhe shumica kanė qenė shqiptarė tė rrethit tė Kėrēovės, por dhe tė tjerė bile shumica kanė qenė nga Kosova. Ky tren ka funksionuar deri nė vitin gjashtėdhjetė e pesė, kur filloi tė ndėrtohet hekurudha normale, por jo nė kėtė anė ku kalonte treni i vogėl, por nė anėn tjetėr tė malit nėpėr fshatin Zajaz.
Tereni ku ėshtė vendosur fshati Zhubrinė, qė unė nuk mund tė them se prej kur daton ėshtė i rrafshėt, toka mjaftė pjellore dhe ujitet prej tė dy lumenjve. Lumi i Arangjellit, qė burimin e ka atje nė fshatin Kaleshe, prej malit tė Ujėmirit dhe ndodhet nė lindje tė Zhubrinės dhe tė lumit, tė fshatit Popojani, qė po ashtu burimin e ka prej malit tė Ujėmirit dhe e ndan Zhubrinėn nė dy pjesė.
Fshati Zhubrinė kufizohet me fshatin Osllome nė jug prej ku kalon rruga e Kėrēovės. Nė lindje me fshati Sėrbicė, nė veri lindje me fshatin Arangjell, nė veri me fshatin Popojan, dhe nė perėndim me malin, qė e kemi tė pėrbashkėt me fshatin Drogomisht i Vogėl, aty te vendi qė quhet BAJRAKU. Edhe fushat i kemi tė pėrbashkėta me kėto fshatra qė i pėrmenda dhe sipas tė dhėnave kurrė s’ kemi pasur konflikte pronėsore, apo pėr ujitjen e tokės.
Tė gjithė banorėt e kėtyre fshatrave qė i pėrmenda janė tė besimit Islam, pėrveē banorėt e fshatit Osllome janė tė besimit Ortodoks sllav. Me tė gjitha fshatrat e besimit Islam kemi marrėdhėnie farefisnore, pasi kemi pasur martesa, kurse me ato tė Osllomes deri nė ditėt e sodit nuk mbahet nė mend, qė tė kemi pasur ndonjė martesė. Ne nė fshatin tonė edhe pse jemi disa mėhalla dhe nuk kemi lidhshmėri gjaku, po ashtu deri nė ditėn e sodit nuk kemi martesa nė mes veti, siē ka nėpėr katundet tjera. Ėshtė interesant se nėse kėrkohet ndonjė vajzė, pėr martesė pyetet deri nė disa breza, dhe sė paku deri te brezi i shtatė qė tė mos kenė lidhshmėri gjaku me banorėt e fshatit Zhubrinė. Po ashtu ėshtė interesant, nėse ndonjė grua ėshtė lėshuar nga burri nė fshatin tonė atė grua kurrė nuk e merr pėr grua asnjė burrė i fshatit Zhubrinė..
Mė lart pėrmenda se fshatin tim e ndan nė dy pjesė lumi( apo zalli siē i themi ne nė fshat) i fshatit Popojan, nė pjesė lindore dhe nė pjesėn perėndimore. Nė pjesėn perėndimore ndodhet mėhalla e BAKĖRDAJVE dhe i ka kėto shtėpi: shtėpia e Hamdinit, shtėpia e Xhaferrit, shtėpia e Ramazanit dhe Ahmedit, shtėpia e Isait, qė mė nuk ekziston pasi nuk ka lėnė trashėgimtarė dhe shtėpia e Mefailit dhe Sherifit.
Nė pjesėn lindore tė lumit janė disa mėhallė; nė afėrsi tė lumit ėshtė mėhalla e TAFALLARĖVE dhe i ka kėto shtėpi: shtėpia e Zylbearit, shtėpia e Mefmetit, shtėpia e Refatit, shtėpia e Neshatit, por edhe ajo mė nuk ekziston pasi ai shpėrngulet nė Turqi dhe nuk le trashėgimtarė, por pėrpara vdekjes kthehet nė Zhubrinė ku edhe vdes. Pastaj vjen shtėpia e Xhemailit, Enverit dhe ajo e Veliut.
Pas kėsaj mėhalle vjen mėhalla e PINJOLLEVE. Si shtėpi e parė ėshtė ajo e Isait, pastaj shtėpia e Zijait, shtėpia e Musait, shtėpia e Rexhės, pastaj ajo e Ademit, e Aqifit, dhe Shukriut, por nė kėtė mėhallė bėjnė pjesė edhe shtėpitė e Shaqirit dhe Ismailit, Muratit dhe Feratit ajo e Mefmetit dhe Mustafės dhe ajo e Sadetit por ndodhen nė pjesėn e poshtme tė fshatit, apo siē i themi nė mėhallėn e poshtme.
Pas mėhallės sė Pinjollėve menjėherė vjen mėhalla e BELEVE dhe i ka kėto shtėpi: shtėpia e Dervishit, dhe Abdullahut, qė njė kohė tė gjatė ka qenė edhe imam i katundit, pastaj vjen shtėpia e Shabanit dhe ajo e Selmanit, por edhe ky ėshtė shpėrngulur nė Turqi, e Sulės, qė s’ka lėnė fėmijė, e Rihani, pastaj shtėpia e Hajros dhe ajo e Kaloshit, dhe ajo e fundit por mė larg nga tė tjerat vjen shtėpia e Baftirit, dhe e vėllezėrve Isait dhe Nexhbudinit, qė edhe kėto tė dyja janė nė mėhallėn e poshtme.
Mė nė skaj tė fshatit te rruga qė vjen prej Kėrēove dhe shkon deri te Kaleshet dhe kalon nėpėr Arangjell dhe Tuhin ndodhet mėhalla e ĒODAREVE, dhe i ka kėto shtėpi: shtėpia e Rushitit, e Rahitit, dhe shtėpia e Halilit, por ky i fundit ėshtė shpėrngulur nė Turqi, dhe shtėpinė e tij e ka Rushiti.
Mė nė brendi tė fshatit, por qė konsiderohet si mėhalla e epėrme ndodhet mėhalla e ISUFEVE ( apo e SHEGEVE). Nė kėtė mėhallė bėjnė pjesė shtėpia e Sadikut, por mė nuk ekziston pasi edhe ky nuk ka lėnė trashėgimtar dhe shtėpia e Tefikut. Pastaj vjen ajo e Hajdarit dhe Nures, por edhe ky mė nuk ka asnjeri pasi martohet dhe ngel nė Vėrshac tė Serbisė-Banat, po ashtu nė kėtė mėhallė bėjnė pjesė shtėpitė e Mersimit dhe Isufit.
Mėhalla e poshtme i themi kėshtu pasi rruga e ndan fshatin nė dy pjesė dhe ndodhet mėhalla e GURBEVE dhe i ka kėto shtėpi: shtėpia e Ismalilit, dhe Rasimit, shtėpia e Mehmedaliut, dhe shtėpia e Zabitit dhe ajo e Kadriut, por edhe ky nuk ka lėnė trashėgimtarė.
Pastaj vjen mėhalla e NASUFEVE dhe i ka kėto shtėpi: ajo e Hatemit, shtėpia e Faikut, e Nasufit, dhe ajo e Ramizit, dhe shtėpia e fundit ajo e Muratit.
Pastaj vjen mėhalla e Isakėve dhe janė kėto shtėpijė: ajo e Ramadanit, qė fshatarėt e thirrnin Ramēe, ajo e Lazamit edhe ky nuk ka lėnė pas fėmijė, pastaj vinė shtėpitė e Halimit dhe ajo e Shezės.
Nė afėrsi tė lumit tė Popojanit afėr xhamisė kemi shtėpinė e Sabriut qė ka fėmijėt: Isenin, Sejdinin, Ilmiun dhe Refikun. Po ashtu kemi edhe shtėpitė e Esat Sefės dhe atė tė Muadinit qė kanė ardhė shumė vonė nga fshati Prapadisht, pasi i kanė gratė nga fshati i ynė. Tė gjitha kėto tė dhėna i kam marrė gojarisht prej zotėri Neshat Azizit. Ndoshta ka ndonjė gabim dhe ai qė do ta konsiderojė si gabim kėtė punim timin le tė japi sqarime dhe plotėsime unė do tė pajtohem, por besoj se edhe i tėrė fshati do ti falėnderohet.
Sipas disa tė dhėna tė pleqve tė fshatit, tė parit qė kanė erdh dhe kanė bėrė shtėpinė e parė nė kėtė fshat ėshtė njė familje prej fshatit Sėrbicė, dhe fėmija i parė qė u ka lind e pagėzojnė me emrin BELUL dhe prej atij e merr emrin mė vonė e tėrė mėhalla, si Bele.

1. BELET kanė erdh prej fshatit Sėrbice, edhe atė prej mėhallės sė Gurbeve.
2. PINJOLLET vinė prej fshatit Tuhin.
3. TAFALLARĖT po ashtu vinė nga Tuhini.
4. BAKĖRDAJT vinė prej fshatit Qafė.
5. ISAKĖT vinė prej fshatit Garanė.
6. GURBET vinė prej fshatit Sėrbicė.
7. NASUFET vinė prej Sėrbice, mėhallės sė Gurbeve dhe vendosen nė afėrsi tė mėhallės sė Gurbeve nė fshatin e ri tė Zhubrinės.
8. ĒODARET vinė prej fshatit Cėrvicė
9. ISUFET vinė prej fshatit Drogomishtit tė vogėl. Dhe nė fillim janė quajtur si mėhalla e SHEGEVE.

Postuesi Nyjet
redaksia
Postuar nė: 2011/12/18 17:19
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2011/9/11
Vjen nga:
Replika: 8338
Re: Begzat Rrahmani - Zhubrina deh trungu im familjare


Ulur nga ana e majtė nė tė djathtė:
1. Islam Pinjolli; 2. Rahit Ēodari; 3. Sulejman Ēodari; 4. Ramazan Nasufi; 5. Shefki Dalipi – Hoxha; 6. Hamdin Xhaferri; 7. Azem Nasufi; 8. Arsllan Zenku – Lloni; 9. Kalosh Azizi; 10. Ramazan Zenku – Bele; 11. ??? 12. Iseni Sulės; 13. Dervishi Bele; 14. ??? 15. ??? 16. Demir Pinjolli; 17. Mazllam Tafallari; 18. Hajradin Zenku; 19. Hatem Nasufi; 20. Abdula Zenku; 21. Mehmedali Rrahmani – Gurbe; 21. ???
Fotografija ėshtė bėrė nė vitin 1934.


TOPONIMET E FUSHĖS:

Sipas fjalėve e mė tė vjetėrve nė fshat, por edhe emrat momentalisht qė pėrdoren pėr vendet e fushės kryesisht janė fjalė tė pastra shqipe. Sė pari do tė fillojmė prej anės sė jugut edhe atė prej aty ku fillojnė dy rrugėt prej rrugės kryesore tė Kėrēovės dhe kalojnė nėpėr Zhubrinė dhe njėra lidh fshatrat: Arangjell, Tuhin dhe Kaleshe, pas kėtij fshati dikur ka ekzistuar fshati Braqan, por tash mė nuk ka asnjė gjurmė, pasi ėshtė djegur, prej barbarėve sllav, kurse rruga tjetra lidh fshatrat: Popojan, Dolencė, Jagoll, Berikovė, Prapadisht dhe Qafė.
Mbi rrugėn e perėndimit ėshtė ndodhur fusha e SHULLONIT, por mė nuk ekziston, pasi nė atė fushė ėshtė ndėrtuar Termoelektrana e Osllomes, qė pa tė drejt quhet e Osllomes, pasi tė gjitha objektet janė nė sinorin e fshatit Zhubrinė.
Te bregu janė disa hektarė tokė mjaftė pjellore. Pastaj vjen fusha e quajtur te Lisi, pastaj Kafexhica, Livadhi i madh, Ēifligu i vjetėr, pronar kanė qenė: Mustafa aga dhe Halil aga, pastaj vinė arat te Dheja e shėllinėt. Nė anėn lindore ndodhen vendet apo fusha e quajtur Trebenica, qė ndodhet pėr skaj rrugės qė quhet me emri JALICA. Pėrmbajtja e kėsaj fjale prej kur mė ka munduar dhe kam biseduar me njerėz tė moshuar, por edhe mė kompetent, me njerėz tė gjuhės, por assesi tė vite deri te pėrmbajtja e saj. Rastėsisht nė bisedė me Hajdar Aliun, mjaft i moshuar, nga fshati Zhubrinė ai mė sqaroi, fjalėn JALICĖ. Sipas tij fjalė Jalicė do tė thotė; rrugė e ngushtė me ferra tė dendura pėr anėsh. Qė deri vonė kjo rrugė ishte realitet, sipas fjalėve tė personit nė fjalė. Prej aty nė afėrsi ku bashkohen dy lumenjtė, ai i Arangjellit dhe ai i Popojonit e deri mbi Zhubrinė nė afėrsi tė fshatit Arangjell, apo mė saktėsisht te bunari Hallės Lime ajo rrugė ėshtė e ngushtė dhe anėsh me ferra dhe dru tė llojllojshėm, qė gjatė pranverės ėshtė njė bukuri e rrallė dhe me aromė tė kėndshme qė lėshonin ferrat, mollat e ukut, siē u thoshin fshatarėt e Zhubrinės, kurse ne si fėmijė i mblidhnim lulet e tyre dhe ua pinim lėngun e ėmbėl dhe shumė shkurre dhe bimė tė ndryshme. Qė do tė thotė se prej dikur MOTI jemi nė kėto anė e jo prej Mati, qė na thonė sllavėt, e kanė pėrdorur kėtė fjalė ALE, ALEJA pėr rrugė tė bukur me dru pėr anėsh dhe me siguri gjatė kohės ia kanė shtuar edhe germat; j-ėn dhe a-nė, pėrpara dhe nė fund i-nė, dhe c-ėn dhe ka dalė fjala JALICA, qė edhe sot pėrdoret dhe kur tė pyet dikush ka erdhe, kujt rruge i thua JALICĖS.
Kurse nė lindje, nuk kemi toponime fushe, pasi menjėherė, pas shtėpive tė fshatit vjen sinori me fshatin Sėrbicė. Nė perendim kemi arat te Dardhat e vogla, Plepat dhe Koritishtėn.
Nė veri tė fshatit edhe ata nė mes dy rrugėve kemi toponimet: Lavaēinja, qė unė nuk do tė mundem ta sqaroj kėtė fjalė prej ku vjen, pastaj njė bllok i mirė arash, qė emėrtohen me fjalėn Kasojca, me siguri sipas ndonjė gruaje. Kemi arat e Kobellit, qė sipas Dr. Qemal Muratit fjala Kobell do tė thotė livadh qė mban ujė, qė ėshtė realitet, pasi nė ēdo kohė tė vitit te ato livadhe dhe ara ka ujė. Menjėherė pas Kobellit vinė: Gavgalija, Mullaga dhe Llagu, ėshtė edhe sinori me fshatin Popojan.
Nė veriperėndim mbi rrugė kemi arat qė nuk janė aq pjellore, si ara e Sulės, arat te Kodre Kishės, arat te lėndinat dhe arat te zabeli i xha Xheloz. Prej aty shtrihen disa hektarė tokė e lėndinave tė fshatit tonė, qė njė kohė tė gjatė ishin tė mbjellura me vreshta dhe menjėherė pas pėrroit ndodhen lėndinat e fshatit Popojan, qė pėrroi ėshtė edhe si sinor ndarės nė mes tė fshatit Zhubrinė dhe atij tė Popojanit.

TOPONIMET E MALIT:

Mali i fshatit Zhubrinė ndodhet vetėm nė perėndim tė fshatit dhe kufizohet me malin e fshatit Drogomisht i vogėl. Fillimi i malit fillon me emrin Koritisht, me udhėt e kuajve, por kalohej edhe me saja dhe qerre qeshė, kuajsh qė shėrbenin pėr furnizimin e fshatarėve me dru pėr tė djeg dhe dru pėr nevojat e ndėrtimit tė shtėpive urave, por edhe pėr nevoja tė tjera. Ajo rrugė nėpėrmes tė koritishtės dilte te vendi i quajtur DY GURĖT, Bajraku, qė ndodhet nė majė tė malit dhe ėshtė sinor nė mes dy katundeve tė katundit Zhubrinė dhe Drogomishi i vogėl pastaj lėshohej teposhtė pėr nė fshatin Drogomisht i vogėl. Prej te dy Gurėt kishte rrugė qė tė ēonte te Firishtja dhe PĖRONI I MENDOLLIT me lisa tė mėdhenj qindvjeēar. Aty afėr ndodhej vendi i quajtur Birat e gjarpinjve, dhe Kėrcunjtė e Beqirit.
Nė fund tė Pėrroit tė Mendollit ndodhej Mrizi i lopėve, dhe ai dhenve mė poshtė Kroi i Hasanit, kurse nė anėn e sipėrme te Mrizi tė lopėve ndodhej Ara e Shjaut, por disa i thoshin edhe ara e Shegeve, por mė kėto vende nuk ekzistojnė pasi i ka mbuluar hiri dhe dheu qė ka dalė duke e larė thėngjillin qė pėrdor Termoelektrana, dhe pėr fshatin tonė ėshtė bėrė njė padrejtėsi e madhe njerėzore nga ana e shtetit, por edhe njė katastrofė ekologjike. Prej te Ara e Shjaut anės nė veri ndodhet vendi i quajtur Guri me odė, ku barinjtė, loparėt, dhiarėt dhe bujarėt strehoheshin kur binte shi dhe jo vetėm qė nuk lageshin, por ndiheshin shumė tė sigurt nga rėnia e rrufesė, qė ishte e shpeshtė. Aty nė afėrsi ndodhej edhe Kroi i Dales-Mehmedaliut, i cili aty nė afėrsi te vendi i quajtur Copa dikush gjuan dhe e vret dhe kurrė nuk ėshtė zbuluar vrasėsi. Mė poshtė ndodhet njė lėndinė qė akoma e mban emrin si Ara e Hoxhės. Pas saj vjen Kroi i Verririt. Siē tregonin pleqtė se vetėm aty nė atė vend ka dhe rriten verrinj.
Prej te Kroi i verririt e deri te Baltat e Buajve ai vend quhet Birat e dhelprave. Ėshtė interesant se nė shumė lufta fshatarėt e Zhubrinės, por edhe tė fshatrave tė tjerė janė fshehur nėpėr ato bira, e veēanėrisht nė luftėn e ballistėve kundėr komunistėve, qė partizanėt kanė bėrė kėrdi nė popullatėn e pafajshme shqiptare tė kėtyre anėve. Ėshtė interesant se te ato bira ėshtė fshehur si fėmijė nga partizanėt edhe piktori shqiptar me famė botėrore zotėri OMER KALESHI. Dhe prej aty i kanė ngelur nė kokė, fshehjet e bashkė vendėsve tė vet se si i kanė nxjerrė kokat pėr tė parė vendasit dhe tė tjerėt, dhe mė vonė, por edhe sot e kėsaj dite ai pikturon vetėm koka njerėzish, tė cilėn ai vetėm ashtu mundet ta shlyej atė pikėllim tė fshatarėve tė vet dhe popullatės tė pa fajshme tė kėsaj ane.
Nė anėn tjetėr tė Baltave tė buajve ndodhet lėndina qė quhet Melogoja, qė pleqtė e sqaronin kėtė fjalė, se Mjel dhentė Agoja-aga. Aty nė afėrsi ndodhet Guri thikave, ku i kanė mpreh thikat, pasi ėshtė njė gur shumė fort. Guri madh i cili ndodhet nė kufi me fshatin Drogomisht i vogėl. Gurėt e bardhė. Mė poshtė ėshtė, Lėndina, pastaj Ftohtėsira e kupave dhe Kodra e kishės.
Nė perėndim mbi rrugė ndodhen varrezat e fshatit, qė te shumica, me siguri tė atyre tė tė pasurve janė me gurė Shkupi siē u thonė pleqtė, dhe shkrimi ėshtė nė osmanishte. Mbi varreza ndodhet vendi i quajtur Lisi i nishanit, ndoshta dikur dhe ndonjėherė ėshtė gjuajt, por ne e mbajmė nė mend, se pas dasmave kishte edhe gara nė vrapim, apo siē thoshin fshatarėt do tė turremi pėr kodre dhe caku ishte Lisi i nishanit, pra kush do tė arrinte i pari, ishte fitues dhe shpėrblehej, bile shumė herė me dash apo dele.
Siē kam pėrmendur mė lart se nėpėr fshatin tonė kalojnė dy lumenj. Ai i Arangjellit dhe ai i Popojanit. Kėto dy lumenj bashkohen nė njė dhe vazhdojnė rrjedhėn, pėr nė qytetin e Kėrēovės, ku derdhen sė bashku me atė tė Zajazit nė lumin Treska sipas emėrtimit sllav, por ky lum ka ekzistuar qė nga koha ilire dhe ėshtė quajtur ILIRIDA.
Nė jug tė fshatit aty ku bashkohen dy lumenjtė, vendi ėshtė ngritur si digė dhe prej rrjedhės mė tė dy lumenjve, nė anėn e djathtė, apo nė jug perėndim ndodhet vija e ujit, apo rrejma e xha Halimit siē i thonė fshatarėt, qė ēon ujin nė mullirin e tij. Mulliri prej disa qindra vitesh njihet si mulliri i xha Halimit. Unė vet e mbaj nė mend xha Halimin, por siē mė ka thėnė edhe ai vet, se ai ėshtė i treti, apo i katėrti me atė emėr qė e trashėgon mullirin. Po ashtu xha Halimi mė ka treguar se disa metra larg mullirit ka pasur njė gropė hambar ku e kanė fshehur miellin nė kohėrat e vėshtira nga armiqtė e shumtė- sllav. Ato rezerva i kanė ruajtur pėr tėrė fshatin dhe u kanė dhėnė aq sa pėr tė mbajtur gjallė shpirtin e veēanėrisht pėr ato familje qė kanė pasur fėmijė tė vegjėl.
Fshatarėt kryesisht janė marrė me blegtori dhe bujqėsi, por edhe me kurbet dhe si mė e preferuar ka qenė Vllajaka-Rumunia e sotme. Nė fshatin tim prej kur unė e mbaj nė mend si bujk mė i dalluar ka qenė xha Zyli i Tafallarėve. Ai dallohej edhe me inteligjencėn e tij, edhe pse nuk dinte shkrim lexim ai tabelėn e shumėzimit e dinte shumė mirė, dhe shumė herė nė afėrsi tė oborrit tė shkollės, apo JURIA siē i themi ne nė fshat bėnim gara nė matematik dhe pėrherė xha Zyli dilte fitues. Pasi e pėrmenda fjalėn JURI, qė kjo fjalė cakton qendrėn e fshatit, qė ka formėn e trekėndėshit, dhe ka njė sipėrfaqe prej mė tepėr se dy mijė metra katror dhe kalon rruga, qė i lidh dy rrugėt atė tė Arangjellit dhe atė tė Popojanit, dhe kjo rrugė e ndan katundin nė dy mėhallė; mėhallėn e poshtme dhe mėhallėn e epėrme. Te juria prej kohėsh kanė bėrė gara edhe atė; nė hedhjen e gurit, me dy duar pėrpara, me dy duar pėr prapa, me njė dorė, siē hedhin tash gjylen. Kėrcim nė njė hap, kėrcim nė tre hapa, kėrcim me shkop dhe shumė lojna tė tjera. Sot ato lojna rrallė luhen bile aspak, tash nė te mė sė tepėrmi luhet futboll. Dhe tani ėshtė pak mė e vogėl se dikur, pasi aty ėshtė ndėrtuar shkolla e fshatit, edhe atė njė kat me njė klasė dhe njė zyrė pėr arsimtarėt e ciklit tė ulėt, dhe tė kombinuar ku mėsimin e mbajnė dy arsimtarė, kurse ata tė tetėvjeēares mėsojnė nė fshati Sėrbicė, qė s’ ėshtė mė larg se njė kilometėr e gjysmė, por vėshtirėsitė janė gjatė dimrit kur duhej tė kalohej edhe lumi. Dikur shkolla ka qenė nė oborrin e xhamisė dhe medreseja ka shėrbyer si shkollė. Oborri i shkollės sė bashku me fushėn sportive ėshtė asfaltuar dhe pėr rreth kanė mbjellė shumė plepa tė egėr.
Nė tregun e Kėrēovės perimet e xha Zylit ishin tė pėrmendur, dhe ai i cili njėherė i kishte blerė dhe hėngėr, ai e priste ditėn e pazarit qė prapė ti blen perimet nga xha Zyli e veēanėrisht zonjat e eprorėve ushtarak tė ish Jugosllavisė. Xha Zyli ishte njė burrė i lartė afėr dy metra dhe i shėndosh. Ai nė mėngjes herėt ngrihej dhe i bėnte pėrrenjtė pėr mbjellje, kur lindte dielli ai me dy palė hejbe nė krahė nisej pėr nė Gostivar edhe atė nė kėmbė. Nėpėrmes Popojanit, Jagollit, Qafės, Llakavicės dhe dilte nė tregun e Gostivarit, i mbushte hejbet me rasat speci apo qepe dhe po ashtu nė kėmbė me atė barrė pėrpara se perėndonte dielli, ai fillonte tė mbjelli rasatin, qė sipas llogarisė sė tij ditė mė parė dhe sipas pėrrenjve i dilte krejt e saktė.
Tė flitet pėr Zhubrinėn dhe pėr njerėz me vlerė tė fshatit, e tė mos pėrmendet xha Rushiti, apo komiku i Ēodareve siē njihej nė rrethinė do tė ishte e pa drejtė. Kėtė e them, se pa xha Rushitin nuk bėhej dasmė, por edhe kur vinin miq nė fshat oda e burrave mbushej plot e pėrplot dhe me pa durim pritnim tė vinte xha Rushiti. Atė sa e shikonin te dera ia hapnin rrugėn dhe me duartrokitje e pėrcillnim deri te vendi mė i privilegjuar i Odės sė burrave. Sa i fillonte xha Rushiti tė tregojė mesele apo siē u thoshin pleqtė gaēka nė dhomė bėhej njė qetėsi absolute, por edhe menjėherė nga tė qeshurit dhe duartrokitjet dridhej e tėrė shtėpia.
Xha Rushiti herė herė ka shkuar edhe nė kurbet, nė Beograd ku prej fshatit tonė ka pasur shumė tė punėsuar sezonal por edhe me punė tė pėrhershme qė shumica kanė marrė edhe pensione nga Beogradi.
Njė herė si kthehet nga Beogradi, dhe pas disa ditėsh pa prit u thotė nė shtėpi se tė nesėrmen do tė nisej pėr nė Beograd. Gruaja i bėnė ca petulla pėr rrugė dhe ca tė tjera pėr t’ ia ēuar djalit qė prej disa vitesh ka punuar nė Beograd. Xha Rushiti tė nesėrmen bėhet gati dhe i del pėrpara trenit tė vogėl nė fshatin Sėrbicė, pėrshėndetet me ata qė e kishin pėrcjellė dhe hip nė tren. Ai vazhdon rrugėn pėr nė Gostivar, kurse pėrcjellėsit kthehen nė shtėpi. Xha Rushiti si mbėrri nė stacionin e parė nė fshatin Tuhin zbrit nga treni dhe futet nė mal deri sa bie terri. Pastaj nėpėr vende dhe rrugė qė ka menduar se nuk do tė hetohej nga ndonjė bashkėvendės vjen nė shtėpi dhe i pa hetuar futet nė ahur, i afrohet viēit ia zgjidh kėrpeshin e largon nga vendi i vet dhe kėrpeshin e vendon nė kokėn e vet. Pas njė kohe gruaja e vet shkon qė tė mjel lopėn. Kandilin e lė nė hyrje aty ku e ka pasur vendin dhe drejtohet drejt lopės dhe viēit. Shkon drejt te kėrpeshi ku ka qenė i lidhur e zgjidhė dhe fillon ta hekė nė drejtim tė lopės, por xha Rushiti e hekė nė drejtim tė kundėrt. Ajo i fol diēka, por ai prapė e tėrheqė nė drejtimin e kundėrt, kur bindet se ai nuk e dėgjon ajo afrohet dhe e kapė pėr koke, heton me dorė se nuk ėshtė koka e viēit, por ndonjė kokė tjetėr dhe duke ikur bėrtet:
-“ Nėnė, babė shpejt se nė ahur ka hyrė lugati, viēi nuk ėshtė kurrkund do tė na i mbys lopėt”. Ajo deri sa shkon nė shtėpi dhe nė ahur vinė prindėrit xha Rushiti ik dhe fshihet pas kasolle. Si qetėsohet situata ai shkon te njė shok i vet nė mėhallė, ia tregon krejt fije e pėr pe, pinė njė kafe dhe kthehet nė shtėpi sikur s’ ka ndodhur gjė. Nėnės, babės dhe gruas u thotė se treni ishte prishur dhe kishte dalė prej shinave dhe pėr dy tri ditė s’ do ta bėnin, prandaj dhe ishte kthyer nė shtėpi.
Sa do qė tė shkruash, por edhe tė flasim pėr xha Rushitin do tė jetė pak, pasi ai nė kėtė anė ka ngelur si njė histori mė vete. Ndoshta dikush do tė merret me jetėn dhe veprat komike e tė pa shkruara tė xha Rushitit.
Pėrveē xha Rushitit si humorist, apo autor i shumė meseleve apo gaēkave qė u thoshim nė fshat, Zhubrina ka pasur edhe kėngėtarėt e vet. Derisa xha Rushiti ishte i vetėm nė atė zanat dhe i vetėm nė mėhallėn e vet, por edhe nė fshat, kėngėtar kishte mė tepėr, por ėshtė interesant se tė gjitha ishin prej njė mėhalle edhe atė tė BELEVE. Si kėngėtar, qė ne e mbajmė nė mend ishte xha Dervishi Bele, Neshati Bele, Shabani Bele dhe ai mė i mirė Musai Bele.
Kėto kėngėtar me zėrin e tyre tė ėmbėl na kėnaqnin, ēdo herė kur nė fshat vinin miq, festa tė ndryshme e veēanėrisht kur nė fshat bėhej dasmė, pasi me ta fillonte dasma dhe me ta mbaronte, si ajo e sinetisė, po ashtu edhe ajo e fejesės dhe martesės.
Kur bėhej dasma e martesės sė djalit, me tė vėrtetė ishte kėnaqėsi, pasi disa ditė pėrpara fillonte pėrgatitja dhe pastaj dasma. Tė shtunėn ditėn e pazarit njė grup njerėzish mė tė afėrt tė dhėndrit, shkonin nė qytet dhe bėnin porositjen e petkave, tė shtunėn tjetėr i merrnin dhe prej atė ditė fillonte dasma. Tė hėnėn ēonin ēejzin te nusja, kurse ditėn e enjte nusen e binin nė shtėpinė e dhėndrit.
Ditėn e enjte herėt nė mėngjes bėhej pėrgatitja e qerres-koēisė, i vendonin thupra gjysmėrrethi sipėr dhe e mbulonin me qilima mė tė mirė, tė fshatit. Po ashtu i merrnin qetė mė tė mirė tė fshatit i lanin mirė i krihnin dhe i lyenin me bojė-ngjyrė tė kuqe.
Para drekės si hipnin nė koēi krushkat dhe njė djalė tė vogėl qė do tė ulej nė prehrin e nuses, kur ta sillnin atė nė shtėpinė e burrit, i zinin qetė dhe mblidheshin burrat e tėrė fshatit, por edhe miqtė nga ana e dasmorit. Kur ishte krejt gati atėherė grupi i kėngėtarėve aty nė lėmė tė dasmorit kėndonin njė apo dy strofė tė kėngės, apo siē u thoshte xha Rushiti:
-Hajde, pėr hair dasma, thojani nja dy tri fjalė kėngėtarė dhe duke valėvitė, plot gėzim, flamurin e dasmės njė shami tė kuqe thoshte:
hėne re, hėne vjetėr
sot njė javė edhe njė tjetėr.
Si dilnin prej oborrit tė shtėpisė, prapė grupi i kėngėtarėve vazhdonin kėngėn. Si ecnin nja pesėdhjetė metra, prapė i thoshin disa fjalė, deri sa dilnin prej fshati.
Kurse kur martonim ndonjė vajzė prej fshatit tonė nė vende tė tjera, gati i tėrė fshat burra e tė rinj vajzėn e pėrcillnim deri nė sinorin e fshatit tjetėr, aty njė burrė, ai mė plaku i familjes ia dorėzonte vajzėn personit qė ishte i autorizuar pėr pranim, nga ana e dhėndrit.
Pėr kėtė ka shumė pėr tu thėnė e pėr tė shkruar, por edhe pėr kėtė le tė thėnė e le tė shkruajnė ata qė janė mė kompetent dhe mė tė pėrgatitur pėr kėto raste.
Zhubrina pas vitit njėmijė e nėntėqind e pesėdhjetė i ka edhe disa intelektualė tė vet. Sė pari disa tė rinj tė Zhubrinės kanė mbaruar KURSE dhe shkollėn normale, qė ka qenė bazė dhe e nevojshme pėr mėsimin e germave pėr tė filluar jetėn intelektuale tė kėsaj ane. Si intelektual i parė ėshtė i ndjeri profesor Mustafa Pinjolli, albanolog. Po ashtu i ndjeri vllahu i tij arsimtari i histori-gjeografi Jonus Pinjolli. Pas tyre kemi arsimtarin e grupit klasor po ashtu i ndjerė Mustafa Tafallarin, Refik Limanin arsimtar i grupit klasor, Veli Tafallarin arsimtar i histori-gjeografi, Besim Selimi-Pinjolli jurist i diplomuar. Pak mė vonė vinė me shkolla tė mesme Ramazan Mustafa-Tafallari mėsues dhe Bajram Xhaferri me shkollė tė mesme tė komunikacionit. Pas kėtyre vjen Begzat Rrahmani me Shkollė tė lartė tė Politeknikė dhe Habibe Selimi-Hasani po ashtu me Shkollė tė lartė arsimtare Biologji-Kimi. Dhe ato fėmijė qė lindin nė vitin 1950 dhe mė vonė kanė mė shumė kushte dhe mbarojnė shkolla tė mesme, tė larta dhe fakultete tė profileve tė ndryshėm.
Postuesi Nyjet
redaksia
Postuar nė: 2011/12/18 17:24
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2011/9/11
Vjen nga:
Replika: 8338
Re: Begzat Rrahmani - Zhubrina deh trungu im familjare
Fotografija ėshtė bėrė nė vitin 1951 nė f. Zhubrinė

Mėsues ka qenė Nebi Arsllani, kurse Ramazan Bajrami, Sali Kasa dhe Jonus Pinjolli, janė ndodhur rastėsisht.
Nxėsit janė, prej majtas nė tė djathtė, poshtė:
1. Nuredin Pinjolli; 2. Nazim Pinjolli; 3. Hajdin Rrahmani; 4. Idris Xhaferi; 5. Sali Hajroja; 6. Shefki Ēodari; 7. Esta Rrahmani; 8. Rahim Zenku; 9. Isuf Hajroja; 10. Fekrije Harjija; 11. Anishe Ahmedi; 12. Xhemili Tafallari; 13. Refije Hajroja; 14. Salije Xhaferi; 15. Nahile Rrahmani; 16. Zylfi Ēadari; 17. Kadime Ēadari; 18. Neshat Hajdini; 19. Zendel Xhaferi; 20. Tefike Xhaferi; 21. Zendel Sadiku; 22 Brahim Pinjolli; 23Harzije Xhaferi; 24 Tefike Tafallari; 25 Besim Pinjolli;
26. Tamane Pinjolli; 27. Musa Zenku; 28. Selim Limani; 29. Hasime Tafalari; 30. Nazim Pinjolli.
Fotografija ėshtė bėrė nė vitin 1952 nė f. Zhubrinė.

Mėsues ka qenė Beqir Selimi, kurse Abedin Zenku dhe Isa Gisha kanė qenė rastėsisthtė.
Nxėsit janė, prej majtas nė tė djathtė, prej lart poshtė:
Aqif Pinjolli (ka qenė shėrbetor); 2. Rushan Rrahmani; 3. Besim Pinjolli; 4. Idris Xhaferi; 5. Isuf Hajroja; 6. Brahim Pinjolli; 7. Nazim Pinjolli; 8. Nuredin Pinjolli; 9. Zendel Xhaferi; 10. Raim Zenku; 11. Musa Zenku; 12. Sejdije Hajroja; 13. Tamane Pinjolli; 14. Habibe Pinjolli; 15. Harzije Xhaferi; 16. Fekrije Hajroja; 17. Tefike Xhaferi; 18. Kadime Ēodari; 19. Hajro Hajroja – Luēi; 20. Vaide Xhaferi; 21. Zelije Pinjolli; 22. Tefike Xhaferi; 23. Hasime Tafalari; 24. Rrahim Sulejmani; 25. Sali Osmani; 26. Sadin Ismaili – Sadetit; 27. Selvije Sulejmani; 28. Sanije Ēodari; 29. Rrahime Tafalari; 30. Sejdije Pinjolli; 31. Shefki Ēodari; 32. Esat Rrahmsni; 33. Zulfi Ēodari; 34. Bajram Xhaferi dhe Bajram Rrahmani.

Zhubrinasit nuk dallohen me ndonjė trimėri, por jo edhe me tradhti, nuk mbahet nė mend qė nė Zhubrinė tė ketė ndonjė vrasje nė mes tė fshatarėve, edhe meqenėse janė tė ardhur prej mė shumė fshatrave, siē kam cekur edhe mė lartė. Gjatė luftėrave qė janė zhvilluar nė kėto anė edhe banorėt e fshatit Zhubrinė nuk kanė ndenjur me duart kryq. Gjatė luftės sė dytė botėrore nė fshatin Zhubrinė si ballist janė tė vrarė: Rahit Ahmedi, Hajro Hajroja dhe Nexhbudin Miftari, dy tė parit pas kanė lėnė gratė e reja dhe fėmijėt e vegjėl, kurse Nexhbudin Miftari ka qenė mjaft i ri, s’ ka qenė as i martuar, por pėr kėtė ėshtė interesant se ka pasur edhe njė vėlla, Isa Miftarin i cili nuk ėshtė pajtuar me ideologjinė e tė vėllait dhe ai u bashkėngjitet partizanėve, dhe pas luftės prej pushtetit tė asaj kohe, tė Titos ka qenė njė nėpunės shtetėror dhe mjaft i privilegjuar i fshatit, por tėrė gjatė karrierės sė tij i punėsuar si luftėtar nė fshat, por edhe nė rrethinė nuk do tė bėjė ndonjė dėm, siē kemi raste me luftėtar tė tjerė tė kėsaj ane , por edhe mė gjerė.
Aty ka viti 1835-35 Ziber Gurbes dhe gruas sė tij qė askush nuk dinė tė mė tregojė pėr emrin e saj, u lindin fėmijėt, sė pari Mexhiti dhe pas njė viti e gjysmė edhe Bajrami. Mexhiti lind i shėndosh dhe pa asnjė tė metė trupore, kurse Bajrami lind po ashtu i shėndosh, por me tė meta nė tė dy kėmbėt, qė i ka pasur tė kthyera pėr brenda, ose si do tė ma japi diagnozėn e saktė.
Prim. Dr. Goce Temellkoski, ORTOPED:
Dg. ES EQINOVARUS CONGENIUS BILATERALIS
Tė dy fėmijėt rriteshin dhe zhvilloheshin normalisht, por Bajrami i vogėl, edhe pse sakat me tė dy kėmbėt ishte mė inteligjent dhe mė i zhdėrvjelltė. Qysh nė moshėn katėr apo pesė vjeēar filloi tė ndiqte babanė kur shkonte nė xhami, por edhe nė punėt e fushės, por ajo qė ishte mė interesante se ai ka pasur edhe zėrin shumė tė ėmbėl dhe kumbues, prandaj edhe hoxha apo imami i fshatit shpeshherė e merrte nė xhami dhe i mėsonte Ajete Kur’anor, qė ai me zėrin e tij e kėnaqte imamin, por shpeshherė edhe tė pranishmit. Aty ka mosha dhjetė apo pesėmbėdhjetė vjeē Bajrami Gurbeve siē i thoshin, pėrveē qė mėsoi shumė Ajete pėr mendsh, ai mėsoi edhe germat e para arabe tė Kuranit, por edhe rregullat e tė pesė faljeve ditore. Nė atė moshė Bajrami bėnte edhe mėzin, dhe ishte i autorizuar nga imami i fshatit, kur ai mungonte ai edhe ti falte tė pranishmit, pra tė ishte edhe si imam.
Sipas tė dhėnave nga tė afėrmit e familjes, por edhe me mė tė vjetrit e fshatit, edhe pėrpara lindjes sė Bajramit dhe pas tij nė familjen e Gurbeve nuk ka pasur asnjė lindje me tė metė tė tillė, deri nė ditėt e sodit.
Ai sakatllėk do t’ ia vonojė edhe martesėn nga moshatarėt e vet. Por aty kah viti njėmijė e tetėqindegjashtėdhjetė do tė martohet me njė vajzė nga qyteti i Kėrēovės, me emrin Xhemile, apo siē i ka thėnė i tėrė fshati Mina. Xhemilja ka qenė prej familjes sė Male Kolluncėve, qė pas njė kohe tė gjitha ikėn pėr nė Turqi, dhe mendohet se kanė shkuar me valėn e parė tė shpėrnguljes aty ka vitet 1929, pasi nuk janė pajtuar me regjimin e atėhershėm, sllav.
Xhemilja ėshtė dalluar nė shumė punė e veēanėrisht nė punėt e kuzhinės. Si kuptojnė fshatarėt se ajo qenka shumė e zonja pėr tė pėrgatitur gjella, Minėn e angazhojnė nė shumė dasma, si nė Zhubrinė ashtu edhe nė fshatrat pėr rreth. Mina pėrveē gjuhės shqipe mirė e ka folur edhe gjuhėn Turke dhe ato sllave-serbe-bullgare . Edhe Mina si bashkėshorti i saj ka qenė njė besimtare e devotshme.
Pas njė viti e ca muaj Bajramit dhe Minės u lind vajza e parė dhe e pagėzojnė me emrin Bajrishe, ndoshta pak dėshpėrohen, por pasi ka qenė e para jo edhe aq shumė, duke shpresuar se lindja tjetėr do tu sillte edhe djalė. Edhe nė lindjen e dytė nė jetė vjen njė vajzė e shėndoshė dhe pa tė meta, qė kishin druajtje. Kėshtu vazhduan deri te lindja e pestė, por pėr fat tė tyre assesi tė lindnin djalė. Siē e ceka mė lart se vajzėn e parė e pagėzuan me emrin Bajrishe tė dytėn e pagėzojnė me emrin Beglije, tė tretėn me emrin Sehade, tė katėrtėn me emrin Mahmude dhe atė tė pestėn me emrin Hatixhe. Tė pesė vajzat kanė lindur nė kohė normale, dhe pa asnjė tė metė trupore. Tė pesė vajzat rriten si tė gjithė fėmijėt e fshatit, me vobekėsinė dhe problemet e kohės. Tė pashme kanė qenė ashtu si i ka dhėnė Zoti, por tė ndershme dhe punėtore si nė shtėpi ashtu edhe nė fushė rrallė ua ka kaluar kush nė katund.
Si pėr tė parėn, po ashtu edhe pėr tė pestėn sa i mbushnin gjashtėmbėdhjetė apo shtatėmbėdhjetė vjet shkuesit u vinin dhe trokitnin nė portėn e Bajram Gurbes. Bajrishen e martojnė nė fshatin Sėrbicė, pėr Esat Ibishin e Mone, njė familje e pasur, me tokė dhe lopė, qe dhe ca dele. Hatixhen po ashtu e martojnė nė fshatin Sėrbicė, pėr Abdullan e Mone, qė nė atė kohė ka qenė njė ndėr ma tė arsimuarit e fshatit. Beglijen e martojnė nė fshatin Shitovė. Aty i lind njė vajzė, por shumė shpejt i vdes burri dhe ajo kthehet nė shtėpinė e babės dhe pas njė kohe tė shkurtėr ajo martohet nė fshatin Llaxhe, apo Trapēndolli i sotėm. Edhe Sehadja menjėherė pasi martesės sė motrės edhe ajo martohet nė tė njėjtin fshat Llaxhe, pėr Baki Hajron mė vonė njė ballist i pėrbetuar. Edhe ajo e fundit Mahmundja martohen nė fshatin Zajaz pėr Mehmedaliun.
Bajrishes dhe Esat Ibishit nė fund tė vitit tė parė tė martesės u lind djalė, qė me tė vėrtetė ishte njė lumturi, jo vetėm pėr tė dy bashkėshortėt dhe familjes sė dhėndrit tė ri, por kjo kėnaqėsi do tė jetė edhe mė e madhe nė derėn e Bajrishes, pasi pas aq vajzash Bajram Gurbes dhe nėnė Mines vajza e tyre Bajrishja nė jetė u sjell njė djalė tė bukur e tė shėndosh dhe pa asnjė tė metė trupore, qė pėrherė atė brengė e kishin nė zemėr.
Djalin e pagėzuan me emrin Ismail, dhe nė atė pagėzim vetė Bajram Gurbja me lejen e imamit tė fshatit Sėrbicė e kėndoi prej fillimit e deri nė mbarim Mevludin, kurse Nėna gjyshe Mina me gratė e shtėpisė kishte bėrė gjellėn e drekės dhe njė ėmbėlsirė tė shehrit ose siē i thoshte ajo Furulldak me siguri ėshtė ndonjė ėmbėlsirė speciale turke.
Gėzimi ka vazhduar nė tė dy shtėpitė dhe katundet, por edhe mė tepėr shtohet, kur pas disa muajsh Bajrishja jep lajmin se prapė ėshtė me shpresė, kurse Ismaili i vogėl rritej me kujdes tė veēantė dhe me tė gjithė tė mirat e Zotit. Kur Ismali edhe disa javė do ti mbushte plotė dy vjet, ai bėhet me vėlla, kurse nė shtėpinė e Ibishit Mone lind edhe njė trim pushke. Edhe pėr lindjen e djalit tė dytė, qė e pagėzuan me emrin Rasim bėhen tė njėjtat ceremoni si prej nga ana e babės ashtu edhe prej nga ana e nėnės.
Nė muajt e pranverės Esatit i vjen njė letėr nga shokėt, e kurbetit prej atje nė Vllajakė ku edhe ai kishte punuar pėrpara se tė martohej. Ato e thėrritnin, ai tė kthehej sa mė parė, pasi kishin vendosur qė tė blejnė njė pasuri tė pa tundshme Ēiflig atje nė rrethin e Vidinit, nė kufi Romani-Bullgari. Esati nė konsultim me babėn, por nė konsultim edhe me gruan dhe me lejen e tyre, merr vendimin qė sa mė parė tė nisej nė rrugėn e gjatė. Atė ditė, qė nisej Esati do ti puthi disa herė tė dy fėmijėt, i merrte tė dy hopa dhe i shikonte herė njėrin herė tjetrin dhe shumė herė i kėputej diēka nga zemra e shpirti. Bajrishja nusja e re e shikonte dhe lotėt i rridhnin pėr faqesh si rrėke, duke iu lutur Zotit qė tė shkojė nė kurbet burri, pasi shtėpia nuk i mbante dhe tė kthehet shėndosh e mirė pėr tė dy fėmijėt qė ua kishte falur Zoti.
Pas muajit tė dytė apo tė tretė e kishin blerė ēifligun dhe pėrveē letrės qė kishte ēuar nė shtėpi Esati kishte dėrguar edhe njė shumė parash. Puna u kishte filluar nga e mbara, i kanė meremetuar edhe mullinjtė pėr bluarje, por edhe punimet e fushės u shkonin mirė, edhe disa shitore i kanė furnizuar me mallra mirė edhe tregtia po ashtu u ka ecur mirė. Me ortakėt kuptoheshin mirė dhe secili i dinte punėt dhe obligimet e veta. Nė shtėpi u dėrgoi edhe njė letėr ku shkruante se pas disa muajsh e jo mė tepėr se njė vit do tė vinte nė shtėpi, qė ti shikonte dy trimat e babit dhe tė babagjyshėrve. U bėnė disa muaj, por prej Esatit s’ kishin marrė as letėr, as para e as lajme. Pėr afėrsisht kur do tė bėhej njė vit, dikush troket nė derėn e prindėrve tė Esatit dhe ua jep lajmin pėr vdekjen e djalit tė tyre, por jo edhe si ka ndodhur, ajo vdekje prej sėmundjes, vrasjes, apo diēka tjetėr, dhe deri nė ditėt e sodit ajo ngel misterioze. Pikėllimi ka qenė i madh, e veēanėrisht pėr nusen e re dhe pėr dy djemtė, qė s’do ta shikonin fytyrėn e babės dhe kurrė s’ do t’i pėrjetonin pėrkėdheljet e tij, si nė ditėt e para tė lindjes sė tyre. Pas kėtij lajmi tė hidhėt nėna Bajrishe pret edhe disa muaj, por lajmi i hidhėt vetėm se vėrtetohej. Mė nė fund me pėlqimin e tė dy palėve, ajo kthehet nė derėn e babės Bajram nė fshatin Zhubrinė. Prej ditės qė arriti i thotė babės, nėnės dhe motrave dera dhe historia e saj ishin mbyllur dhe se nuk do tė ketė martesė tė dytė. Baba nė fillim vetėm e ka shikuar dhe nuk i ka pohuar, por as edhe mohuar. Vetėm si nėpėr dhėmbė ka thėnė:
- Do ta kemi vėshtirė bijė, por do ti rrisim fėmijėt...! Tė dy fėmijėt e Bajrishes rriteshin nė shtėpinė e babės me shumė shėndet dhe pėrparim, qė bile ua kishin zili edhe ato shtėpi qė ishin shumė tė pasura tė katundit. Me fjalėn e parė babė iu drejtuan babės sė nėnės, qė shumė herė nė ditė i mbante nė prehrin e vet, duke i ledhatuar dhe puthur, duke u kėnduar Ajete Kur’anor nė gjuhėn arabe, edhe meqenėse edhe vetė si kuptonte se ē’ thoshte e mė vonė do ta kalojė kohėn me nipėrit duke u treguar edhe pėrralla. Tė gjithė dhėndurėt dhe motrat e Bajrishes kishin njė kujdes tė veēantė, pėr babėn Bajram nėnėn Mine, dhe motrėn Bajrishe e veēanėrisht pėr tė dy fėmijėt e vegjėl; Ismailin dhe Rasimin. Vlen tė theksohet dhėndri i fshatit Llaxhe, Bakiu i cili ishte njė kundėrshtar i pėrbetuar pėr pushtetit serb, por edhe ati bullgar. Ai me ēetėn e vet shumė herė vinte nė pikė tė natės, ose trokiste nė derė nė se kishte ndonjė porosi, ose vetėm i lente artikujt e nevojshėm nė vendin e caktuar dhe vazhdonte rrugėn me shokėt e vet mjaftė besnik.
Postuesi Nyjet
redaksia
Postuar nė: 2011/12/18 17:33
Home away from home
Anėtarsuar mė: 2011/9/11
Vjen nga:
Replika: 8338
Re: Begzat Rrahmani - Zhubrina deh trungu im familjare
Tė dy fėmijėt rriteshin dhe babagjyshin e ndiqnin nė ēdo moment. Ata shumė herėt me babagjyshin filluan tė bėjnė edhe punėt, si pėr shembull tė lėshonin lopėt nė kullotė, tė mbanin dru, tė ecnin pėrpara qeve kur lėvronin arat e shumė e shumė punė tė tjera, qė shumė fshatarėve dhe moshatarėve tė tyre i kapte zilia.
Ismailin pa shkuar ushtar me pėlqimin e tė gjithėve baba Bajram dėrgon shkues nė fshatin Drogomisht i vogėl dhe pėr pak kohe u vjen lajm i mire pėr fejesė. Edhe pse ka qenė ligj nė kėto anė qė nusja tė rri e fejuar disa vjet, me pajtimin e familjes Ajshen e martojnė me Ismailin brenda njė viti.
Ismailit dhe Ajshes pak pėrpara se tė mbushej njė vit nga martesa u lind fėmija i parė edhe atė djalė-Ismeti, dhe bėhet pinjolli i parė nė shtėpinė e Bajram Gurbes, prandaj edhe gėzimi ka qenė i pa pėrshkrua. Mbas dy vitesh u lind edhe fėmija i dytė, por tash njė vajzė e shėndosh dhe si vėllai pa asnjė tė metė trupore dhe e pagėzojnė me emrin Alije. Nuk shkojnė dy a tri vite nėna Ajshe sėmuret nga Tifoja, qė nė atė kohė ka qenė shumė e pėrhapur dhe ashtu e sėmurė shkon te prindėrit tė rrijė disa ditė, por atje i pėrkeqėsohej shėndeti ku edhe vdes. Me pėlqimin e prindėrve tė vet, Ismailit dhe Bajram Gurbes Ajshen e varrosin nė fshatin e lindjes nė Drogomisht tė vogėl.
Mungesėn e nėnės Ajshe, pėr fėmijėt e vegjėl; Ismetin dhe Aliejn do tė kujdesen dhe do ta zėvendėsojnė nėna Bajrishe dhe nusja e re e xhaxhait tė tyre Rasimit, qė para disa muajsh kishin bėrė martesėn.
Aty kah vitit i dytė i vdekjes sė nėnės Ajshe, Ismaili martohet me njė vajzė nga fshati Garanė me emrin Nahile.
Besoj se nuk ėshtė e tepėrt dhe e pa vlefshme tė thuhet njė e vėrtetė unike pėr nėnėn Mine. Ajo si i kalon tė nėntėdhjetat tė moshės, pėr ēdo festė fetare, ditėn e parė tė Bajramit tė madh dhe atij tė vogėl, nėnė Mina i ka marrė ngrykė drunjtė e pemėve qė kanė qenė nė oborrin e shtėpisė, por dhe disa herė ka shkuar dhe i ka marrė ngrykė edhe pemėt e shtėpisė sė babait nė Kėrēovė edhe meqenėse prej kohėsh aty kanė jetuar tė tjerė. Kur e pyesin, se pse e bėnė atė ajo thotė:
-Duke i marrė ngrykė pemėt ndien dashurinė dhe ngrohtėsinė e prindėrve tė vet, qė si ka parė mė tepėr se gjysmė shekulli, atė dashuri dhe ngrohtėsi mė sė tepėrmi e ka ndiej nė ditėt e pranverės kur kanė filluar pemėt tė lulojnė, edhe atėherė me lulet e para ajo i ka marrė ngrykė.
Ismail Rrahmani i veshur me uniformė tė ferovisė,
dhe Hasani me kaēketė i ardhur nga Turqia, familje
e Xhemiles – Mina, dhe personi i tretė nga Kėrēova familje e Xhemiles por emrin nuk ia dimė.DEGA E PARĖ E TRUNGUT FAMILJAR E VAJZĖS SĖ BAJRAM DHE XHEMILE ZIBERIT - GURBES TĖ KATUNDIT ZHUBRINĖ.

Prindėrit Bajrami dhe Xhemilja vajzėn e tyre Bajrishen e martojnė nė katundin Sėrbicė pėr Esat Ibishin, mėhalla e Moneve dhe u lindin dy fėmijė-djem, Ismaili dhe Rasimi.

ISMAIL RRAHMANI lindur mė 1914 martohet me Ajshen e lindur 1916 nga katundi Drogomisht i vogėl dhe u lindin fėmijėt;
1. Ismeti i lindur mė 1935 nė Zhubrinė
2. Alija e lindur mė 1938 nė Zhubrinė

ISMET RRAHMANI, gjatė kohė ka jetuar nė Amerikė dhe atje kyēet nė Organizatėn e Ballit Kombėtar dhe deri nė vdekje ka qenė njė aktivist i devotshėm. Martohet me Amdije Ahmedin nga katundi Arangjell e lindur nė vitin 1930, dhe u lindin fėmijėt;
1. Imeri lind mė 1956, nė f. Zhubrinė, mbaron fakultetin stomatologjik nė Shkup. Jeton nė Amerikė.
2. Ajshe lind mė 1958 nė f. Zhubrinė mbaron shkollėn fillore. Jeton nė Kėrēovė.
3. Aliu lind 1960 nė f. Zhubrinė dhe mbaron shkollė tė mesme. Jeton nė Amerikė
4. Azbija lind mė 1964 nė f. Zhubrinė mbaron Shkollė tė lartė. Jeton nė Zvicėr.
5. Musai lind mė 1967 nė f. Zhubrinė mbaron shkollė te mesme. Jeton nė Amerikė.

IMERI martohet me Zelije Alimin nga katundi Greshnicė, e lindur mė 1964 me arsim fillor dhe u lindin fėmijėt;
1. Kushtrimi i lindur 1986 nė f. Zhubrinė me arsim tė mesėm. Jeton nė Amerikė
2. Sokoli i lindur mė 1987 nėf. Zhubrinė student. Jeton nė Amerikė
3. Leonardi i lindur mė 1997 nė Amerikė nxėnės. Jeton nė Amerikė

AJSHE, martohet me Rexhep Bilallin nga fshati Prapadisht i lindur mė 1960, po ashtu me arsim fillor, dhe u lindin fėmijėt;
1. Besniku lind mė 1980 nė Kėrēovė arsim tė mesėm. Jeton nė Kėrēovė.
2. Rexhebija lind mė 1982 nė Kėrēovė arsim tė mesėm. Jeton nė Zvicėr.
3. Gazmendi lind mė 1984 nė Kėrēovė ushtarak, fakultet. Jeton nė Kėrēovė.

BESNIKU martohet me Hazbijen nga fshati Zajaz e lindur mė 1986

GAZMENDI martohet me Vėrgime Mehmedin nga fshati Drogomisht i vogėl e lindur mė 1984 dhe kanė fėmijėn;
1. Arian i lindur mė 2008 nė Kėrēovė

ALIU martohet me Alijen nga Gostivari e lindur mė 1965 me shkollė fillore dhe u lindin fėmijėt;
1. Fitorje e lindur mė 1983 nė Zhubrinė. Jeton nė Zvicėr.
2. Ismeti i lindur mė 1994 nė Kėrēovė nxėnės. Jeton nė Kėrēovė.

FITORJA ėshtė e martuar me Dritanin, nga fshati Kolibar i lindur mė 1982 me shkollė tė lartė dhe kanė fėmijėt;
1. Floriana e lindur mė 2003 nė Zvicėr, nxėnės.
2. Erijana e lindur mė 2007 nė Zvicėr

AZBIJA martohet me Ismail Rushtin nga Kėrēova i lindur mė 1964 dhe ka tė mbaruar shkollėn tetėvjeēare, kanė fėmijėt;
1. Leonora e lindur mė 1989 nė Kėrēovė ka mbaruar shkollė tė mesme dhe jeton nė Zvicėr.
2. Arbeni i lindur mė 1991nė Zvicėr ka tė mbaruar shkollė tė mesme dhe jeton nė Zvicėr.

MUSAI ėshtė i martuar me Amije Bilallin e lindur mė 1971 nė fshatin Prapadisht ka tė mbaruar shkollėn tetėvjeēare dhe kanė fėmijėt;
1. Adelinėn e lindur mė 1992 nė Kėrēovė nxėnėse dhe jeton nė Kėrēovė.
2. Valoni i lindur mė 1995 nė Kėrēovė nxėnės, dhe jeton nė Kėrēovė.

ALIJE e lindur mė 1938, martohet me Milaim Saliun nga fshati Trapēin Doll i lindur mė 1934 dhe u lindin fėmijėt;

1. Drita lind mė 1965 nė Kėrēovė shkollė fillore dhe jeton nė Zvicėr.
2. Elfija lind mė 1967 nė Kėrēovė mbaron Shkollėn e lartė pedagogjike nė Prishtinė, dhe jeton nė Trapēin doll.
3. Liria lind mė 1971 nė Kėrēovė mbaron shkollė tė mesme nė Kėrēovė dhe jeton nė fshatin Tuhin.
4. Lavdimi lind 1973 nė Kėrēovė mbaron vetėm shkollėn tetėvjeēare dhe jeton nė Amerikė.
5. Shefkie dhe Lumturie binjake lindin mė 1975 nė Kėrēovė mbarojnė vetėm tetėvjeēaren, dhe jetojnė nė Amerikė.

DRITA martohet me Faik Sejdinin nga fshati Zajas i lindur mė 1959 mbaron shkollė tė mesme dhe u lindin fėmijėt;
1. Teuta lind mė 1984 nė Kėrēovė mbaron shkollė tė lartė jeton nė Zvicėr.
2. Agroni lind mė 1985 nė Kėrēovė dhe mbaron shkollė e lartė, bashkė me prindėrit jetojnė nė Zvicėr.

ELFIJA martohet me Shaqirin nga fshati Trapēin Doll i lindur mė 1965 mbaron shkollė tė mesme dhe u lindin fėmijėt;
1. Fatbardha lind mė 1990 nė Trapēin doll dhe ėshtė studente nė fakultetin e Shtulit nė Tetovė, dhe jeton nė Trapēin doll.
2. Elutrime lind mė 1993 nė Trapēin doll nxėnėse, dhe jeton nė Trapēin doll.
3. Albiana lind mė 1995 nė Trapēin doll nxėnėse, dhe jeton nė Trapēin doll.
4. Altini lind mė 2004 nė Trapēin doll, dhe jeton nė Trapēin doll.

LIRIA martohet me Ikmetin nga fshati Tuhin i lindur mė 1971 dhe ka tė mbaruar shkollė tė mesme. U lindin fėmijėt;
1. Arbėnore lind mė 1995 nė Tuhin nxėnėse, dhe jeton nė Tuhin.
2. Juniku lind mė 1998 nė Tuhin nxėnės, dhe jeton nė Tuhin.

LAVDRIMI martohet me Hajrien e lindur mė 1972 ka tė mbaruar shkollėn fillore dhe u lindin fėmijėt;
1. Egėzon i lindur mė 1996 nė Kėrēovė, nxėnės dhe jeton nė Amerikė.
2. Albina e lindur mė 1997 nė Kėrēovė nxėnėse, dhe jeton nė Amerikė.

SHEFKIA martohet me Xhemail Amitin i lindur mė 1970 ka tė mbaruar shkollė fillore dhe u lindin fėmijėt;
1. Aldrina e lindur mė 2003 nė Amerikė nxėnėse, dhe jeton nė Amerikė.
2. Andi i lindur mė 2006 nė Amerikė, dhe jeton nė Amerikė.

LUMTURIA martohet Avni Duleskin i lindur mė 1975 ka vetėm shkollė fillore dhe u lindin fėmijėt;
1. Armini i lindur mė 1992 nė Kėrēovė, nxėnės, jeton nė Amerikė.
2. Fatime e lindur mė 1996 nė Kėrēovė, nxėnėse, jeton nė Amerikė.SIĒ KAM CEKUR MĖ LART SE ISMAIL RRAHMANI MARTOHET DY HERĖ, TASH DO TĖ PARAQES DEGĖN E TRUNGUT FAMILJAR ME GRUAN E DYTĖ.


ISMAILI martohet me gruan e dytė me emrin Naile nga fshati Garanė e lindur mė 1928 dhe kanė kėto fėmijė;

1. Ibishi i lindur mė 1955 nė Zhubrinė dhe ka tė mbaruar shkollė tė mesme, jeton nė Kėrēovė.
2. Abazi i lindur mė1959 nė Zhubrinė dhe ka mbaruar zanat, jeton nė Zvicėr.

IBISHI martohet martohet me Zimrije Elezin nga fshati Sėrbicė dhe ka tė mbaruar tetėvjeēaren, kanė fėmijė;
1. Ibrahimi i lindur mė 1979 nė Zhubrinė ka mbaruar fakultetin Juridik, jeton nė Zvicėr.
2. Emine e lindur mė 1980 nė Zhubrinė ka mbaruar shkollė tė lartė, dhe jeton nė Zvicėr.
3. Ismail i lindur mė 1981nė Zhubrinė ka mbaruar fakultetin Pedagogjik, dhe jeton nė Kėrēovė.

IBRAHIMI martohet me Bukurije Ahmedin e lindur mė 1983 dhe ka mbaruar shkollė tė mesme, dhe kanė fėmijėn;
1. Lorikun i lindur mė 2006 nė Zvicėr, jeton nė Zvicėr.

EMINE martohet me Urim Gizhėn i lindur mė 1980 nga fshati Sėrbicė dhe ka mbaruar shkollė tė Lartė, kanė fėmijė;
1. Donika e lindur 2004 nxėnėse nė Zvicėr, jeton nė Zvicėr.
2. Arsllani i lindur mė 2007 nė Zvicėr, jeton nė Zvicėr.

ISMAILI- Molka martohet me Valbona Halilin e lindur mė 1984 ka tė mbaruar fakultet. Kanė fėmijė;
1. Lorani i lindur mė 2008 nė Kėrēovė, jeton nė Kėrēovė.

ABAZI martohet me Rexhebije nga fshati Sėrbicė e lindur mė 1960 dhe kanė fėmijė;
1. Naile e lindur mė 1982 nė Zhubrinė ka tė mbaruar shkollė tė mesme, jeton nė Zvicėr.
2. Bekimi i lindur mė1984 nė Zhubrinė ka mbaruar shkollė tė mesme, jeton nė Zvicėr.
3. Fisnik i lindur mė 1987 nė Zhubrinė dhe ka tė mbaruar shkollė tė mesme, jeton nė Zvicėr.

NAILE martohet me Blerim Saliun nga Kėrēova i lindur mė 1979 me arsim tė mesėm dhe kanė fėmijė;
1. Elsa e lindur mė 2003 nė Zvicėr, jeton nė Zvicėr.
2. Lina e lindur mė 2007 nė Zvicėr, jeton nė Zvicėr.

RASIMI DHE TAMANE RRAHMANI ME FAMILJEN

RASIM RRAHMANI i lindur mė 1914 martohet me Tamane Limani nga fshati Sėrbicė e lindur mė 1920 u lindin kėto fėmijė;

Rasim Rrahmani Tamane Rrahmani

1. Esati i lindur mė 1944 nė Zhubrinė zanatēi-bravar, jeton nė Kėrēovė.
2. Bajrami i lindur mė 1947 nė Zhubrinė zanatēi-zdrukthuar, jeton nė Kėrēovė.
3. Begzati i lindur mė 1949 nė Zhubrinė Sh.L. P. grupi Politeknikės- Prishtinė-shkrimtar, jeton nė Kėrēovė.
4. Hava e lindur mė 1953 nė Zhubrinė ka mbaruar tetėvjeēaren, jeton nė Kėrēovė.

ESATI martohet me Shefije Ballazhin nga fshati Cėrvicė e lindur mė 1942 dhe kanė fėmijėt;
1. Mihane e lindur mė 1965 nė Zhubrinė ka mbaruar zanatin e rrobaqepėsisė, jeton nė Kėrēovė.
2. Besimi i lindur mė 1967 nė Zhubrinė ka mbaruar zanatin- Bravar, jeton nė Kėrēovė.
3. Tasimi i lindur mė 1969 nė Zhubrinė ka mbaruar shkollėn e mesme tė hotelerisė, jeton nė Kėrēovė.

MIHANE e martuar me Agim Dautin nga fshati Garanė i lindur mė 1966 me arsim tetėvjeēare dhe kanė kėto fėmijė;
1. Ilir i lindur mė 1986 nė Garanė student, jeton nė Kėrēovė.
2. Vjollca e lindur 1989 nė Garanė me arsimim tė mesėm-ekonomiste, jeton nė Kėrēovė.

BESIMI i martuar me Lutfie Hajron nga fshati Trapēin Doll e lindur mė 1964 ka mbaruar tetėvjeēaren dhe kanė kėto fėmijė;
1. Argjenti i lindur mė 1987 nė Kėrēovė arsim tė mesėm, jeton nė Kėrēovė.
2. Rasimi-Rasku i lindur mė 1989 nė Kėrēovė arsim tė mesėm-sportist-mbrojtės jeton nė Kėrēovė.

TASIMI i martuar me Avnije Ibishin nga fshati Garanė e lindur mė 1974 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Bjonda e lindur mė 1997 nė Kėrēovė nxėnėse, jeton nė Kėrēovė.
2. Arjeta e lindur mė 2000 nė Kėrēovė nxėnėse, jeton nė Kėrēovė.
3. Artin i lindur mė 2001nė Kėrēovė nxėnės, jeton nė Kėrēovė.

BAJRAMI i martuar me Salijen Veselin nga fshati Popojan e lindur mė 1949 me arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė;
1. Rrahmani i lindur mė 1972 nė Zhubrinė arsim tė lartė- grupin klasor, jeton nė Kėrēovė.
2. Reshati i lindur mė 1973 nė Zhubrinė arsim tė lartė – grupin klasor, jeton nė Amerikė.

RAHMANI i martuar me Kadire Islamoska nga fshati Pregllovė e lindur mė 1973 me arsim tetėvjeēar dhe kanė fėmijėt;
1. Blerontina e lindur mė 1995 nė Kėrēovė me gruan e parė nxėnėse, jeton nė Kėrēovė.
2. Egzona e lindur mė 2000 nė Kėrēovė nxėnėse, jeton nė Kėrēovė.
3. Blerton i lindur mė 2002 nė Kėrēovė nxėnės, jeton nė Kėrēovė.

RESHATI i martuar me Gjyltene Islamin nga Shkupi e lindur 1972 me arsim tė lartė-grupin klasor dhe kanė fėmijė;
1. Bajramin i lindur mė 1998 nė Kėrēovė nxėnės, jeton nė Kėrēovė.

BEGZATI martohet me Vexhije Jasharin nga fshati Gajre tė Tetovės e lindur mė 1952 me arsim tė mesėm-motėr medicinale edhe kanė kėto fėmijė;
1. Gėzime e lindur 1976 nė Kėrēovė profesoreshė e gjuhės shqipe, jeton nė Kėrēovė.
2. Teuta e lindur mė 1978 nė Kėrēovė profesoreshė e matematikės, jeton nė Francė.
3. Yllėza e lindur mė 1984 nė Kėrēovė ekonomiste e diplomuar jeton nė fshatin Cėrvicė.

GĖZIME e martuar me Muhamet - Meti Baftiri nga fshati Sėrbicė i lindur mė 1972 me profesion Mr. Farmacist dhe kanė fėmijė;
1. Dorina e lindur 2007 nė Kėrēovė, jeton nė Kėrēovė.
2. Dea e lindur 2009 nė Kėrēovė, jeton nė Kėrēovė.

TEUTA e martuar me Agim Selimin nga fshati Sėrbicė, i lindur mė 1972 me profesion profesor i kimisė dhe kanė fėmijėt;
1. Aurela –Elona e lindur mė 2004 nė Paris, jeton nė Pris
2. Adriani-Begzat i lindur mė 2008 nė Paris, jeton nė Paris.


YLLĖZA e martuar Besnik Ēelikun nga fshati Cėrvicė i lindur mė 1981 me profesion inxhinier i diplomuar i makinerisė, jetojnė nė f. Cėrvicė.

HAVA e martuar me Nazim Alimin nga fshati Greshnicė i lindur mė 1954 arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė;
1. Fatmitir i lindur mė 1977 nė Kėrēovė zanatēi, jeton nė Kėrēovė.
2. Shpresim i lindur mė 1981nė Kėrēovė arsim tetėvjeēar, jeton nė Amerikė.


FATMIRI i martuar me Lutfije Sejdinin nga Kėrēova e lindur mė 1984 me arsim tetėvjeēar dhe kanė fėmijė;
1. Engjėlli i lindur mė 2006 nė Kėrēovė, jeton nė Kėrēovė.
2. Ermali i lindur mė 2008 nė Kėrēovė, jeton nė Kėrēovė.

SHPRESIMI i martuar me Besa Kadriun nga Kėrēova e lindur mė 1984 me arsim fillor dha kanė fėmijėn;
1. Nazimin i lindur nė vitin 2003 nė Amerikė, sė bashku me prindėrit jeton nė Amerikė
DEGA E DYTĖ E TRUNGUT FAMILJARĖ TĖ VAJZĖS SĖ BAJRAM DHE XHEMILE ZIBERIT – GURBES TĖ KATUNDIT ZHUBRINĖ

Vajzėn e dytė dhe tė pagėzuar me emrin Beglije e martojnė nė fshatin LLaxhe pėr Ismailin-Molen Sadiku dhe u lindin fėmijėt;

1. Musliu i lindur mė 1924 nė Trapēin doll
2. Dauti i lindur mė 1935 nė Trapēin doll
3. Huma e lindur mė 1937 nė Trapēin doll
4. Zena e lindur mė 1939 nė Trapēin doll
5. Hajrija e lindur mė 1941 nė trapin doll

MUSLIU martohet me Sajmen ( vajzėn) e Beglijes qė e ka me burrin e parė nga fshati Shutovė, dhe kanė kėto fėmijė;

1. Sejdija e lindur mė 1942 nė Trapēin doll
2. Afija e lindur mė1945 nė Trapēin doll
3. Haziri i lindur mė 1947 nė Trapēin doll
4. Salija e lindur mė 1951 nė Trapēin doll
5. Haqifi i lindur mė 1953 nė Trapēin doll
6. Naxhija e lindur mė 1956 nė Trapēin doll

SEJDIA martohet me Vait Musliun nga fshati Trap - Doll dhe kanė kėto fėmijė;
1. Jashar i lindur mė 1958
2. Nazlije e lindur mė 1960
3. Fadil i lindur mė 1962
4. Gėzim i lindur mė 1964
5. Nevzije e lindur mė 1966

AFIJA martohet me Nexhat Aliun nga fshati Garanė- Kėrēovė i lindur mė 1951 zanatēi dhe kanė kėto fėmijė;
1. Shaqire e lindur mė 1970 nė Trapēin doll, tetėvjeēare, jeton nė Zvicėr.
2. Neshat i lindur mė 1972 nė Trapēin doll mekanik, jeton nė Zvicėr.
3. Florije e lindur mė 1974 nė Trapēin doll, tetėvjeēare jeton nė Zvicėr.
4. Sanija e lindur mė 1975 nė Trapēin doll, tetėvjeēar, jeton nė Zvicėr.

SHAQIRJA martohet me Mehmedaliun nga fshati Debresh rrethi i Prilepit, i lindur mė 1968 me arsim tetėvjeēar, dhe kanė kėto fėmijė:
1. Idail i lindur mė 1991 me arsimim tė mesėm
2. Neire e lindur mė 1994 nxėnėse

FLORIJE martohet me Arifin nga fshati Zhelinė tė Tetovės dhe kanė kėto fėmijė:
1. Nora e lindur mė 1995 nxėnėse
2. Hamdi i lindur mė 1997 nxėnės
3. Antigona e lindur mė 1998 nxėnės
4. Valbona e lindur mė 2004

NESHATI i martuar me Lulėzimen nga fshati Garanė dhe kanė kėto fėmijė:
1. Armendi i lindur mė 1997 nxėnės
2. Anisa e lindur mė 2003 nxėnėse

SANIJA martohet me Naser Limanin nga Kėrēova zanatēi i lindur mė 1974 dhe kanė kėto fėmijė:
1. Ilirijana e lindur mė 1993 nė Kėrēovė nxėnėse
2. Gentiana e lindur mė 1994 nė Kėrēovė nxėnėse
3. Gentijani i lindur mė 1996 nė Kėrēovė
4. Matjane e lindur mė 2009 nė Kėrēovė

HAZIRI martohet me Hamdijen nga fshati Kollarė e lindur mė 1950 me arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė;
1. Bashkim i lindur mė 1973 nė Trapēin doll, arsim fillor jeton nė Zvicėr.
2. Lulije e lindur mė 1975 nė Trapēin doll, arsim fillor, jeton nė Zvicėr.
3. Lumnije e lindur mė 1978 nė Trapēin doll, arsim fillor, jeton nė Zvicėr.
4. Bukurim i lindur mė 1980 nė Trapēin doll, arsim fillor, jeton nė Zvicėr.

BASHKIMI i martuar me Fadilen nga fshati Tuhin e lindur mė 1975 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Bujar i lindur mė 1996 nė Zvicėr, nxėnės jeton nė Zvicėr.
2. Musli i lindur mė 1998 nė Zvicėr, nxėnės jeton nė Zvicėr.

LULIJA e martuar me Fatmir Bajramin i lindur mė 1975 prej fshatit Llapkin doll dhe kanė kėto fėmijė;
1. Bleranda e lindur mė 1999 nė Zvicėr, nxėnėse jeton nė Zvicėr.
2. Nuredini i lindur mė 2002 nė Zvicėr, nxėnės jeton nė Zvicėr.

LUMNIJA e martuar me Gazmend Spahiun nga fshati Cėrvicė, dhe kanė kėto fėmijė;
1. Hamdije e lindur mė 2003 nė Zvicėr, nxėnėse, jeton nė Zvicėr
2. Kurtish i lindur mė 2007 nė Zvicėr jeton nė Zvicėr.

BUKURIMI i martuar me Verime Sadikun nga Drogomishti i madh e lindur mė 1985.

SALIJA martohet me Mefail Ēelikun nga fshati Cėrvicė i lindur mė 1951me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Adem
2. Agron
3. Dashuria

NAXHIJA martohet me Mustafa Spahiun nga f. Cėrvicė me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Mirushe
2. Arben
3. Abdulla

HAQIFI martohet me Sulltanėn nga Zajazi lindur mė 1954 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Shpresime e lindur mė 1978 nė Trapēin doll
2. Lazime e lindur mė 1983 nė Trapēin doll

DAUTI martohet me Ramizen nga fshati Zajaz e lindur mė 1935 me arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė:
1. Qamile e lindur mė 1962 nė Trapēin doll me arsim fillor.
2. Abdulla lindur mė 1964 nė Trapēin doll me arsim tetėvjeēar.
3. Selvije e lindur mė 1966 nė Trapēin doll me arsim tetėvjeēar.
4. Ismail i lindur mė 1968 nė Trapēin doll me arsim tetėvjeēar.
5. Kumrije e lindur mė 1970 nė Trapēin doll me arsim tetėvjeēar.

QAMILJA martohet me Sadik Jehon nga fshati Kollarė, kanė kėto fėmijė:
1. Yllėza e lindur mė 1990 nė Kollarė me arsim tė mesėm.
2. Shukrije e lindur mė 1992 nė Kollarė me arsim tė mesėm.

ABDULLA martohet me Ajshen nga fshati Zajaz e lindur mė 1964 me arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė:
1. Shqipe e lindur mė 1985 me arsim tė mesėm.
2. Kelmendi i lindur mė 1987 student.
3. Manushaqe e lindur mė 1990 studente.

SELVIJE martohet me Selman nga Zajazi dhe kanė kėto fėmijė:
1. Tishe e lindur mė 1995 nxėnėse
2. Arben i lindur mė 1997 nxėnėse
3. Antigona e lindur mė 1999 nxėnėse
4. Betimi i lindur mė 2001 nxėnės

ISMAILI martohet me Gėzimen nga fshati Zajaz dha kanė kėto fėmijė:
1. Valon i lindur mė 1993 nxėnės
2. Vlora e lindur mė 1995 nxėnėse
3. Daut i lindur mė 1997 nxėnės

KUMRIJE e martuar pėr Latifin nga fshati Kollarė dhe kanė kėto fėmijė:
1. Mazllami
2. Albulena
3. Ukaliu

HUMA martohet me Besimin Sadiku nga Llapkin Dolli e lindur mė 1934 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Hajradin i lindur mė 1961 me arsim fillor, jeton nė Zvicėr
2. Zylbije e lindur mė 1967 me arsim fillor
3. Rukije e lindur mė 1970 me arsim fillor

HAJREDINI martohet me Ramize e lindur mė 1968 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Huma e lindur mė 1988, e lindur nė Zvicėr, arsim tė mesėm, jeton nė Zvicėr
2. Besim i lindur mė1989 i lindur nė Zvicėr, arsim tė mesėm, jeton nė Zvicėr
3. Besime e lindur mė 1992 e lindur nė Zvicėr, arsim tė mesėm, jeton nė Zvicėr
4. Dashurie e lindur mė 1994, e lindur nė Zvicėr, nxėnėse, jeton nė Zvicėr

HUMA e martuar pėr Flamur Zendeli nga fshati Zhubrinė i lindur mė 1983 ka mbaruar fakultetin e Informatikės.

ZYLBIJA e martuar pėr Naxif Seferin nga fshati Kolibar dhe kanė fėmijė;
1. Zufer
2. Festime

RUKIJA e martuar pėr Lazam Beqirin nga fshati Kolibar dhe kanė fėmijė;
1. Halim
2. Trina

HAJRIA martohet me Hamiti Ademi nga Zajazi dhe kanė kėto fėmijė;
1. Shefkiun i lindur mė 1973 me arsim tetėvjeēar, jeton nė Zajaz.
2. Shefkije e lindur mė 1975 me arsim tetėvjeēar.

ZENA martohet me Mediu Abazi nga Leshnica lindur dhe kanė kėto fėmijė;
1. Mazllome
2. Abas
3. Bukurje

DEGA E TRETĖ TRUNGUT FAMILJAR TĖ VAJZĖS SĖ BAJRAM DHE XHEMILE ZIBERIT-GURBES TĖ KATUNDIT ZHUBRINĖ.

Vajzėn e tretė tė lindur dhe tė pagėzuar me emrin Sehade e martojnė nė fshati Llaxhe, pėr Baki Hajro i lindur mė 1897 dhe u lindin fėmijėt;
1. Fekrija e lindur mė 1918 nė Trapēin doll.
2. Sadulla i lindur mė 1921 nė Trapēin doll.
3. Rexhepi i lindur mė 1926 nė Trapēin doll.
4. Safija e lindur mė 1936 nė Trapēin doll.

FEKRIJA martohet me Xhevit Ramadanin nė fshatin Trapēin-Doll i lindur mė 1912, ballist i pėrbetuar dhe u lindin kėto fėmijė;

1. Mehmedaliu(Medushi) i lindur mė 1940 nė Trapēin doll, arsim fillor.
2. Adem i lindur mė 1941 hoxhė nė Trapēin doll.
3. Hazem i lindur mė 1944 arsim fillor, nė Trapēin doll.
4. Nahile e lindur mė 1947 arsim fillor, nė Trapēin doll.

MEHMEDALIU martohet me Nevzijen, e lindur mė 1940 me arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė;
1. Bukurije e lindur mė 1963 nė Trapēin doll, me arsim tetėvjeēar, jeton nė Amerikė.
2. Qani i lindur mė 1965 nė Trapēin doll, me arsim tetėvjeēar, jeton nė Amerikė.
3. Nevzije e lindur mė 1966 nė Trapēin doll, me arsim tetėvjeēar, jeton nė Amerikė.
4. Ilmiu i lindur mė 1967 nė Trapēin doll, me arsim tetėvjeēar, jeton nė Amerikė.
5. Hamdije e lindur mė 1969 nė Trapēin doll, me arsim tetėvjeēar, jeton nė Amerikė.

QANIU martohet me Pendije nga fshati Llaxhe, e lindur mė1967 me arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė;
1. Xhevit i lindur mė 1998 nė Amerikė, nxėnės, dhe jeton nė Amerikė.
2. Liridona e lindur mė 1992 nė Amerikė, nxėnėse, jeton nė Amerikė.
3. Fekrije e lindur mė 1993 nė Amerikė nxėnėse dhe jeton nė Amerikė.
4. Antigona e lindur mė 1995nė Amerikė nxėnėse, jeton nė Amerikė.

BUKURIJA martohet me Halimin i lindur mė 1962 nga Drogomishti i vogėl me arsim tė mesėm dhe kanė kėto fėmijė;
1.Abidini i lindur mė 1991 nė Drogomisht tė vogėl, student, jeton nė Amerikė.
2. Zilbije e lindur mė 1990 nė Drogomisht tė vogėl, arsim tė mesmen,, jeton nė Amerikė.

NEVZIJA martohet me Nuhiun nga fshati Zajaz i lindur mė 1966 me arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė;
1. Leutrimi i lindur mė 1991 nė Zajas, student, jeton nė Amerikė.
2. Doruntina e lindur mė 1995 nė Zajas, nxėnėse, jeton nė Amerikė.

ILMIU martohet me Selime Braja e lindur nė Kėrēovė mė 1969 me arsim fillor dhe kanė fėmijėt;
1.Iliriani i lindur mė 1993 nė Trapēin doll, nxėnės, jeton nė Amerikė.
2.Ilirijana e lindur mė 1992 Trapēin doll, nxėnėse, jeton nė Amerikė.
3.Linda e lindur mė 1995 nė Trapēin doll, nxėnėse, jeton nė Amerikė.

HAMDIJA martohet me Lutfi Ballazhi nga Kėrēova i lindur mė 1968 me arsimim tė mesėm dhe kanė kėto fėmijė;
1. Hasan i lindur mė 1998 nė Amerikė, nxėnės, jeton nė Amerikė.
2. Dardan i lindur mė 1993 nė Kėrēovė, nxėnės, jeton nė Amerikė.

ADEMI martohet me Fekrijen prej fshatit Mahmute me arsim fillor e lindur mė 1945 dhe kanė fėmijėt;
1. Muhamet i lindur mė 1973 nė Trapēin doll, me arsim tė mesėm, dhe jeton nė Trapēin doll.
2. Samet i lindur mė 1974 nė Trapēin doll, arsim tetėvjeēar, jeton nė Trapēin doll.
2. Lumnije e lindur mė 1976 nė Trapēin doll, tetėvjeēaren, jeton nė Kėrēovė.

MUHAMETI martohet me Dashurijen nga fshati Shutovė e lindur mė 1972 me arsimim tė mesėm dhe kanė fėmijėt;
1. Lindijan i lindur mė 1993 nė Amerikė, nxėnės jeton nė Trapēin doll.
2. Lindijana e lindur mė 1996 nė Amerikė, nxėnėse jeton nė Trapēin doll.
3. Adem i lindur mė 1999 nė Amerikė, nxėnės, jeton nė Trapēin doll.

SAMETI i martuar me Hazbije prej fshatit Greshnicė me arsim fillor dhe kanė fėmijė;
1.Driloni i lindur mė 1993 nė Trapēin doll, nxėnės, jeton nė Trapēin doll.
2.Antigona e lindur mė 1995 nė Trapēin doll, nxėnėse, jeton nė Trapēin doll.
3. Urani i lindur mė 1999 nė Trapēin doll, nxėnės, jeton nė Trapēin doll.
4. Dritan i lindur mė 2001 nė Trapēin doll, nxėnės, jeton nė Trapēin doll.

LUMNIJE e martuar me Bekim Seferin nga fshati Zajaz me arsim tė mesėm-hoxhė dhe kanė fėmijėt;
1. Mustafa i lindur mė 2001 nė Kėrēovė, nxėnės, jeton nė Kėrēovė.
2. Amini i lindur mė 2007 nė Kėrēovė, jeton nė Kėrēovė.
3. Letafetka e lindur mė 2008 nė Kėrēovė, jeton nė Kėrēovė.

HAZEMI i martuar me Hasijen nga Kollara me arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė;
1. Drita e lindur mė 1978 nė Amerikė, fakultet, jeton nė Amerikė.
2. Fatime e lindur mė 1979 nė Amerikė, fakultet, jeton nė Amerikė.
3. Shpresa e lindur mė 1981 nė Amerikė, fakultet, jeton nė Amerikė.
4. Violeta e lindur mė 1983 nė Amerikė, nxėnėse, jeton nė Amerikė.
5. Dashmire e lindur mė 1984 nė Amerikė, nxėnėse, jeton nė Amerikė.
6. Hasije e lindur mė 1986 nė Amerikė, nxėnėse, jeton nė Amerikė.

NAHILE e martuar me Feto Elmazin nga fshati Garanė i lindur mė 1944, arsim tė lartė arsimtar Fizikė-Kimi, njė atdhetar i mirė, prandaj pushteti Jugosllav e mbyll, ku vuan pesė vjet burg. Pasi e kryen burgun nuk mundet tė punėsohet, prandaj shkon nė Amerikė, ku edhe sot e kėsaj dite jeton me familjen. Atje u lindin fėmijėt;
1. Nazimi i lindur mė 1976 nė Amerikė fakultet, jeton nė Amerikė.
2. Lulzime e lindur mė 1975 nė Amerikė, fakultet, jeton nė Amerikė.

NAZIMI martohet me THEKLA e lindur mė 1972 nga Amerika, me kombėsi greke me arsim tė lartė dhe kanė fėmijė;
1. Safia e lindur mė 2007 nė Amerikė, jeton nė Amerikė.

SADULLA martohet me Imihane Bajramin nga fshati Greshnicė e lindur mė 1918 e pa arsimuar, u lindin kėto fėmijė;
1. Nexhbedini i lindur mė 1942 nė Trapēin doll arsim tetėvjeēar, jeton nė Zvicėr.
2. Fatime e lindur mė 1946 nė Trapēin doll arsim fillor, jeton nė Garanė
3. Hasime e lindur mė 1948 nė Trapēin doll arsim fillor, jeton nė Gjermani.
4. Abidini i lindur mė 1954 nė Trapēin doll arsim tetėvjeēar, jeton nė Zvicėr.

NEXHBEDINI i martuar me Isnije Osmani nga fshati Garanė e lindur mė 1954, me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Sadulla i lindur mė 1981i lindur nė Zvicėr, me arsim tė mesėm, jeton nė Zvicėr.
2. Jetmire e lindur mė 1985 e lindur nė Zvicėr, me arsim tė mesėm, jeton nė Zvicėr.
3. Sehade e lindur mė 1988 e lindur nė Zvicėr me arsim tė mesėm, jeton nė Zvicėr.

SADULLA martohet me Lirie Asllanin nga f. Shutovė e lindur mė 1985 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Loranda e lindur mė 2005, jeton nė Zvicėr.
2. Alina e lindur mė 2010, jeton nė Zvicėr.

JETMIRE martohet me Rushit Rushitin nga fshati Garanė i lindur mė 1978 me arsim tė mesėm dhe kanė kėto fėmijė;
1. Fehim i lindur mė 2007, jeton nė Zvicėr.

SEHADE e martuar me Milahim Ballazhin nga Fshati Cėrvicė i lindur mė 1988 me arsim tė mesėm.

FATIME martohet me Xhevit Elmazin nga fshati Garanė i lindur mė 1944 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Gėzimi i lindur mė 1972 nė Garanė me arsim tė mesėm, jeton nė Garanė.
2. Fatmire e lindur mė 1976 nė Garanė me arsim tetėvjeēar, jeton nė Garanė.
3. Besim i lindur mė 1979 nė Garanė doktor i Stomatologjisė, jeton nė Garanė.

GĖZIMI i martuar me Tamane Miftarin nga f. Shutovė e lindur mė 1970 me arsim tetėvjeēar dhe kanė fėmijėt;
1. Fatime e lindur mė 1995 nė Garanė, nxėnės, jeton nė Garanė.
2. Shpendi lind mė 1997 nė Garanė, nxėnės, jeton nė Garanė.

FATMIRE e martuar me Bekim Selimin nga Kėrēova i lindur mė 1973 me arsim tetėvjeēar dhe kanė fėmijėn;
1.Qėndrimin i lindur mė 2005 nė Itali, jeton nė Itali.

HASIME e martuar me Muadin Ramadani nga Trapēin Dolli i lindur mė 1948 me arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė;
1. Naser i lindur mė 1974 me arsim tetėvjeēar, jeton nė Gjermani.
2. Luljeta e lindur mė 1976 me arsim tetėvjeēar, jeton nė Gjermani.
3. Florije e lindur mė 1979 me arsim tetėvjeēar, jeton nė Gjermani.
4. Zufer i lindur mė 1981me arsim tetėvjeēar, jeton nė Gjermani.

NASERI i martuar me Heshurije Musliun nga Trapēin Dolli e lindur mė 1974 me arsim fillor dhe kanė fėmijėt;
1. Besnik i lindur mė 1994 nxėnės, jeton nė Gjermani.
2. Besnike e lindur mė 1996 nxėnėse, jeton nė Gjermani.

LULJETA e martuar me Bashkim Rrahmani nga fshati Zajas i lindur mė 1975 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1.Bukurim i lindur mė 1997, nxėnės, jeton nė Gjermani.
2.Nushi i lindur mė 2000, nxėnės, jeton nė Gjermani.

FLORIJE e martuar me Muhamed Sulejmani nga Kėrēova i lindur mė 1976 me arsim tė mesėm dhe kanė kėto fėmijė;
1. Leutrime e lindur mė 2000 nxėnėse, lind dhe jeton nė Gjermani.
2. Leonita e lindur mė 2003 nxėnėse, lind dhe jeton nė Gjermani.
3. Sinan i lindur mė 2005, lind dhe jeton nė Gjermani.

ZUFERI i martuar me Mirjeta nga Kosova-Gjakovė e lindur mė 1983 me arsim tė mesėm dhe kanė fėmijėn;
1. Anisa e lindur mė 2009

ABIDINI martohet me Nazmijen Ismaili nga fshati Drogomisht i Madh e lindur mė 1954 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Merita e lindur mė 1980 nė Trapēin doll me arsim tetėvjeēar
2. Driton i lindur mė 1982 nė Trapēin doll fakultet-jurist, jeton nė Trapēin doll.

MERITA martohet me Muhamed Beqirin nga fshati Zajaz i lindur mė 1981 me arsim tė mesėm dhe kanė fėmijėt;
1. Safije e lindur mė 2003
2. Qėndrim i lindur mė 2007

DRITONI martohet me Bekime Jusufin nga Tuhini e lindur mė 1982 me arsim tė mesėm dhe kanė kėto fėmijė;
1. Valdrin i lindur mė 2004 nė Trapēin doll
2. Abidin i lindur mė 2007 nė Trapēin doll

REXHEPI martohet me Shadije Sadikun nga fshati Kollarė e lindur, mė 1936 e pa shkolluar u lindin kėto fėmijė;
1. Behije e lindur mė 1958 nė Trapēin doll me arsim fillor
2. Tefike e lindur mė 1960 nė Trapēin doll me arsim tė mesėm
3. Ramazan i lindur mė 1962 nė Trapēin doll arsim tė mesėm – sportist i dalluar
4. Osman i lindur mė 1964 nė Trapēin doll arsim tetėvjeēar

BEHIJE martohet me Islam Abdiun nga fshati Zajaz i lindur mė 1953 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Fatlume e lindur mė 1980 arsim tė mesėm
2. Shpresim i lindur mė 1982 fakultet

FATLUME e martuar me Nasufin nga Drogomishti i vogėl, dhe kanė kėto fėmijė;
1.Antigona e lindur mė 2003 nxėnėse
2. Loris i lindur mė 2007

SHPRESIMI i martuar me Arta Aliun nga fshati Arangjell e lindur mė 1984 me arsim, fakultet.

TEFIKE e martuar me Selim Ballazhin nga fshati Sėrbicė i lindur mė 1957 me arsim tetėvjeēar dhe u lindin kėto fėmijė;
1. Sulejmani i lindur mė 1988 nė Kėrēovė me arsim tė mesėm, jeton nė Kėrēovė.
2. Arjeta e lindur mė 1991 nė Kėrēovė me arsim tė mesėm, jeton nė Kėrēovė.

RAMAZANI i martuar me Qamile Zendeli nga Zajazi e lindur mė 1965 me arsim fillor dhe kanė kanė kėto fėmijė;
1. Rexhep i lindur mė 1987 nė Trapēin doll, arsim tė mesėm, jeton nė Trapēin doll.
2. Baki i lindur mė 1989 nė Trapēin doll arsim tė mesėm, jeton nė Trapēin doll.

REXHEPI i martuar me Arta Alimi, arsim tė mesėm e lindur mė 1988 dhe kanė fėmij;
1. Ramazan i lindur mė 2010, jeton nė Trapēin doll.

OSMANI i martuar me Sanije Mersimi nga fshati Drogomisht i madh e lindur mė 1964 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Valon i lindur mė 1989 nė Zvicėr, arsim tė mesėm, jeton nė Zvicėr.
2. Vlora e lindur mė 1990 nė Zvicėr, arsim tė mesėm, jeton nė Zvicėr.
3. Uskana e lindur mė 1991 nė Zvicėr, arsim tė mesėm, jeton Zvicėr.

SAFIJE e martuar me Brahim Abdiun nga fshati Zajaz i lindur mė 1940 me arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė;
1. Rizman i lindur mė 1960 nė Zajas arsim fillor, jeton nė Zvicėr.
2. Shehi i lindur mė 1963 nė Zajas fakultet-Pedagogji, jeton nė Zvicėr.
3. Hatem i lindur mė 1966 nė Zajas arsim tė mesėm, jeton nė Zvicėr.
4. Agim i lindur mė 1970 nė Zajas tetėvjeēare.
5. Abdi i lindur mė 1977 nė Zajas tetėvjeēar.

RIZMANI martohet me Rukijen nga fshati Zajaz dhe kanė kėto fėmijė;
1. Lumnije e lindur mė 1989, zanat, jeton nė Zvicėr.
2. Lulmire e lindur mė 1990, nxėnės, jeton nė Zvicėr.
3. Resmie e lindur mė 1992, nxėnės jeton nė Zvicėr.
4. Jeton i lindur mė 1994, nxėnės, jeton nė Zvicėr.

SHEHIU martohet me Atlijen Ibrahimi nga fshati LLapkin doll dhe kanė kėto fėmijė;
1. Dashurim i lindur mė 1989, zanat, jeton nė Zvicėr.
2. Iliri i lindur mė 1990, zanat, jeton nė Zvicėr.

HATEMI i martuar me Zenėn nga fshati Zajas dhe kanė kėto fėmijė;
1. Fatbardha e lindur mė 1992, nxėnės, jeton nė Zvicėr.
2. Arlinda e lindur mė 1994, nxėnės, jeton nė Zvicėr.
3. Arlind i lindur mė 1996, nxėnės, jeton nė Zvicėr.

AGIMI martohet me Pendien nga fshati Zajas dhe kanė kėto fėmijė;
1. Albulena e lindur mė 1997, nxėnės, jeton nė Zajaz.
2. Albuleni i lindur mė 1998, nxėnės, jeton nė Zajaz.

ABDIU martohet me Agimen nga fshati Zajas dhe kanė kėto fėmijė;
1. Ibrahim i lindur mė 1995, nxėnės, jeton nė Zajaz.
2. Florentina e lindur mė 1996, nxėnės, jeton nė Zajaz.
3. Florenti i lindur mė 1997, nxėnės, jeton nė Zajaz.
4. Antigona e lindur mė 1999, nxėnės, jeton nė Zajaz.


DEGA E KATĖRT E TRUNGUT FAMILJAR TĖ VAJZĖS SĖ BAJRAM DHE XHEMILE ZIBERIT-GURBES NGA KATUNDI ZHUBRINĖ

Vajzėn katėrt dhe tė pagėzuar me emrin Mahmude e martojnė nė fshatin Zajaz, me Mehmedali Saliun dhe u lindin shtatėmbėdhjetė fėmijė, por katėrmbėdhjetė u vdesin dhe u ngelin:

1. Mide e lindur mė 1922 nė Zajas
2. Farije e lindur mė 1937 nė Zajas
3. Shazimani i lindur mė 1941nė Zajas

MIDE martohet me Husko Bajramin nga fshati Drogomisht i Vogėl i lindur mė 1920 dhe u lind fėmija
1. Medini i lindur mė 1950 nė Drogomisht tė vogėl, me arsim tė mesėm

MEDINI martohet me Fazile Sulėn nga fshati Arangjel e lindur mė 1951 me arsimim fillor, dhe u lindin fėmijėt:
1. Huseini i lindur mė 1975 nė Kėrēovė zanatēi, jeton nė Zvicėr.
2. Afrimi i lindur mė 1976 nė Kėrēovė zanatēi, jeton nė Zvicėr.
3. Lavdrimi i lindur mė 1979 nė Kėrēovė zanatēi, jeton nė Zvicėr.

HYSENI martohet me Dashmire Bajrami nga fshati Greshnicė e lindur mė 1974 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Arbian i lindur mė 1999 nxėnės, ka lind dhe jeton nė Zvicėr.
2. Albin i lindur mė 2003 nxėnės, ka lind dhe jeton nė Zvicėr.

AFRIMI martohet me Hajrie Kasamin nga fshati Garanė-Kėrēovė e lindur mė 1978 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Bleona e lindur mė vitin 2000 nxėnėse, ka lind dhe jeton nė Zvicėr.
2. Lena e lindur mė vitin 2006 ka lind dhe jeton nė Zvicėr.

LAVDIMI martohet me Ilire Spahiu nga fshati Cėrvicė e lindur mė 1982 dhe kanė fėmijė;
1. Earta e lindur mė 2007 ka lind dhe jeton nė Zvicėr.

FARIA martohet me Kadri Nasufin nga fshati Zajaz i lindur mė 1940 kėto fėmijė:
1. Hanife e lindur mė 1964 me arsim fillor, ka lind dhe jeton nė Zajaz.
2. Dashuria e lindur mė 1966 arsim fillor, ka lind dhe jeton nė Zajaz.
3. Refiku i lindur mė 1970 arsim tetėvjeēar, ka lind dhe jeton nė Zajaz.
4. Lumrija e lindur mė 1972 arsim fillor, ka lind dh jeton nė Zajaz.

HANIFE martohet me Fazli Musliun nga fshati Zajaz, u lindin kėto fėmijė:
1. Zeno i lindur mė 1987, arsim tė mesėm, ka lind dhe jeton nė Zajaz.
2. Sanija e lindur mė 1992 arsim tė mesėm, ka lind dhe jeton nė Zajaz.
3.Shkėndija e lindur mė 1994, arsim tė mesėm, ka lind dhe jeton nė Zajaz.

DASHURIA martohet me Vesel Veseli nga fshati Zajaz e lindur mė 1964 dhe kanė kėto fėmijė:
1. Besa e lindur mė 1999 nxėnėse, ka lind dhe jeton nė Zajaz.
2. Tina e lindur mė 2005, ka lind dhe jeton nė Zajaz.

REFIKU martohet me Dashurie Musai nga fshati Zajaz e lindur mė 1969 dhe kanė kėto fėmijė:
1. Farija e lindur mė 1987, arsim fillor, ka lind dhe jeton nė Zajaz.
2. Faiku i lindur mė 1993 arsim tė mesėm, ka lind dhe jeton nė Zajaz.
3. Agnija e lindur mė 1996 nxėnėse, ka lind dhe jeton nė Zajaz.
4. Kadriu i lindur mė 1997 nxėnės, ka lind dhe jeton nė Zajaz.

LUMRIJA e martuar me Mexhit Muratin nga fshati Zajaz i lindur mė 1970 dhe u lindin kėto fėmijė:
1. Jetoni i lindur mė 1989 tė mesėm, ka lind dhe jeton nė Zajaz.
2. Meriton i lindur mė 1997 nxėnės, ka lind dhe jeton nė Zajaz.

SHAZIMANI martohet me Habiben nga fshati Zajaz e lindur mė 1944 dhe u lindin kėto fėmijė:
1. Lulėzime e lindur mė 1966 nė Zajas, ka lind dhe jeton nė Zajaz.
2. Sulejmani i lindur mė 1968 nė Zajas, ka lind nė, jeton nė Itali.
3. Mehmedi i lindur mė 1970 nė Zajas, ka lind nė, jeton nė Itali.
4. Rukija e lindur mė 1972 nė Zajas
5. Shabani i lindur mė 1974 nė Zajas, ka lind nė, jeton nė Itali.
6. Pendija e lindur mė 1975 nė Zajas.


SULEJMANI martohet Nahile Ahmedi nga fshati Zajaz dhe u lindin kėto fėmijė:
1. Arbėnore e lindur mė 1986, ka mbaruar zanat, ka lind nė Kėrēovė, jeton nė Itali.
2. Drita e lindur mė 1987, arsim tetėvjeēar, ka lind nė Kėrēovė, jeton nė Itali.
3. Blerina e lindur mė 1989, arsim tetėvjeēar, ka lind nė Kėrēovė, jeton nė Itali.
4. Shpresime e lindur mė 1993, arsim tetėvjeēar, ka lind nė Kėrēovė, jeton nė Itali.
5. Dritan i lindur mė 1995, nxėnės ka lind dhe jeton nė Itali.

ARBĖNORE e martuar me Valdetin nga fshati Garanė dhe kanė fėmijė
1. Gojarti i lindur mė 2009

MAHMUDE martohet me Xhevdet Ademin nga fshati Drogomisht i Vogėl dhe kanė fėmijėt:
1. Besnike e lindur mė 1995 nxėnėse, jeton nė Itali.
2. Flora e lindur mė 1996 nxėnėse, jeton nė Itali.
3. Arben i lindur mė 2005, ka lind dhe jeton nė Itali.
RUKIJA e martuar me Xheladin Muratin nga fshati Zajaz dhe kanė kėto fėmijė:
1. Pėrparimi i lindur mė 1995 nxėnės, ka lind dhe jeton nė Zajaz.

SHABANI i martuar me Lulėzime Ademin e lindur mė 1973 dhe kanė kėto fėmijė:
1. Argėtimi i lindur mė 1995 nxėnės, ka lind nė Zajaz, jeton nė Itali.
2. Argėtime e lindur mė 1996 nxėnės, ka lind nė Zajaz, jeton nė Itali.DEGA E PESTĖ E TRUNGUT FAMILJAR TĖ VAJZĖS SĖ BAJRAM DHE XHEMILE ZIBERIT- GURBES TĖ KATUNDIT ZHUBRINĖ

Vajza e pestė Hatixhja martohet me Abdulla Ballazhin nga fshati Sėrbicė me arsimim tė mesėm, qė nė atė kohė ka qenė edhe mė i shkolluari nė fshat, e ka mbaruar nė Bukuresht tė Rumanisė apo siē i kanė thėnė nė atė kohė njerėzit e kėsaj ane-Vllajaka. U lindin dy fėmijė;

1. Mustafa i lindur mė1930 nė Sėbicė me arsimim tė lartė.
2. Meremja-Leme e lindur mė 1932 nė Sėrbicė arsim fillor.

MUSTAFA ( mė vonė e ndėrron mbiemrin Hajredini) martohet me Nazimen nga fshati Drogomisht i vogėl e lindur mė 1933 dhe u lindin fėmijėt;
1. Qemali i lindur mė 1953 nė Kėrēovė, ekonomist i diplomuar
2. Hatixhe e lindur mė 1955 nė Kėrēovė arsimim tė mesėm
3. Azemi i lindur mė 1957 nė Kėrēovė arsimim tė mesėm, jeton nė Kėrēovė.
4. Lulėzime e lindur mė 1959 nė Kėrēovė arsimim tė mesėm

QEMALI martohet me Sabijen nga fshati Jagoll e lindur mė 1960 me shkollė tė mesme dhe kanė fėmijė;
1. Nazime e lindur mė 1984 nė Kėrēovė profesoreshė e gjuhės angleze, e punėsuar nė Shkup.
2. Egzona e lindur mė 1997 nė Kėrēovė nxėnėse, jeton nė Kėrēovė.
3. Driloni i lindur mė 1999 nė Kėrēovė nxėnės, jeton nė Kėrēovė.

HATIXHJA martohet me Muharrem Cucullin nga fshati Sėrbicė i lindur mė 1954 me profesion ekonomist dhe kanė fėmijėt;
1. Valbona e lindur mė 1980 nė Kėrēovė albanologe, ka lind nė Kosovė, jeton nė Kėrēovė.
2. Arta e lindur mė 1983 arsim tė mesmen, ka lind nė Kosovė, jeton nė Kėrēovė.
3. Shkurta e lindur mė 1985 nė arsimi tė mesmen, ka lind nė Kosovė jeton nė Kėrēovė.
4. Burimi i lindur mė 1987 ka mbaruar fakultetin e kriminalistikės, ka lind nė Kosovė, jeton nė Amerikė.
5. Donika e lindur mė 1993 arsim tė mesmen, ka lind nė Kosovė, jeton nė Kėrēovė.

VALBONA martohet me Veli Veliun nga fshati Trapēin Doll i lindur mė 1976 me profesion Albanolog dhe kanė fėmijėt;
1. Ilmiu i lindur mė 2001nė Trapēin doll, jeton nė Trapēin doll.
2. Veton i lindur mė 2008 nė Trapēin doll, jeton nė Trapēin doll.

ARTA martohet me Naser Halilin nga fshati Greshnicė i lindur mė 1978 me arsimim tė lartė profesor i informatikės dhe kanė fėmijėn;
1. Albionin i lindur mė 2007 nė Greshnicė

SHKURTA martohet me Mynyri Latifin nga fshati Greshnicė i lindur mė 1983 ka tė mbaruar shkollė tė mesme dhe kanė fėmijėn;
1. Fatlumin i lindur mė 2008

AZEMI martohet me Nurie Elmazi nga f.Trapēin Doll e lindur mė 1960 ka mbaruar shkollė tė mesme dhe kanė fėmijėt;
1. Jehona e lindur mė 1985 nė Kėrēovė ka mbaruar Akademinė e Arteve nė Shkup, jeton nė Shkup.
2. Jetmire e lindur mė 1988 nė Kėrēovė studente e albanologjisė nė Shkup
3. Jetmir i lindur mė 1992 nė Kėrēovė nxėnės, jeton nė Kėrēovė.

LULZIME e martuar me Reshat Ajdinin, mjek Stomatolog, nga fshati Sėrbicė i lindur mė 1956 dhe kanė fėmijėt;
1. Fitore e lindur mė 1983 nė Sėrbicė, jeton nė Zvicėr.
2. Arbėnore e lindur mė 1986 nė Sėrbicė, jeton nė Zvicėr.
3. Nashyt i lindur mė 1988 nė Sėrbicė, jeton nė Zvicėr.

FITORJA martohet me Ramazan Ibrahimin i lindur mė 1981 dhe ka tė kryer shkollė tė mesme.

ARBNORJA martohet me Mefmetin nga fshati Zajas i lindur mė 1984 ka tė kryer shkollėn e mesme dhe kanė fėmijėn;
1. Ali i lindur mė 2008

MERHEME-LEMJA martohet me Mehmet Vejseloskin nga Kėrēova i lindur mė 1930 i pa shkolluar, dhe shumė shpejt pas martesės, shpėrngulen nė Turqi dhe atje u lindin fėmijėt;
1. Alka e lindur mė 1953 nė Turqi, jeton nė Turqi.
2. Zuhra e lindur mė 1958 nė Turqi, jeton nė Turqi

ALKA martohet me Aliun dhe kanė dy fėmijė;
1. Ali
2. Merheme
Jetojnė nė Turqi, prandaj edhe nuk kemi mė shumė tė dhėna.

ZUHRA martohet me Shabanin dhe kanė dy vajza, deri tani nuk kemi mė shumė tė dhėna nga Turqia.
Njė histori tė shkurtėr pėr lagjen, apo mėhallėn e MONEVE tė katundit SĖRBICĖ tė rrethit tė Kėrēovės, qė mė vonė do tė thirret edhe KASTRIOT, por pėr ēfarė arsyeje i kthehet prapė nė Sėrbicė unė nuk do tė mundem tė jap sqarime.
Nė atė familje dikur pėrpara vitit 1800, lind njė djalė dhe e pagėzojnė me emrin VESEL, mė vonė do tė njihet edhe si Vesel MAXHARI. Ndoshta prindėrve tė Veselit u lindin edhe tė tjerė, por ne nuk kemi tė dhėna. Rritet si tė gjithė fėmijėt e katundit, dhe kur bėhet i moshės madhore, atė e martojnė qė ne nuk mundėm tė vijmė nė dijeni deri te emri i saj. Veselit dhe gruas sė tij u lindin dy fėmijė meshkuj, njėrin e pagėzojnė me emrin OSMAN dhe tė tjetrin me emrin ALI, apo siē e kanė thirrur shkurtimisht LIKU.
Osmani do tė martohet dhe do tu lindin katėr djem, qė do ti pagėzojnė; HAMIT, HAJREDIN, IBISH, BAJRAM dhe vajza e vetme qė e pagėzojnė me emrin AJSHE. Edhe Aliu martohet dhe ka pasur fėmijė, por ne nuk do tė thellohemi aq shumė, duke ia lėnė anėn e Aliut dikujt tjetėr, pasi aq na premtojnė mundėsitė. Po ashtu prej katėr djemve tė Osmanit, unė dhe familja e ime i takojmė djalit tė tretė, tė pagėzuar me emrin IBISH.
Ibishi martohet dhe u lindin katėr fėmijė; HALITI, OSMANI dhe ESATI, kurse vajzėn e vetme e pagėzojnė me emrin SELVIJE.


DEGA E TRUNGUT FAMILJAR TĖ FAMILJES, OSMAN IBISHI-MONE, NGA FSHATI SĖRBICĖ I LINDUR MĖ 1890? MARTOHET ME RUFATKA AHMEDI-ĒODARI NGA FSHATI ZHUBRINĖ E LINDUR MĖ 1892? DHE U LINDIN KĖTO FĖMIJĖ;

1. Rrahimi i lindur mė 1916, nė Sėrbicė
2. Nurija e lindur 1918, nė Sėrbicė
3. Zelija e lindur 1920, nė Sėrbicė
4. Nazlija e lindur 1922, nė Sėrbicė

RRAHIMI martohet me Farije Ipēja e lindur mė 1917, pėr fat tė keq nė jetėn bashkėshortore nuk kanė pasur fėmijė.

NURIJA martohet me Sherif Fejza nga fshati Trapēin Doll, i lindur mė 1917 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Sali i lindur mė 1940
2. Bajram i lindur mė 1950

SALI martohet me Nexhmije 1940 nga fshati Llapkin Doll dhe kanė kėto fėmijė;
1. Harzija e lindur mė 1970 me arsim tetėvjeēar e lindur dhe jeton nė Zajaz.
2. Latif i lindur mė 1972 me arsim tetėvjeēar, ka lind nė Zajaz, jeton nė Zvicėr.

HARZIJA martohet me Qamilin nga Zajazi

LATIFIT dhe gruas sė tij u lindin martohet kėto fėmijė;
1. Nurije e lindur mė 1995 nxėnėse e lindur nė Zajaz, jeton nė Zvicėr.
2. Zelije e lindur mė 1997 nxėnėse e lindur nė Zajaz, jeton nė Zvicėr.
3. Veli i lindur mė 1999, nxėnės, i lindur nė Zajaz, jeton nė Zvicėr.

BAJRAMI i martuar me Mide nga fshati Llaxhe dhe kanė kėto fėmijė;
1. Qahil i lindur mė 1973 arsim tetėvjeēar, i lindur nė f. Llaxhe jeton nė Zvicėr.
2. Qanije e lindur mė 1975, arsim tetėvjeēar, i lindur nė f. Llaxhe, jeton nė Zvicėr.
3. Sherif i lindur mė 1977, arsim tetėvjeēar, i lindur nė f. Llaxhe, jeton nė Zvicėr.

QAHILI i martuar me Lumnije Ēeliku nga fshati Cėrvicė e lindur mė 1973 me arsim tetėvjeēar dhe kanė fėmijė;
1. Egzon i lindur mė 2001, nxėnės, ka lind dhe jeton nė Zvicėr.


QANIJA e martuar me Rrahimin nga Kėrēova

SHERIFI i martuar, por emrin nuk mundėm ta dimė dhe kanė kėto fėmijė;
1. Lindita e lindur mė 2000, nxėnėse e lindur dhe jeton nė Zvicėr.
2. Zenulla i lindur mė 2002, nxėnės, i lindur dhe jeton nė Zvicėr.

ZELIJA martohet me Zeno Fejza nga fshati Trapēin Doll, pėr fat tė keq nuk kanė pasur fėmijė.

NAZLIJA martohet me Vait Ipēja nga fshati Sėrbicė i lindur mė 1920 me arsim tė lartė, pjesėn mė tė madhe tė jetės e ka kaluar nė Zagreb tė Kroacisė dhe kanė fėmijė;
1. Baki i lindur mė 1948 arsim tetėvjeēar, i lindur nė Sėrbicė dhe jeton nė Sėrbicė.

BAKI i martuar me Hanife Bekteshi e lindur mė 1947 nė f. Sėrbicė, arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė;
1. Bukurije e lindur mė 1971, arsim tetėvjeēar e lindur dhe jeton nė Sėrbicė.
2. Mersim i lindur mė 1973, arsim tetėvjeēar i lindur dhe jeton nė Sėrbicė.
3. Nazlije e lindur mė 1977, arsim tetėvjeēar, e lindur dhe jeton nė Sėrbicė.

BUKURIJA martohet me Imer Selmani nga f. Sėrbicė i lindur mė 1967 me arsim tė mesėm dhe kanė kėto fėmijė;
1. Fatbardha e lindur mė 1992, nxėnėse ka lind dhe jeton nė Sėrbicė.
2. Isufi i lindur mė 1995, nxėnės ka lind dhe jeton nė Sėrbicė.

MERSIMI i martuar me Florije Ahmedi nga f. Arangjell, e lindur mė 1975 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Vjosa e lindur mė 1995 nxėnėse jeton nė Zvicėr.
2. Vait i lindur mė 1997 nxėnės jeton nė Zvicėr.

NAZLIJA e fejuar me Fatmir Purellku i lindur mė 1973

OSMAN IBISHI-MONE I VDES GRUAJA E PARĖ DHE MARTOHET, ME GRUAN E DYTĖ ME EMRIN SHADIJE NGA FSHATI SHUTOVĖ DHE KANĖ KĖTO FĖMIJĖ;

1. Ramazani i lindur mė 1930 nė Sėrbicė arsimtar
2. Nahile e lindur mė 1932 nė Sėrbicė
3. Esma e lindur mė 1937 nė Sėrbicė

RAMAZANI martohet me Rasime Zenku e lindur mė 1931 nga f. Sėrbicė, arsim fillor dhe kanė kėto fėmijė;

1. Shadija e lindur mė 1954, arsim tetėvjeēar
2. Shukrije e lindur mė 1957, arsim tetėvjeēar
3. Nebi i lindur mė 1960, ekonomist, jeton nė Amerikė.
4. Osman i lindur mė 1962, arsim tetėvjeēar jeton nė Amerikė.
5. Fadil i lindur mė 1964, arsim tė mesėm jeton nė Amerikė.
6. Naxhije e lindur mė 1966, arsim tetėvjeēar jeton nė Amerikė.

SHADIJA martohet me Sadin Imeri nga f. Sėrbicė i lindur mė 1954 me arsim tė mesėm dhe kanė kėto fėmijė;
1. Lulėzime e lindur mė 1973, arsim tetėvjeēar
2. Lulėzim i lindur mė 1975, arsim tetėvjeēar
3. Bajram i lindur mė 1976, arsim tetėvjeēar.

LULZIME martohet me Nebi Sejdini nga f. Tyhin i lindur mė 1969 me arsim tė mesėm dhe kanė kėto fėmijė;
1. Besart i lindur mė 1998, nxėnės i lindur nė Tuhin dhe jeton.
2. Shpėtim i lindur mė 2001, nxėnės i lindur nė Tuhin dhe jeton.
3. Albin i lindur mė 2002, nxėnės, i lindur nė Tuhin dhe jeton.

LULZIMI i martuar me Lirije Kuka nga f. Cėrvicė e lindur mė 1975 me arsim tė mesėm, dhe kanė fėmijė;
1. Luarent i lindur mė 2003 nxėnės i lindur nė Zvicėr dhe atje jeton.

BAJRAMI i martuar me Lavdrime nga f. Popojan me arsim tė mesėm dhe kanė kėto fėmijė;
1. Gentian i lindur mė 2004
2. Gentiana i lindur mė 2006

SHUKRIJE martohet me Isuf Tafa nga f. Novosellė, i lindur mė 1957 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Bekim i lindur mė 1980 i lindur nė Gjermani dhe atje jeton
2. Lirim i lindur mė 1982 i lindur nė Gjermani dhe atje jeton
3. Qerim i lindur mė 1984 i lindur nė Gjermani dhe atje jeton.
4. Afėrdita e lindur mė 1986 e lindur nė Gjermani dhe atje jeton.

BEKIMI i martuar me Serap nga Turqia e lindur mė 1983 me arsim tė mesėm dhe kanė fėmijė;
1. Emir i lindur mė 2008 ka lind nė Gjermani dhe atje jeton.

NEBI martohet me Behije Dauti nga f. Cėrvicė e lindur mė 1961 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Liria e lindur mė 1984, arsim tetėvjeēar e nė Sėrbicė jeton nė Amerikė.
2. Gėzime e lindur mė 1988, studente e lindur nė Sėrbicė jeton nė Amerikė.
3. Lindita e lindur mė 1989, arsim tė mesėm e lindur nė Sėrbicė, jeton nė Amerikė.
4. Valbona e lindur mė 1991, arsim tė mesėm e lindur nė Sėrbicė, jeton nė Amerikė.
5. Arsim i lindur mė 1994, nxėnės i lindur nė Sėrbicė jeton nė Amerik.

LIRIA e martuar me Ylber Bajramin nga f. Arangjell, lindur mė 1977 me arsim tetėvjeēar.

GĖZIME e martuar me Ēlirim Demiri nga f. Sėrbicė i lindur mė 1983, me arsim tė mesėm.

LINDITA e martuar me Besim Asani nga f. Shutovė i lindur mė 1985 student.

OSMANI martohet me Naxhije Adili nga f. Sėrbicė e lindur mė 1964 me arsim tetėvjeēar, dhe kanė kėto fėmijė;
1. Vlora e lindur mė 1992, arsim tė mesėm, e lindur nė Sėrbicė jeton nė Amerikė.
2. Merita e lindur mė 1993, arsim tė mesėm, e lindur nė Sėrbicė jeton nė Amerik.
3. Meriton i lindur mė 1995, nxėnės jeton nė Amerikė.

FADILI martohet me Salije Beshiri nga f. Sėrbicė e lindur mė 1971 me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Afrim i lindur mė 1991 nxėnės
2. Fluturije e lindur mė 1995, nxėnėse
3. Ramazan i lindur mė 2004

NAXHIJE e martuar me Usni Asani nga f. Shutovė, i lindur mė 1962 arsim tė mesėm-zanat, dhe kanė kėto fėmijė;
1. Muhamed i lindur mė 1989, student i lindur nė Kėrēovė jeton nė Amerikė.
2. Mirjeta e lindur mė 1992 arsim tė mesėm, e lindur nė Kėrēovė, jeton nė Amerikė.

NAHILE e martuar me Mahmud Ismaili nga f. Mahmude dhe kanė kėto fėmijė;
1. Nazif i lindur mė 1958, arsim tetėvjeēar, i lindur nė f. Mahmude dhe aty jeton.
2. Mereme e lindur mė 1960, arsim tetėvjeēar, e lindur nė f. Mahmude
3. Isnije e lindur mė 1962, arsim tetėvjeēar,
4. Fize e lindur mė 1964, arsim tetėvjeēar,
5. Kadishe e lindur mė 1971, arsim tetėvjeēar,

NAZIFI i martuar me Merheme Bekteshi nga f. Sėrbicė, e lindur mė 1959, me arsim tetėvjeēar, dhe kanė kėto fėmijė;
1. Gafurr i lindur mė 1980, me arsim tetėvjeēar, ka lind dhe jeton nė f. Mahmude.
2. Lulzim i lindur mė 1981, me arsim tetėvjeēar, ka lind nė f. Mahmude.

MERHEME e martuar me Lazam Emrullahu i lindur mė 1960 me arsim tetėvjeēar, dhe kanė fėmijė;
1. Vlora e lindur mė 1985
2. Gani i lindur mė 1986

VLORA e martuar me Servetin nga Kėrēova i lindur mė 1982 me arsim tė mesėm dhe kanė njė fėmijė;
1. Adisa e lindur mė 2006

ISNIJA e martuar me Rasim Iseni i lindur mė 1964, me arsim tetėvjeēar, dhe kanė fėmijė;
1. Shpėtim i lindur mė 1985
2. Shpėtime e lindur mė 1987

SHPĖTIMI i martuar me Ganimete e lindur mė 1986 me arsim tetėvjeēar dhe kanė njė fėmijė;
1. Lorena e lindur mė 2009 nė Zvicėr dhe atje jeton.

SHPĖTIME e martuar me Muhamedin i lindur mė 1984 dhe kanė njė vajzė.
1. Ajlena e lindur mė 2009

FIZE e martuar e martuar me Sula Sejdini i lindur mė 1962 me arsim tė mesėm dhe kanė fėmijė;
1. Faton i lindur mė 1988 student nė Strugė, lindur nė Kėrēovė ku edhe jeton.
2. Fatlum i lindur mė 1990 student nė Tetovė.

GAFURI i martuar me Emira Ismaili nga f. Lisiēan e lindur mė 1977 me arsim tetėvjeēar dhe kanė njė fėmijė;
1. Mahmud i lindur mė 2007 nė f. Mahmude dhe aty jeton.

LULZIMI i martuar me Xhemile Ismaili nga Kėrēova e lindur mė 1986 me arsim tetėvjeēar dhe kanė dy fėmijė;
1. Nahile e lindur mė 2008
2. Merheme e lindur mė 2010

ESMA e martuar me Abidin Sula nga f. Tuhin i lindur mė 1935 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Nexhat i lindur mė 1964, arsim tė mesėm, jeton nė Kėrēovė.
2. Xhevat i lindur mė 1966, arsim tė mesėm, jeton nė Kėrēovė.

NEXHATI i martuar me Hafije Baftiri nga f. Kaleshe e lindur mė 1964 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Lulvera e lindur mė 1986 arsim tė mesėm,
2. Esma e lindur mė 1987, arsim tė mesėm,
3. Shkėlqim i lindur mė 1989, arsim tė mesėm,

LULVERA e martuar me Bleart Osmani nga f. Popojan i lindur mė 1982 dhe kanė njė fėmijė;
1. Anila e lindur mė 2008 nė Zvicėr dhe atje jeton.

ESMA e fejuar e fejuar me Gazmend Rizmani ng Kėrēova i lindur mė 1984 me arsim tė lartė- fakultet.

XHEVATI martohet me Lulzime Asllani nga f. Arangjell i lindur mė 1966 me arsim tetėvjeēar, dhe kanė kėto fėmijė;
1. Shkėlqime e lindur mė 1988 studente, jeton nė Kėrēovė.
2. Abidin i lindur mė 1991 nxėnės, jeton nė Kėrēovė.
DEGA E TRUNGUT FAMILJAR TĖ NUREDIN IBISHI-MONE NGA FSHATI SĖRBICĖ I MARTUAR ME SEHADE AHMEDI NGA FSHATI ZHUBRINĖ DHE KANĖ FĖMIJĖ.


1. Reshide e lindur mė 1933 nė Sėrbicė.
2. Mide e lindur mė 1935 nė Sėrbicė, qė do tė thotė se janė binjake.


RESHIDE martohet me Etem Selimi nga fshati Sėrbicė, i lindur mė 1932, prof. i Albanologjisė, dhe u lindin kėto fėmijė;
Nuredini Mone me tė shoqen Sehaden, vajzen Reshide dhėndrin prof. Etem Selimi dhė niprit Rexhepin dhe Halitin.


1. Rexhep i lindur mė 1956 nė Sėrbicė, jurist i diplomuar, jeton nė Amerikė.
2. Halit i lindur mė 1957 nė Sėrbicė, tetėvjeēare, jeton nė Amerikė.
3. Sehade e lindur mė 1958 nė Sėrbicė, tetėvjeēare, jeton nė Amerikė.
4. Agim i lindur mė 1959 nė Sėrbicė, Magjistėr i gjuhės frėnge, jeton nė Amerikė.
5. Gėzim i lindur mė 1960 nė Sėrbicė, arsim tetėvjeēar, jeton nė Amerikė.
6. Nuredin i lindur mė 1962 nė Sėrbicė, arsim tetėvjeēar, jeton nė Amerikė.
7. Besim i lindur mė 1964 nė Sėrbicė, arsim tetėvjeēar, jeton nė Amerikė.

REXHEPI martohet me Shasime Baftiri nga f. Drogomisht i Vogėl e lindur mė 1964 me arsim Profesor, dhe kanė kėto fėmijė;
1. Ilir i lindur mė 1988 nė Prishtinė, student, jeton nė Amerikė.

HALITI martohet me Fetije Aliu nga f. Kaleshe e lindur mė 1956 me arsim tetėvjeēar, dhe kanė kėto fėmijė;
1. Teuta e lindur mė 1983 nė Amerikė arsim tė mesėm, dhe jeton nė Amerikė.
2. Agron i lindur mė 1983 nė Amerikė arsim tė mesėm, dhe jeton nė Amerikė.
3. Alban i lindur mė 1992 nė Amerikė arsim tė mesėm, dhe jeton nė Amerikė.

AGRONI martohet Vlora Rizmani nga f. Sėrbicė, me arsim tė mesėm, e lindur mė 1985 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Loriana e lindur mė 2009 nė Amerikė dhe jeton nė Amerikė.

SEHADE martohet me Ali Veselin nga f. Tuhin me arsim tė lartė, i lindur mė 1959 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Shpresa e lindur mė 1986 nė Amerikė, studente dhe jeton nė Amerikė.
2. Selime e lindur mė 1990 nė Manastir, arsim dhe jeton nė Amerikė.
3. Liridona e lindur mė 1991 nė Shkup, studente, dhe jeton nė Amerikė.
4. Liridon i lindur mė 1996 nė Shkup, nxėnės, dhe jeton nė Amerikė.

AGIMI i martuar me Bedrije Hamiti nga Prishtina e lindur mė 1965 me arsim tė mesėm, dhe kanė kėto fėmijė;
1. Qėndresa e lindur mė 1989 nė Prishtinė studente, jeton nė Amerikė.
2. Lindita e lindur mė 1995 nė Amerikė, nxėnėse jeton nė Amerikė.
3. Florentina e lindur mė 1998 nė Amerikė, nxėnėse jeton nė Amerikė.

GĖZIMI i martuar me Tishe Kasa nga f. Sėrbicė e lindur mė 1962 me arsim tetėvjeēar, dhe kanė kėto fėmijė;
1. Lulije lindur mė 1984 nė Kėrēovė, me arsim tė mesėm, jeton nė Amerikė.
2. Etem i lindur mė 1988 nė Manastir, student jeton nė Amerikė.
3. Albulena e lindur mė 1992 nė Amerikė, nxėnėse jeton nė Amerikė.

LULIJE martohet me Taip Asani nga Kėrėova, me arsim dhe e lindur mė tetėvjeēar, dhe kanė fėmijė;
1. Aian i lindur mė 2009 nė Amerikė dhe jeton nė Amerikė.
NUREDINI i martuar me Rrahime Asllani nga f. Arangjell e lindur 1962 me arsim tetėvjeēar, dhe kanė kėto fėmijė;
1. Bardhyl i lindur mė1987 nė Amerikė, student dhe jeton nė Amerikė.
2. Drita e lindur mė 1990 nė Manastir, studente jeton nė Amerikė.
3. Blerina e lindur mė 1992 nė Amerikė studente, jeton nė Amerikė.

BESIMI i martuar me Ajshe Skenderi nga f. Sėrbicė, e lindur mė 1964 me arsim tetėvjeēar, dhe kanė kėto fėmijė;
1. Rashidi i lindur mė 1989 nė Manastir, studente jeton nė Sėrbicė.
2. Kujtesa e lindur mė 1990 nė Kėrēovė, studente jeton nė Sėrbicė.
3. Vjollca e lindur mė 1992 nė Manastir, studente jeton Sėrbicė.
4. Ylber i lindur mė 1994 nė Amerikė nxėnės jeton nė Amerikė.

MIDE martohet me Isa Useini nga fshati Popojan i lindur mė 1935 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Naxif i lindur mė 1958 Jurist i diplomuar
2. Behije e lindur mė 1960 me arsim tetėvjeēar.
3. Tefike e lindur mė 1964 me arsim tetėvjeēar.

NAXIFI martohet me Zylbije Aliun nga fshati Zhubrinė e lindur mė1961me arsim tetėvjeēar dhe kanė kėto fėmijė;
1. Bukurim i lindur mė 1986, jeton nė Zvicėr.
2. Bukurime e lindur mė 1988, jeton nė Zvicėr.
3. Isa i lindur mė 1990, jeton nė Zvicėr.
4. Mide e lindur mė 1991, jeton nė Zvicėr.

BEHIJE e martuar me Neshat Xhambazin nga fshati Cėrvicė dhe kanė kėto fėmijė;
1. Jetmire e lindur mė 1991
2. Jetmir i lindur mė 1993

TEFIKE e martuar me Safet Aziri nga fshati Mahmude dhe kanė kėto fėmijė;
1. Azir i lindur mė 1986, me arsim tė mesėm.
2. Yllėza e lindur mė 1988, me arsim tė mesėm.
3. Liridon i lindur mė 1991, me ars

TRUNGU FAMILJAR I SELIM IBISHIT MONE NGA FSHATI SĖRBICĖ I MARTUAR DHE KA PASUR KĖTO FĖMIJĖ;

1. AFIJE e lindur mė 1914
2. BAJRAM i lindur mė 1919
3. SULEJMAN i lindur mė 1924

AFIJE e martuar me Ali Ibrahimin nga fshati Sėrbicė i lindur mė 1913 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Ibrahim i lindur mė 1943, zanatēi.
2. Xhabir i lindur mė 1948, zanatēi.
3. Xhemile e lindur mė 1952, me arsim tetėvjeēar.

BAJRAMI i martuar dhe ka kėto fėmijė;
1. Farije e lindur mė 1941, arsim tetėvjeēar.
2. Zija i lindur mė 1950, arsim tetėvjeēar.
3. Nexhat i lindur mė 1954, profesor i gjuhės frėnge.

SULEJMANI i martuar me Isnije Korumi nga f. Novoselė, e lindur mė 1932, dhe kanė kėto fėmije;
1. Xhavit i lindur mė 1954, zanatēi.
2. Arzije e lindur mė 1956
3. Selim i lindur mė 1959
4. Mujdin i lindur mė 1961
5. Naser i lindur mė 1963
6. Suzana e lindur mė 1966

TRUNGU FAMILJAR I SELVIJE IBISHIT MONE NGA FSHATI SĖRBICĖ E MARTUAR PĖR SADIN ARSLLANIN NGA FSHATI SĖRBICĖ, DHE KANĖ PASUR FĖMIJĖ:

1. HAMDIN i lindur mė 1904
2. HAMDIJE e lindur mė 1906

HAMDINI martohet me Hatibe Sherbetin nga fshati Sėrbicė dhe kanė fėmijė;

1. Asan i lindur mė 1922, ferovist.
2. Sadin i lindur mė 1923, mėsues.
3. Hasije e lindur mė 1925, amvise.
4. Abidin i lindur mė 1927, mėsues
5. Ajredin i lindur mė 193, mėsues.

HASANI i martuar me Shasime nga fshati Shutovė e lindur mė 1926 dhe kanė fėmije;
1. Musa i lindur mė 1951, zanatēi.
2. Hazbije e lindur mė 1958, amvise.

MUSAI i martuar me Arife nga fshati Popojan e lindur mė 1948 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Nexhat i lindur mė 1975, zanatēi
2. Bekim i lindur mė 1977, zanatēi
3. Behije e lindur mė 1978, amvise

NEXHATI i martuar me Dashurie nga fshati Cėrvicė e lindur mė 1974 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Florentin i lindur mė 1994, nxėnės jeton nė Itali.
2. Florentina e lindur mė 1995, nxėnėse jeton nė Itali.
3. Leurant i lindur mė 1997, nxėnės jeton nė Itali.

BEKIMI i martuar me Imrije nga fshati Tuhin e lindur mė 1980 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Musa i lindur mė 2001 nxėnės, jeton nė Itali
2. Arion i lindur mė 2007 jeton nė Itali.

BEHIJE e martuar me Ismet nga fshati Prapadisht i lindur mė 1974 dhe kanė kėto fėmijė;
1. Ulpiana e lindur mė 2001 nxėnėse jeton nė Itali.
2. Anila e lindur mė 2007 jeton nė Itali.

SADINI i martuar me Anishe nga fshati Garanė e lindur mė 1938 dhe kanė fėmijė;
1. Nazlije e lindur mė 1969 amvise.
2. Ajet i lindur mė 1971, arsim, tetėvjeēar.
3. Naxif i lindur mė 1974, arsim tetėvjeēar.

HASIJE e martuar me Aqif nga fshati Sėrbicė dhe kanė fmijė;
1. Isa i lindur mė 1954, me arsim tetėvjeēar.
2. Merheme e lindur mė 1956 me arsim tetėvjeēar.
3. Naxhije e lindur mė 1958 me arsim tetėvjeēar.
4. Gani i lindur mė 1960 me arsim tetėveėar.

ABIDINI i martuar me Selvije nga fshati Sėrbicė e lindur mė 1930 dhe kanė fėmijė;
1. Nexhbudije e lindur mė 1962 me arsim tetėvjeēar.
2. Abdulla i lindur mė 1963 me arsim tetėvjeēar.
Abidinit i vdes gruaje dhe martohet pėr tė dytėn herė, me Zimrije nga fshati Sėrbicė, e lindur mė 1934 dhe u lindin kėto fėmijė;
1. Nafije e lindur mė 1965 me arsim tetėvjeēar
2. Qemal i lindur mė 1967 me arsim tetėvjeēar.
3. Lumnije e lindur 1969 me arsim tetėvjeēar.
4. Fluturim i lindur mė 1970 me arsim tetėvjeēar.

AJRADINI i martuar me Kadime Ahmedi nga fshati Zhubrinė e lindur mė 1942 dhe kanė fėmijė;
1. Agim i lindur mė 1967 me arsim tė mesėm
2. Lulzim i lindur mė 1968 me arsim tė mesėm.
3. Fadil i lindur mė 1969 me arsim tetėvjeēar.
4. Afrim i lindur mė 1975 me arsim tetėvjeēar.

HAMDIJE martohet me Feto Hasani nga fshati Llaxhe i lindur mė 1903 dhe u lindin kėto fėmijė;
1. Isa
2. Mide
3. Hamit
4. Shemadin, mė tepėr tė dhėna nuk kam mundur tė siguroj.Zhubrina nė vitin 2010


Jam i vetėdijshėm dhe i bindur se nė kėtė libėr ka shumė mangėsi dhe ndoshta edhe ndonjė gabim nė datėlindje, vendlindje dhe vendbanim, por kjo ėshtė, se bashkėpunimi pėr tė dhėnat personale dhe familjare ka qenė nė nivel mjaftė tė ulėt, jo korrektė bile nė disa raste edhe ofendues. Sidoqoftė unė u falėnderohem tė gjithėve, dhe do tė jem mjaftė i lumtur nėse ndonjėri nga ato i pėrvishet punės dhe bėnė pėrmirėsimin me fakte dhe tė dhėna mė tė sakta.
U falėnderohem nga zemra atyre qė ndanė nga kafshata e gojės dhe mundėsuan, qė ky libėr tė botohet...
Autori
Postuesi Nyjet
Besniku
Postuar nė: 2011/12/22 14:19
Not too shy to talk
Anėtarsuar mė: 2008/7/1
Vjen nga:
Replika: 37
Re: Begzat Rrahmani - Zhubrina dhe trungu im familjare
Tung Xhaka Begzat,e kam lexuar me vemendje te vecante kete pjese te shkrimit tuaj per ZHubrinen,por me ka lene pershtypje kronologjija e ngjarjeve dhe personazheve te fshatit,dhe pikerishte eshte kjo arsyja e veteme,per te ta freskuar memorien tende desha te shtoj se ne pjesen e intelektualve,te gjeneratave qe fliseni bene pjese edhe Hasan Selimi arsimtar,Nexhbudin Miftari arsimtar,Azem dhe shefit Lutfiu,arsimtar Ferat Sulejmai arsimtar.Kur flisni per dasmat dhe gezimet keni harruar se ato nuk do te kishin kuptimin e plote pa dy kuzhineret e fshatit Isa pinjolli dhe Ismail Rrahmani,qe me delikatesen e tyre i kenaqenin te gjithe dasmoret.Zhuberina ka pasur edhe talente te sportit popullor si pelivana Shaqir pinjolli,Enver Tafallari.Kur flitet per Zhubrinen xhaka Begzat,duhet te kujtojm edhe te perndjekurin e llogoreve naziste qe pa me syte e tij holokaustin Xhaka Met(i Tafallarve)qe gjithe bota demokratike ka nje rrespekt te vecant per kete kategori njerezish.Me respekt te vecante
Postuesi Nyjet
ivk
Postuar nė: 2012/4/19 6:01
Just popping in
Anėtarsuar mė: 2010/6/10
Vjen nga:
Replika: 20
Re: Begzat Rrahmani - Zhubrina dhe trungu im familjare
I nderuar Besnik, une kame perfeshire personat deri ne vitin 1949 dhe pas atij viti duhet te vazhdohet me shkrimin tjeter dhe une ua kame lane juve gjeneratave me te reja qe do te vazhdoni te shkruani historine e Zhubrines. Flmd qe e kini lexuar librin tim dhe flmd per sugjerimin . Te fala Begzat rrahmani.
Threaded | Te rejat para Tema e kaluar | Tema e ardhėshme |

Regjistrohu qė tė postosh
Reklama

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel

Vija

bio and food, bio food companybio, food cooporganic, food advantages, organic food bar active greens, organic food bar protein , organic food bar protein riegel


Reklama
Lajme tjera

Powered by kercova.net © 2003 - 2017 All rights reserved e-mail: info@kercova.net
This site does not store any files on its server. We only index and link to content provided by other sites.